bērna audzināšana

Psihologi un pedagogi saka mums, vecākiem, priekšā par ko nedrīkst rāt bērnu. Daži ieteikumi var likties neparasti.

Nedrīkst rāt par kļūdām mācībās, sliktām atzīmēm to dēļ. Pētījumi rāda, ka ilgstošs efekts mācībās būs no regulārām sarunām ar bērnu par kļūdu dabiskumu mācību procesā.

Nav vērts rāt par noteikta vecuma organisma nepietiekamas attīstības un veselības problēmu sekām. Piemēram, ja sākt bērnu radināt pie podiņa pirms organisma fizioloģiskās gatavības kontrolēt šos procesus, tad izņemot stresu nekāda cita labuma no pārmetumiem nebūs.

Nav pieļaujams rāt par psiholoģiskās neapmierinātības sekām, ar kurām bērns netiek galā. Vajag atrast problēmas pirmsākumu un palīdzēt to atrisināt. Nevarat paši tikt galā – palīdzēs bērnu psihologs.

Nedrīkst rāt par nezināšanu, jo bērns pat nevar iedomāties, ka var citādāk. Bērni bieži netiek galā ar savu satraukumu. Daži no viņiem sāk grauzt nagus. Rājot neko neatrisināsiet. Atrodiet ar ko bērnam satraukuma gadījumā aizstāt šo ieradumu.

Nav godīgi rāt bērnu par sliktu uzvedību, ja pirms tam viņam nav izstāstīts kā jāuzvedas šajā vai citā gadījumā. Piemēram, ja bērns dara blēņas lielveikalā, visu ķer, bet pirms tam viņam neviens nav paskaidrojis kā vajag uzvesties, nav vērts viņu sodīt. Nospraudiet robežas iepriekš, izstāstiet bērnam. Tad saruna par uzvedību būs citādāka.

Nedrīkst rāt bērnu par kaut kādu noteikumu neievērošanu, ja ik pa laikam atstājiet pārkāptos noteikumus bez kontroles, bez uzmanības un pat atbalstāt tos. Vienreiz rāt un citreiz par to pašu nerāt – nozīmē ieaudzināt pretrunīgu pieredzi. Nākošajā reizē viņš atkal mēģinās „uz labu laimi”.

Nav pieļaujams rāt bērnu par mīlestības izrādīšanu „nepienācīgā brīdī”. Izdomājiet ar bērnu paši savu, īsu (lai jūs ilgi neaizkavētu) vai neuzbāzīgu (rociņas saspiešana) veidu, kurš ir stingras etiķetes situāciju rāmjos. Jāatrod veids saņemt bērna mīlestību jebkurā laikā. Viņam nav jājūt, ka brīžiem viņa mīlestība nav vajadzīga vai nav vēlama.

Ļoti svarīgs „nedrīkst”.
Nedrīkst rāt juceklīgu emociju laikā. Vispirms vajag nomierināties – uz minūtēm 10 iziet no istabas vai saskaitīt līdz 10. Mierīgs, pārliecinošs tonis vienmēr ir labāks par kliedzieniem un daudz labāks par fiziskiem sodiem, kuri notiek emocijās.

Komentē
Nav komentāru

Komentē

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Dieviete.lv,  noteikumi, [email protected] 2017

or

Log in with your credentials

Forgot your details?

X