prevoshodnaya_kollekciya_hq_oboev_na_rabochiy_stol_chast_547_1563341

Par ”super produktiem” parasti ir pieņemts saukt barojošus, organismam vērtīgus, veselīgus produktus. Visbiežāk tie ir augu valsts pārstāvji, dažas zivis un piena produkti. Īpašu kritēriju, lai tiktu pie ”super produkta” titula, nav un internetā ir iespējams atrast aptuveni 100 ”super produktu” nosaukumus. Mēs jums aprakstīsim nelielu daļu no tiem.

Mellenes ir visu ”superproduktu” TOP’u virsotnēs. Mellenes ir ļoti bagātas ar vitamīniem, fitoķīmiskajiem elementiem un organismā šķīstošajām šķiedrām. Teorētiski to pašu var pateikt par jebkuru, citu ne indīgu ogu. Nevar teikt, ka mellenes ir labākas par dzērvenēm, vai avenēm, bet mellenes daudzās valstīs ir daudz lētākas un daudz pieejamākas par citām ogām.

Kivi, tā pat kā mellenes ir visu ”super produktu” TOP’u augšdaļās. Pēc savām īpašībām kivi ir ļoti līdzīgs daudzām ogām, melonēm, citrusaugļiem, āboliem un bumbieriem. Iespējams kivi ir ticis pie ”super produkta” titula, tikai tāpēc, ka tajos ir vairāk barības vielu , nekā citos augļos.

Pupiņas ir lielisks lieso olbaltumvielu avots. Tajās ir nešķīstošās šķiedrvielas kas samazina holesterīna līmeni asinīs un šķīstošās šķiedrvielas, kas nodrošina ilgstošu sāta sajūtu. Kā arī, tajās ir ļoti daudz vitamīnu un mikroelementu, kas var papildināt jebkuru jūsu diētu.
Pilngraudiem arī ir visas tās pašas īpašības, tikai tie satur nedaudz mazāk olbaltumvielu. Pie šīs grupas droši var pieskaitīt arī kvinoju- vēl viens olbaltumvielu, šķiedrvielu, minerālu un antioksidantu avots.

Riekstos un sēklās ir liels minerālvielu un vērtīgo tauku sastāvs, protams, ir viens trūkums, ļoti augsta kaloritāte. Tā kā te ir jābūt uzmanīgiem, lietot tikai noteiktos daudzumos. Ja jūs uzreiz apēdat sauju riekstu, vai sēkliņu, jūs uzņemat vismaz 100 kalorijas. Labāk ēst neattīrītus un nenolobītus riekstus un sēkliņas, jo attīrīšana no mizas, vai čaulas aizņems vairāk laika un tā jūs apēdīsiet mazāk. 

Bez šaubām- lapu kāposti ir vērtīgs produkts, bet arī citi zaļumi ir ļoti vērtīgi- biešu lapas, sinepju dzinumi, redīsi, spināti, parastie kāposti, vai brokoļi. Visi šie produkti satur vitamīnus A,C un K, kā arī šķiedrvielas, kalciju un citas vērtīgas vielas.

Abi šie produkti ir lieliski šķiedrvielu un vitamīna A avoti. Bez tā- tie paši par sevi ir saldi, tāpēc, garšas pastiprināšanai tiem nav jāliek klāt sviests, krējums, vai sāls, kā parastajiem kartupeļiem.

Šīs, un vēl dažas citas zivis ir bagātas ar OMEGA 3 aminoskābēm un taukiem, kas samazina insulta risku un sirds slimību attīstību. Vairums ārstu uzskata, ka vērtīgās vielas, kas ir zivīs, pārsver risks nodarīt kaitējumu jūsu veselībai ar dzīvsudrabu, kas arī ir sastopams šajās zivīs. Ja tomēr jūs tas satrauc, tad mēs iesakām ēst zivis, kas atrodas nedaudz zemāk barības ķēdē: sardīnes, ķilavas un salakas.

Šajā kategorijā var iekļaut akaji ogas, pitaiju, rambutānu, vai granātābolu- šie augļi neapšaubāmi ir vērtīgi, bet tie nu ne ar ko nav labāki par mūsu pašu mellenēm un avenēm.

Pie ”super produktiem” pilnīgi droši var pieskaitīt- zaļo tēju, kafiju, tumšo šokolādi, jogurtu, olīvas. Bet pēc būtības termins ”super produkts” ir mārketinga rīks. Piemēram zinātnieki šo terminu vispār neizmanto, bet vairāki klīniskie pētījumi ir pierādījuši, ka no dažu ”super produktu”, kas atrodami TOP 100, lietošanas uzturā, vispār vajadzētu izvairīties, jo tie var saturēt amonjaku, vai pesticīdus.
Piemēram daudzi zin, ka zaļā tēja ir ļoti vērtīgs produkts, bet viņiem riebjas tās garša, tāpēc pievieno tai cukuru, kas savukārt iznīcina pilnīgi visas vērtīgās vielas ko šī tēja satur.
Arī ar pilngraudu lietošanu uzturā ir jābūt uzmanīgiem, jo piemēram- pilngraudu auzu pārslas var paaugstināt cukura līmeni asinīs, kas var būt bīstami diabētiķiem un var novest pie aptaukošanās, bet auzu maizei nav tāda efekta.

Par ideālu var nosaukt to diētu var nosaukt tādu diētu, kuras liela daļa sastāv no augu valsts produktiem un ietver lielu augļu dažādību, dārzeņus, graudaugus un vērtīgos dzīvnieku izcelsmes produktus. ”Super produkti” var būt lielisks papildinājums jebkurai diētai, bet protams visā ir jāzina mērs.

Komentē
1 komentārs

Komentē

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Dieviete.lv,  noteikumi, info@dieviete.lv 2017

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?

or

Create Account

X