3.9 C
Rīga
svētdien, 22 decembris, 2024

Noderīgi jaunumi par intīmo veselību

 

Cosmo apkopo svarīgas nianses par tavu labsajūtu, kuras, iespējams, līdz šim nezināji. Izlasi atbildes uz mulsinošākajiem jautājumiem par mēnešreizēm, infekcijas riskiem un citām nozīmīgām lietām, kas saistītas ar intīmo veselību!

 

Vai tas ir kas neparasts, ka šajā laikā mans libido līmenis paaugstinās?

Nemaz ne. Asiņu pieplūdums organismā veicina seksuāla uzbudinājuma palielināšanos, tāpēc tava vēlme pēc seksa var būt daudz izteiktāka.

Kāpēc mēnešreižu pēdējās dienās izdalījumi kļūst tumši brūni?

Tās ir tikai atlikušās asinis, kas pēdējās menstruāciju dienās ir uzkrājušās pie dzemdes kakliņa un vagīnā, skābekļa iedarbībā ir mainījusies to krāsa.

(Avots: Terija Hofmane, dzemdniecības un ginekoloģijas speciāliste no Baltimoras)

Ikdienā man ir ļoti daudz izdalījumu. Vai tas ir normāli?

Izdalījumu daudzums no maksts katrai sievietei ir atšķirīgs. Jebkurā gadījumā fizioloģiski makstij vienmēr ir jābūt mitrai. Jāņem arī vērā, ka menstruālā cikla garumā izdalījumu daudzums var mainīties. Sākumā maksts ir sausāka, ovulācijas laikā tā kļūst pavisam mitra, bet pēc tam izdalījumu daudzums atkal mazinās. Paaugstināts maksts mitrums ir arī seksuālās stimulācijas laikā, stresa situācijās, grūtniecības periodā, kā arī lietojot hormonālos preparātus. Ja izdalījumi ir ar nepatīkamu smaku, rada niezi vai ir mainījuši krāsu un konsistenci, tas var liecināt par infekciju, tāpēc noteikti apmeklē ginekologu.

Biksīšu ieliktnīši – par vai pret?

Ikdienas biksīšu ieliktnīši dod papildu komforta sajūtu, tomēr, ja sievietei ar intīmo veselību viss ir kārtībā, tad katru dienu tos lietot nav nepieciešams. Maksts mikroflora ir ļoti nestabila vide, un jebkura sveša viela spēj izjaukt tās līdzsvaru. Biksīšu ieliktnīši apgrūtina gaisa piekļuvi dzimumorgāniem, un dabiskā mikrovide tiek izjaukta. Aromatizētie un krāsainie ieliktnīši bieži izraisa alerģiskas reakcijas, jo to virsmas materiāls ir izteikti sintētisks. Ja tomēr izvēlies arī ikdienā lietot biksīšu ieliktnīšus, ieteicams tos mainīt ik pēc 3–4 stundām. Un atceries, lai saglabātu svaiguma sajūtu, ik dienu ir jārūpējas par savu intīmo higiēnu.

Man jau ilgāku laiku ir pastāvīgs partneris. Vai man ir jāveic ikgadējā apskate pie ginekologa?

Ja tu esi pilnīgi pārliecināta, ka jums abiem – tev un tavam partnerim – pēdējā gada laikā ir bijušas tikai monogāmas attiecības un iepriekšējā vizītē pie ginekologa tavs hlamīdiju un gonorejas tests bija negatīvs, tad šajā reizē STS testu vari izlaist. Tomēr tas nenozīmē, ka tu vari neiet pie ārsta, tev jebkurā gadījumā reizi gadā ir jāapmeklē savs ginekologs, lai veiktu cita veida pārbaudes. Apskatē ginekologs pārbaudīs tavas krūtis, veiks citoloģisko izmeklēšanu un dzimumorgānu apskati. Ārsts arī palīdzēs izvēlēties visdrošāko un tev vispiemērotāko kontracepcijas metodi.

Kas palielina urīnpūšļa infekcijas risku?

Vēlies izvairīties no nepatīkamās urīnceļu infekcijas? Tad aizmirsti par pārmērīgu alkohola lietošanu un biežiem gadījuma sakariem. Floridas universitātē veiktajā pētījumā tika konstatēts, ka starp urīnceļu iekaisumu un biežu alkohola lietošanu un aktīvu dzimumdzīvi, it īpaši, ja ir bijuši vairāki partneri, pastāv cieša saistība. Pētījuma autori gan nav īsti pārliecināti, kā tieši šie divi faktori ietekmē urīnceļu iekaisumu veidošanos. Iespējams, tas notiek tādēļ, ka alkohola ietekmē cilvēkiem zūd paškontrole un viņi daudz vieglāk var nokļūt situācijās, kas var kaitēt viņu veselībai.

Der zināt!

  • Ja tu esi pārtraukusi dzert kontracepcijas tabletes, tad nekavējoties sāc lietot kādu citu izsargāšanās metodi, jo tu pavisam viegli vari palikt stāvoklī.
  • Apmēram 2/3 gadījumu sievietes kļūdās, domājot, ka viņām ir piena sēnīte. Tāpēc noteikti konsultējies ar savu ginekologu, jo tikai ārsts var noteikt precīzu diagnozi.

Teksts: Esther Crain, Ērika Bērziņa.

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.