Attēls: Publicitātes

Apgaismojums ir viens no elementiem, kas spēj padarīt telpu mājīgu, uzlabot interjera izskatu, bet tikpat labi tas var radīt pretēju efektu, izceļot priekšmetus vai nianses, kuras nevajadzētu pastiprināt. Padomus, kādus gaismas ķermeņus izvēlēties katrai telpai, sniedz iepirkšanās tīkla “K Senukai” kategoriju vadītāja Ludmila Bērica.

Dzīvojamā zona

Dzīvojamā zona ir tā vieta, kur uzturamies visbiežāk, tādēļ atmosfēra ir īpaši svarīga. Atpūtas telpā nepieciešams izvēlēties piemērotu apgaismojumu, lai būtu ērti veikt visas ierastās nodarbes – skatīties TV, spēlēt galda spēles, lasīt, strādāt u.c., šajās vietās nepieciešama vislielākā gaismas koncentrācija. Izmantojot tikai centrālo lustru, tā var būt par blāvu citās telpas zonās, bet, ja gaismas intensitāte ir lielāka, tā var nogurdināt acis, tādēļ vislabāk ierīkot vairāklīmeņu regulējamu apgaismojumu, kas ļautu mainīt tā  intensitāti telpas zonās. To var panākt ar izvietotām galda lampām, stāvlampām un sienas lampām. Atpūtas telpā var ierīkot reostata slēdzi, kas regulēt gaismas intensitāti.

Virtuves zona

Virtuvi var iedalīt divās zonās – darba zona (ēdiena gatavošanas) un ēdamzona, un katrai no tām nepieciešams cits apgaismojums. Vietai, kur tiek gatavots,vislabāk izvēlēties spilgtu, bet funkcionālu apgaismojums, kas fokusēts uz galvenajām darba virsmām – galdu, plīti, izlietni, ko var panākt ar iebūvējamām lampām. Savukārt ēdamzonā par apgaismojuma avotu lieliski kalpos viena vai vairākas lampas, kas izvietotas virs galda, kur tiek ieturētas ģimenes maltītes. Virtuves zonai nepieciešams izkliedēts, taču vienlaikus spēcīgs apgaismojums.

Guļamzona

Guļamistabā nevajadzētu pārspīlēt ar apgaismojumu, tajā jāveidojas mājīgai noskaņai, taču gaismas ķermeņu izvēle jāplāno rūpīgi, lai panāktu gan intīmāku, gan spilgtāku gaismu. Vislabāk būtu izvēlēties vairākus gaismekļus – centrālo lustru, kas apgaismos kopējo telpu, lampas pie gultas – sienas vai galda lampas, kas būtu noderīgas lasīšanai. Papildus telpā var izvietot stāvlampu un galda vai sienas lampu kādā no zonām, kas netiek pietiekami apgaismotas, piemēram, spoguļgaldiņš, vai darba galds, ja tie atrodas guļamistabā.

Vannas istaba

Vannas istabā nepieciešama vienmērīga gaisma. Paaugstināta mitruma dēļ, šajā telpā nepieciešams izmantot gaismas ķermeņus ar slēgta tipa abažūriem. Griestu lampas vai prožektori nodrošinās kopējo apgaismojumu, taču ar sienas lampām var radīt īpašus akcentu, tādējādi padarot telpu plašāku. Būtisks ir apgaismojums pie spoguļa, kam jābūt vērstam uz seju, lai izvairītos no jebkādām ēnām.

Priekštelpas

Koridora apgaismojumam visbiežāk ir funkcionāla nozīme. Visbiežāk šajā zonā ir nepietiekams dabīgais apgaismojums, ko ieteicams kompensēt, izvēloties spilgtu apgaismojumu. Ir dažādi piemēroti varianti: griestu lampas, sienas lampas, troses sistēmas gaismekļi, iebūvējamie gaismekļi. Ja koridors ir garš, tad lampas būtu jānovieto ik pēc 2-3 metriem.

Plānojot telpu emocionālo noskaņojumu, ir jāņem vērā gan telpas krāsu salikumi, gan materiālu faktūras, kā arī dabiskā un mākslīgā apgaismojuma proporcijas un izmantojamās spuldzes krāsu temperatūras (K) un to krāsu atveidošanas indekss KAI (Color Rendering Index).

 

Autors: K Senukai 21.03.2018

 
0 Comments

Leave a reply

Dieviete.lv,  noteikumi, ētikas kodekss, [email protected] 2019

+371 66 66 00 22  Valguma iela 31a, Rīga.

or

Log in with your credentials

Forgot your details?