Dollarphotoclub_56768747-1024x804-1024x804

Gadās tā, ka skaties uz kaimiņu bērniem un brīnies – visu viņi māk: gan traukus mazgā, gan gultas saklāj, gan uz bērnudārzu/skolu paši sataisās, gan vecākiem saimniecībā palīdz… Bet pašu sliņķis pat mācību grāmatas knapi somā saliek, un tāpat ir jāpārbauda, vai nav ko aizmirsis ielikt. Nepatstāvīgs. Un tas viss tikai tāpēc, ka gādīgas mammas un omītes staigāja mazulītim pakaļ un pildīja visus darbus viņā vietā. Un ja bērns mēģināja izrādīt iniciatīvu, kopējot pieaugušo darbības, tad dabūja „pa rokām”. Kāpēc gan neļautu viņam palīdzēt? Tāpēc, ka nāktos pastāvīgi pieskatīt, sekot līdzi, lai nesavainotos, nesasistos un neko nesaplēstu. Daudz vienkāršāk un ātrāk visu izdarīt pašam.

Tā arī izaug mūsu bērni par nemākuļiem: no sākuma paši saģērbjam uz bērnudārzu, pogas aizpogājam un šņores sasienam – steidzamies, baidāmies nokavēt darbu. Tad turpinām ar pirmklasnieku, sakārtojam burtnīcas un mācību grāmatas, saliekam skapī bērnu drēbes, sakopjam izmētātas bērnu rotaļlietas, kaut tik bērns akurātāk izpildītu skolas mājas darbu. Un tikai apskatoties apkārt, apjēdzam, ka viņa vienaudži prot daudz vairāk.

Kā tad pieradināt bērnu pie patstāvības?

Pirmkārt, ir jānoliek robežas: bērnam ir jāsaprot, ko „var” un ko „nevar”. Ņemiet vērā to, ka pasaule, kurā nevar absolūti neko, ir bāla un drūma.

Sastādiet bērna pienākumu sarakstu, bet nerakstiet uzreiz daudz. Katrai patstāvīgai darbībai ir nepieciešams noteikts laiks. Uzticiet bērnam atbildīgu darbu, piemēram, suņa vai kaķa barošanu. Pievērsiet uzmanību, ka no mazuļa tagad ir atkarīga mājas mīluļa dzīvība un veselība.

Iemāciet patstāvīgi ģērbties. To vispār jau iemācās bērnudārzā, bet daži bērni tik ļoti pierod pie tā, ka mamma vai audzinātāja šajā lietā palīdz, ka vēlāk, skolā, viņiem rodas grūtības. Patrenējaties ar bērnu vairākas reizes, iemāciet viņam aizpogāt pogas, sasiet šņores – un jūs mierīgi varēsiet laist viņu uz skolu.

Nemācēšana sevi aprūpēt var kļūt par klasesbiedru izsmieklu un pedagogu neapmierinātības iemeslu. Tāpēc obligāti iemāciet bērnam nomazgāt seju un tīrīt zobus, sekot līdzi savai ārienei.

Nevajadzētu pildīt mājas darbus kopā ar bērnu, jo īpaši, ja viņš pats nelūdz palīdzību. Lai risina uzdevumus patstāvīgi, bet jūs pēc tam pārbaudīsiet un izskaidrosiet kļūdas. Mutiskos priekšmetus viņš arī var izmācīties patstāvīgi un tad jums atbildēt. Centieties spēlēt pedagoga lomu, nevis burvju nūjiņas!

Neaizmirstiet par drošību. Pastāstiet savam bērnam, kā pareizi pāriet pāri ceļam, kā sarunāties ar pieaugušajiem, kā rīkoties ārkārtas situācijās.

Paplašinot pienākumu klāstu, paplašiniet arī tiesības, viņš taču kļuva nedaudz vairāk pieaudzis. Tāpēc sarunājieties ar viņu kā ar līdzvērtīgu un centieties nepalīdzēt bērnam pat pie pirmajiem patstāvības mēģinājumiem.

Protams, bērni pieaug dažādos tempos, viņiem ir atšķirīgi temperamenti un noslieces, tāpēc domājiet un izlemiet paši. Kas ar vienu bērnu liksies neprāts, ar citu – tikai loģisks un attaisnots solis. Nemēģiniet būt ideāli visiem, esiet vienkārši labi un prātīgi tieši savam bērnam.

Komentē
Nav komentāru

Komentē

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Dieviete.lv,  noteikumi, [email protected] 2017

or

Log in with your credentials

Forgot your details?

X