Tautas gudrība par ābolu un krītošu ābolu kļūst arvien patiesāka bērnam pieaugot. It īpaši, ja bērnu audzina pēc shēmas “ahh, es tavos gados gan…”

Bet jaunpiedzimušo bērnu vada augstākas matērijas, nevis ģimenes vardarbība, kas izpaužas kā audzināšana. Daļēji vada arī zvaigznes.

Auns

Galvenais likums Auna vecākiem: skapji ir jāaizslēdz, kamēr nav sācies. Mīļajam auniņam zem paperiem ir metaforisks īlens, bet sirdī – nepārvarama tieksme kontrolēt. Viņam ir jāzin, kur kas atrodas, jo tas tur atrodas un, kas notiks, ja tas atradīsies citā vietā.

Bez tam, mazais Auns pats izlemj, kas ir spēļmantiņa un kas ir kaut kāda “figņa”. Ir jābūt gataviem uz to, ka dārgākais lego tiks ignorēts, bet par mīļāko rotaļlietu kļūs blenderis, piemēram. Atņemt pēdējo jūs nespēsiet, varat pat necensties. Nāksies gaidīt, kamēr mazulis mazliet nomierināsies. Un šeit runa ir ne jau par kaprīzēm, bet gan par veselo saprātu. Jo blenderis taču patiešām ir daudz foršāks par kaut kādu ķīniešu konstruktoru.

Vērsis

 

Viena no Vēršu vislabākajām prasmēm ir spēja iet uz priekšu ar savu mērķi, neskatoties ne uz kādiem apstākļiem un izraisītajiem zaudējumiem. Tas ļoti noderēs jau pieaugušam Vērsim, bet kļūs par īstu murgu mazā Vērša vecākiem. Jo, pieļausim, mazais Vērsis ir nolēmis, ka viņš vairs neies uz dārziņu. Un viss. Septiņi elles apļi izmisušajiem vecākiem sāks likties kā vilinošs dominikāņu kūrorts. Pirkumi, glaimi, tēlošana, dāvanas, kliedzieni un pat siksna viena pēc otras saplīsīs driskās pret drūmo “neiešu”.

Vēl viena izteikti noderīga Vērša prasme – vajadzība visu darīt apzināti, pārdomājot variantus un atkāpšanās ceļus, tāpat noved vecākus līdz izmisumam, sitot galvu pret spoguli un sakot: “mēs jau kavējam, lūdzu, uzvelc tās savas sasodītās kurpes vienreiz!”. Bet viss nav tik traki – paaudzies Vērsis kļūs, kā minimums, vieglās rūpnīcas nodaļas vadītājs un aizsūtīs vecākus uz karstajiem ūdeņiem ārstēt savas cietušās un nolietojušās nervu šūnas.

Dvīņi

Sāciet vien pirkt enciklopēdiju kalnus. Tiko kā mazais Dvīnis iemācīsies lasīt, viņš sāks rīt tonnām enciklopēdijas, pie tam, viņu nepavisam nemulsinās fakts, ka puse no teksta būs latīņu valodā. Problēma ir tajā, ka Dvīņi nemāk lasīt jau no dzimšanas, tāpēc jābūt gataviem izdzirdēt tūkstošiem “kāpēc?” minūtē. Situāciju nedaudz atvieglos fakts, ka Dvīņus ne pārāk interesē atbildes uz viņu jautājumiem, daudz interesantāk viņiem šķiet uzdot pašus jautājumus. Bet jums nāksies vismaz sākt atbildēt uz katru no tiem.

Bez jautājumiem, Dvīņi dievina briesmīgas pasakas, kas viņiem itin nemaz netraucē viņiem baidīties no pasakā esošajiem murgiem. Tā kā gatavojieties uz to to, ka vispirms mazulis pirms miega pieprasīs aprakstīt visasiņainākās detaļas no brīža, kad vilks apēda vecmāmiņu pasakā par Sarkangalvīti, bet pēc tam ieradīsies pie jums gultā ar prasībām aizsargāt no pelēkā plēsēja līdz pat rītam.

Vēzis

Sliktiem vecākiem kategoriski iesakāms nedzemdēt Vēžus. Tāpēc, ka visvairāk mazais Vēzis ir līdzīgs videoreģistratoram – viņš atcerēsies visu. Pilnīgi visu. Neskatoties uz tādu uzmanību reālajā dzīvē ( bet visdrīzāk pateicoties šai uzmanībai) mazais Vēzis, kā likums, izdomās sev vispiemērotāko realitāti un dzīvos tikai un vienīgi tajā. Iedomu draugi ir daudz uzticamāki par muļķa klasesbiedriem, bet fizikas likumi fantāzijas pasaulē ļauj lidot. Izvēle, bez šaubām, ir acīmredzama. Uzmanīgi vecāki ātri vien ceļ trauksmi un iestrēgst bērnu psihologu mājas lapās, bet neuzmanīgi vecāki neko pat nepamana.

