Brūklenes pārtikā un medicīnā tiek izmantotas jau gadsimtiem ilgi. Šīs sārtās ogas ar saldi rūgtu garšu var ēst gan svaigas, gan pārvērst gardā ievārījumā, sīrupā vai ēdienu piedevā. Gan pieaugušajiem, gan bērniem dienā ieteicams apēst 100 g brūkleņu.
Kādu labumu cilvēkam sniedz brūklenes?
-Tās uzlabo ēstgribu un palīdz kuņģim pārstrādāt ēdienu.
-Ogās ir liels daudzums C vitamīnu, pektīnvielu, kālija. Sēkliņas satur Omega-3 taukskābes.
-Ogas lieto, ārstējot nieru un urīnpūšļa iekaisumus, diabētu, podagru, caureju un avitaminozi.
-Saspiestu brūkleņu ogu kompreses izmanto krūts un ādas vēža ārstēšanai.
-Lieliski šķīdina žultsakemņus, nierakmeņus, siekalu dziedzeru akmeņus.
-Pazemina asinsspiedienu.
-Kaltētu brūkleņu lapu un ogu pulveris aptur asiņošanu.
-Lapu un ogu tēja ārstē nervozitāti, klepu, bronhītu un pat kašķi.
-Ar ūdeni un medu sajauktu brūkleņu sulu lieto, lai ārstētu saaukstēšanos, galvassāpes un aizcietējumus, kā arī lai atkoptos no vispārēja savārguma.
-Uzlabo ādas krāsu, stiprina matus, novērš grumbu veidošanos, kā arī atsvaidzina ādu. Āda atgūs svaigumu, ja 15-20 minūtes uz sejas paturēsi sasmalcinātas brūklenes. Pēc tam nomazgā seju ar remdenu ūdeni.
-Trauslus nagus var stiprināt, nagu pamatni iesmērējot ar saspiestām brūkleņu ogām.
Kā ogas uzglabāt?
Brūklenes, atšķirībā no daudzām citām ogām, neatsulojas, nesaplok un tik drīz nesāk bojāties, tāpēc nav tūlīt jāsteidzas tās pārlasīt un apstrādāt. Ogas var izbērt plānā kārtiņā un kādu laiku turēt istabas temperatūrā.
Brūklenes vārītā ūdenī: Ogas pilda burkās, pārlej ar ūdeni, kas iepriekš uzvārīts un atdzesēts, pievienojot uz litru 30g sāls un 20g cukura. Burkām uzliek vāciņus un glabā vēsā vietā.
Brūklenes savā sulā: Ogas liek tīrā traukā un samīca, lai izdalās sula. Uzliek slogu, lai ogas būtu pārsegtas ar sulu. Glabā ledusskapī.
Saspaidītas brūklenes ar cukuru: 500g brūkleņu saspaida, pievieno 300g cukura, samaisa. Liek stikla burkā, uzliek plastmasas vāciņu.