1 C
Rīga
svētdien, novembris 29, 2020

Februārī Nacionālajā Mākslas muzejā atklās māksliniecei Džemmai Skulmei veltītu izstādi (+VIDEO)

 

Februārī Latvijas Nacionālajā Mākslas muzejā atklās māksliniecei Džemmai Skulmei veltītu izstādi “Džemma Skulme. Viņas glezniecība”

Izstāde tiks atklāta 7.februārī un būs apskatāma līdz 5.aprīlim.

Šteimane skaidroja, ka izstāde tika iecerēta 2018.gada nogalē, pašai māksliniecei aktīvi piedaloties.

“Izstāde veltīta Skulmes glezniecībai kā mākslinieces lielajai kaislībai, mīlestībai, darbam, jēgai un spēlei, kā telpai, kurā notiek gan saruna ar sevi, gan uzrunas sabiedrībai,” atklāja Šteimane.

Ekspozīcijā tiks iekļautas gleznas no autorei ļoti svarīgās kolāžu grupas, kas vēstī par laikmetu griežiem – “Kariatīdes” jeb “Vēstures piezīmes”. Šteimane skaidroja, ka gleznas un dokumenti ļauj ielūkoties, cik apjomīgs informācijas lauks iesaistīts 20.-21.gadsimtu mijā tapušo darbu satura un formas veidošanā.

Izstāde piedāvās arī piemērus no mākslinieces monumentālā gurālisma, kas devis nozīmīgu ieguldījumu modernās glezniecības attīstībā padomju periodā un vēlāk, sacīja Šteimane.

Projekta publiskā programma ietver filmu seansus, muzikālus darbus, literārus lasījumus un tikšanās.

Skulme ir dzimusi Latvijas modernisma klasiķu gleznotāja Oto Skulmes un tēlnieces Martas Skulmes ģimenē. Absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas Monumentālās glezniecības nodaļu un Iļjas Repina Valsts akadēmiskā glezniecības, tēlniecības un arhitektūras institūta aspirantūru Ļeņingradā.

Regulāri piedalījusies izstādēs un veidojusi personālizstādes. Vadījusi Latvijas Mākslinieku savienību no 1977. līdz 1992.gadam, mērķtiecīgi atbalstot moderno mākslu un veicinot Mākslas dienu uzplaukumu.

Vienlaikus devusi ieguldījumu Atmodas virzībā Latvijā un kā PSRS Augstākās padomes un Tautas deputāte aktīvi piedalījusies Mihaila Gorbačova pārbūves un atklātības demokrātiskajos procesos. 1995.gadā apbalvota ar Triju Zvaigžņu ordeni, 2019.gadā – ar Purvīša balvu par mūža ieguldījumu.

Skulmes darbi ir Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājumā, Valsts Tretjakova galerijā Maskavā, Ratgersa universitātes Zimmerlijas Mākslas muzejā ASV un privātkolekcijās.

Skulme devās viņsaulē pērnā gada 9.novembrī.

Video

Autors: Nozare.lv/Subject: Creativity

22.01.2020.

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your name here
Please enter your comment!