Mazais Vēzis ir empāts un hameleons. Viņš teiks jums tikai un vienīgi to, ko jūs gribēsiet no viņa dzirdēt. Un, kamēr jūs domājat, ka jums ir piedzimis eņģelis ar miesu un asinīm, viņš jau ir ieslodzījis cietumā Nāves Zvaigzni un jau nedēļu uzbrūk planētai ar nosaukumu Tatuīns.

Lauva

Mazais Lauva var nezināt vārdu “fenšui”, bet noteikti zin, kā Visumā ir jāizvieto priekšmeti, un tas ir: centrā esmu es, bet pārējie griežas nelielā rādiusā ap mani un dara visu tā, kā gribu es. Pieaugušais Lauva uzvedas tieši tāpat, tā kā vecākiem pēc mazuļa pieaugšanas atpūta un atslābināšanās nespīd.

Toties Lauvām jau no dzimšanas iekodēta dalīšanās sajūta, par kuru Lauva rūpēsies, lai ko tas viņam arī maksātu. Tā kā gatavojaties atklāt mazā Lauvas kabatā izkusušas ledenes, kas nedaudz aplipušas ar smiltīm no blakus esošā spēļlaukuma. Mazuli pacienāja, bet viņš gardumu atnesa mammai. Izejas nav – nāksies to apēst, jo kustībām seko uzmanīgais un mīlīgais pēcnācēja skatiens.

Jaunava

Ļoti dīvains cilvēka bērniņš. Viņš ir klausīgs un nekonfliktē. It kā nebūtu no šīs pasaules, goda vārds. Bieži iedzen vecākus stūrī ar to, ka vienmēr viņam izrādās taisnība. “Tas nav godīgi, viņš taču ir maziņš!”, – domā vecāki, un mēs viņus nenosodīsim. Ideālu nedaudz patraucē izmisusī bērna mīlestība zīmēt uz tapetēm, bet tas tikai piedod raksturam apjomu.

Mazie Jaunavas priekšroku dod šaham un samērā ātri sāk apspēlēt vectēvu, bet vectēvam, starp citu, ir pirmā kategorija. “Tas nav godīgi!”, – kliedz vectēvs, un arī viņu mēs nenosodīsim. Toties Jaunavas ir ļoti uzticīgi un slikti atpazīst glaimus. Tāpēc vecākiem ir unikāla iespēja uzslavēt bērnu bez pārtraukuma un nebaidoties no tā, ka bērns nepareizi attīstīs savu pašvērtējumu.

Svari

Pedagoģiskajā praksē ir samērā labs paņēmiens, kad vecāki piedāvā bērnam izlemt pašam. Piemēram, “tu vari apēst trešo saldējumu, bet tad pastāv risks, ka tev sāks sāpēt kakls, un tad tu rīt nevarēsi iet uz zooloģisko dārzu. Bet tu varī arī neriskēt un garantēti rīt aiziet uz zooloģisko dārzu. Izlem pats”.

Uzmanību! Šis paņēmiens ar mazajiem Svariem nestrādā! Viņiem nepatīk izvēlēties, viņš nevar – jo viss taču ir tik garšīgs. Un tas būs patiesi sadistiski aizvest mazuli uz veikalu, lai viņš pats izvēlētos sev rotaļlietu. Bet mazulim, tajā pat laikā, galvā griežas aptuveni divdesmit tūkstoš kritēriji, pēc kuriem rotaļlieta var būt laba, un aptuveni tikpat – kāpēc tā tāda nav. Nemociet bērnu, nopērciet viņam kaut ko paši. Tāpēc, ka citu problēmu mazajiem Svariem nav: viņi ir jautri, ļoti ziņkārīgi un viņiem nepatīk lieks troksnis, kas citās māmiņās forumos izraisa skaudīgu zobu griešanu.

Skorpions

Atcerieties filmu “Drošsirdis”? Tā ir filma it kā par skotu pretošanos. Bet patiesībā filma ir par mazuli – Skorpionu. Viņš jau no dzimšanas cīnās ar sistēmu. Viņš pats izlemj, kad gulēs, kur ēdīs un tieši ar kuru vecmāmiņu šodien brauks. Visi centieni protestēt un izmīcīt bērnu tā, kā vajadzīgs vecākiem, tiek metaforiski  uztīti uz zobena un ar nemetaforisku kliedzienu:”Fre-e-e-do-o-o-m!”.

Zvaigznes tradicionāli apvelta tos mazuļus, kuri dzimuši Skorpiona zīmē, ar milzumdaudz mīkstajām mantiņām, bet vecāku viedoklis šeit pilnīgi un galīgi netiek ņemts vērā. Tāpēc vecākiem atliek vien samierināties, palīdzēt un lepoties. Kas, starp citu, ir lielisks variants tiem vecākiem, kuri ir sasnieguši Zen (un nekas cits, izņemot Zen sasniegšanu, Skorpiona vecākiem neatliek).

Strēlnieks

Cerams, ka jums nav alerģija pret dzīvniekiem. Tāpēc, ka visi rajona bezpajumtnieku kaķīši, uzskati, ka jau dzīvo jūsu koridorā. Mazajam Strēlniekam ir liela sirds, kas prasa visus apskaut un pažēlot. Bet pažēlot ne tikai ar vienas asariņas noraušanu, bet gan pažēlot vērienīgi – tā, lai rīcība pāraugtu glābšanā. Tā kā laikus iepērciet dzīvnieku barību – kamēr mazuls nestaigā, vēlāk jau būs par vēlu.

Otra nāvīga Strēlnieka īpašība ir nāvīgs, atvainojos par atkārtošanos, godīgums. Strēlnieks no sākuma saka patiesību un tikai pēc tam domā, kā tas ietekmēs apkārtējos. Tāpēc mazajam Strēlniekam var nemaz nebūt tik daudz draugu. Bet tas pat vēl nav tas pats briesmīgākais, bet gan tas, ka Strēlnieks prasa tieši tādu pašu attieksmi arī pret sevi – ja jūs pateiksiet:”mēs ejam uz akvaparku”, bet pēc tam bērns attapsies poliklīnikā pie zobārsta, tad gatavojieties, ka atriebība būs briesmīga, un izskatīsies kā svīre ar lauztu spārnu. Jo “viņš mani saprot labāk nekā tu, mammu”.

Mežāzis

Mežāzis ir viltīgs maziņš trollis.  Pilnībā spējīgs mammīti novest līdz baltkvēlei, uzrīkojot kaislīgu bļaušanu nakts vidū un nežēlīgi pasmaidot pārbijušajai miegainajai sievietei, kad tā atskrien, apkrāvusies ar knupīšiem un mantiņām. Sak – labrīt, māmiņ, tu esi tik skaista, nē, es neesmu apčurājies un neesmu izsalcis, vienkārši gribēju tevi ieraudzīt. Pie tam divas nedēļas veca mazulīša acīs jaušama gadsimtu gudrība un iepriekšējās dzīves pieredze, kurā viņš, visticamāk, bijis inkvizīcijas pārstāvis, kurš parādniekus nakts vidū modinājis ar baisu kliedzienu: “Lūdzies!”

Gadsimtu gudrība neapšaubāmi pavada mazos Mežāzus arī augšanas procesā, tāpēc ar vienaudžiem viņam ir garlaicīgi – Mežāzim vispār ir garlaicīgi ar katru, kurš mēģina ar viņu runāt kā ar mazu bērnu. Mēģinot pabubināt ar Mežāzi, atbildē saņemsiet iecietīgu un nedaudz nogurušu skatienu, kas saka: “Apžēliņ, vecīt, tu vispār apzinies, kā izskaties no malas?”

Ūdensvīrs

Ūdensvīri piedzimst ar tieksmi uz zināšanām, piesūcināti līdz “Dieva” līmenim. Pie tam mazais Ūdensvīrs tikai empīriskā veidā iegūtas zināšanas. Ja jūs teiksiet: “Mīļumiņ, nevajag dzīt naglas sienā ar manu planšeti – naglu nevarēs iedzīt, bet planšete sabojāsies”, mazulis pieļaus, ka tāds notikumu pavērsiens ir iespējams. Bet tomēr jāpārbauda pašam.

Un jūs nekad neuzminēsiet, ko tieši mazais Ūdensvīrs pārbauda konkrētā laika brīdī, jo viņa atklāsme nāk pa taisno no nosacīta kosmosa, ko iepriekš nav iespējams paredzēt. Tā kā, ja dzīvoklī kļūst aizdomīgi klusi, bet jūs skaidri zināt, ka tajā atrodas mazulis-Ūdensvīrs kaut vai viena vienība, jums noteikti ir pamats satraukties. Nav izslēgts, ka viņš tagad vannasistabā rada vētru.

Zivis

Mazuļi, kuri dzimuši Zivju zīmē, dzīvo pasakā līdz pat sirmam vecumam. Un eksistence pasaku realitātē, kuru radījušas Zivis, ir obligāta visiem mazā pasaules skaidrotāja tuviniekiem. Tas, no vienas puses, ir neizsakāmi mīļi, bet no otras puses – bīstami. Ja mamma ir nogurusi un nevēlas būt par feju, viņu var pārvērst par vardi. Lai kaut nedaudz sevi nodrošinātu, līdz zobiem ir jāapbruņojas ar biroja piederumiem – zīmēšanas albūmi un flomasteri rada īstus brīnumus, aizvedot bērna fantāziju pa ceļu, kas ved, piemēram, uz Nobela prēmiju literatūrā.

Un jāsaprot arī, ka Zivis nav sliņķi, kaut arī bieži liekas savādāk. Ja bērns domīgi sēž istabas vidū, kas izskatās kā rotaļlietu veikals pēc kodolsprādziena, tas nenozīmē, ka viņam ir slinkums savākt mantas. Tas nozīmē, ka viņš domās uz grīdas ir izveidojis pentagrammu un izsauc Burvju Maisu Dēmonu, kas māk pats savākt rotaļlietas.

avots: pics.ru

Atstāt komentāru

Esi pirmais, kas komentē!

avatar

Dieviete.lv,  noteikumi, [email protected] 2018

+371 66 66 00 22  Valguma iela 31a, Rīga.

or

Log in with your credentials

Forgot your details?