0.6 C
Rīga
trešdien, 18 decembris, 2024

LAIKS STĀDĪT SĪPOLPUĶES: PIECI SOĻI KRĀŠŅAI PUĶU DOBEI

Hortes
 

Pēc garā rudens un ziemas ikviens ar prieku sagaida dabas atmošanos. Lai pavasaris Jūsu dārzā atnāktu ar krāšņu ziedēšanu, laiks sākt domāt par sīpolpuķu stādīšanu. Dārzkopības centra “Hortes” pārstāve Laura Dance dalās ar pieciem padomiem, kas ļaus izaudzēt krāšņas un veselīgas sīpolpuķes.

  1. Kad jāstāda dažādi puķu sīpoli?

Sapņot, plānot, kombinēt un izraudzīties savas iecienītākās sīpolpuķes varat jau šodien, bet pirmos septembrījāsteidz stādīt  krokusus, narcises, sniegpulksteņus un dekoratīvos sīpolus. Tos ieteicams stādīt starp ziemcietēm, lai pēc noziedēšanas nodzeltējušās lapas būtu mazāk pamanāmas. Tāpat iesakām sīpolpuķes stādīt starp augiem, kas vēlu mostas un lēnām sazaļo, piemēram, hostām.

Kļūstot vēsākam laikam, septembra otrajā pusē un oktobrī iesakām stādīt hiacintes unmuskares. Tulpes savukārtierasti stāda no oktobra līdz pat decembrim vai kamēr zeme vēl nav sasalusi un laikapstākļi to ļauj, jo to spēja apsakņoties arī vēsākā gaisa temperatūrā ir krietni lielāka.

Padoms!Ir būtiski, lai iestādītie puķu sīpoli paspēj apsakņoties līdz pirmajām salnām. Zeme skaitās atdzisusi, kad tā sasnigusi +9°C temperatūru. Tomēr svarīgi sīpolus neiestādīt par agru, jo tie izdīgs jau vēlā rudenī un ziemas salnas tos var sabojāt.

  • Kādas sīpolpuķesizvēlēties?

Latvijā šobrīd pieejams daudzveidīgs sīpolpuķu piedāvājums. Bezjau labi pazīstamajām tulpēm, narcisēm, hiacintēm un krokusiem pieejama virkne interesantu puķu – ranunkuļi, anemones, Spānijas pahiacintes, dižais eremūrs, kamasijas, fritilārijas, muskares, tīkliņīrisi un tik ļoti populārie dekoratīvie sīpoli Alium.

Savukārt tulpēm katru gadu parādās arvien jaunas šķirnes to dažādajās grupās – papagaiļtulpes, zaļziedu, bārkšķziedu, lilijziedu, daudzziedu, triumfa tulpes. Arvien lielāku popularitāti gūst agrās un vēlās pildīto ziedu tulpes, kas zied lieliem, blīvi pildītiem ziediem, atgādinot peonijas vai dārza rozes. Tāpat uzmanības vērtas ir arī krāslapu tulpes, kas skaisti izskatās arī pirms un kādu laiku pēc ziedēšanas to dekoratīvo lapu dēļ.

Izvēloties konkrētas puķes, var domāt par krāsu gammu dārzā, piemēram, veidojot dažādu krāsu zonas vai – tieši pretēji – miksējot krāsas savā starpā. Izvēloties dažādu augstumu, krāsu, formu, ziedēšanas periodu puķes, iegūsiet bagātīgu un ilglaicīgu ziedēšanu.

Jānorāda, ka arvien populārāk kļūst veidot sīpolpuķu izlases, kurās vienā toņu gammā atlasīti dažādi sīpolpuķu veidi.

Eksperti norāda, ka sīpolpuķes iespējams stādīt gan akmens dārzā, izmantojot tās, lai atsvaidzinātu ziemciešu dobi,  gan zālājā, tādējādi padarot to krāsaināku un pievilcīgāku. Zālājam piemērotas būs maza izmēra sīpolpuķes, piemēram, krokusi, cīrulīši, sniegpulksteņi vai zilsniedzītes.

Padoms! Ja vēlēsieties sīpolpuķes stādīt zālājā, tad jāatceras, ka pavasarī apstādīto zālāja daļu kādu laiku nevajag pļaut. Savukārt pērkot sīpolpuķes, ir jāpievērš uzmanība piktogrammām uz iepakojuma – tajos redzams, cik garas būs konkrētās puķes. Tas ir būtiski, lai, piemēram,negadās pašas īsākās puķes iestādīt dobes tālākajā stūrī, kur tās nebūs redzamas. Izteiksmīgākus rezultātu noteikti iegūsiet, ja sīpolpuķes stādīsiet grupās – vismaz pa 8-10.

  • Kā atpazīt veselīgus sīpolus?

Lai pavasaris nenāktu ar vilšanos par neizdīgušiem augiem, puķu sīpoli jāizvēlas ļoti rūpīgi. Jāpārliecinās, lai sīpols irveselīgs, bez mehāniskiem bojājumiem un pelējuma pazīmēm.Būtiska nozīme ir arī sīpola izmēram – jo lielāks un veselīgāks ir sīpols, jo izteiksmīgāki būs tā ziedi.

Padoms! Pirms stādīšanas sīpolusvēlams dezinficēt zilo graudiņu šķidrumā vai vismaz iemērkt tos ūdenī, lai samirktu segzvīņa un tie apsakņotos ātrāk.  Savukārtpanākt vislabāko augšanas potenciālu sīpolam palīdzēs arī mērcēšana “Bioefekta” piedāvātajā šķidrumā VITAMĪNS.

  • Kā sagatavot augsni?

Sīpolpuķēm vēlama labi drenēta, viegla mālsmilts augsne ar pH 6,0 – 6,5. Tās augs gan atklātā saulē, gan pusēnā. Ja iespējams, puķes var stādīt nogāzē, lai liekais mitrums aizskalojas prom.

Narcisēm un īrisiem patīk mitrums, tāpēc tās var stādīt arī mitrākā vietā. Savukārt hiacintēm un eremūriem, kas ir jutīgi pret lieko mitrumu, ieteicams bedrē iebērt grants kārtiņu, kas nodrošinās nepieciešamo drenāžu.

Padoms!Labāku apsakņošanos un turpmāko augšanu veicinās“Bioefekta” maisījumsSĪPOLPUĶĒM vai TRIHODERMĪNS. TRIHODERMĪNSbūtiski samazinās arī dažādu sīpolpuķu slimību risku. Sausos rudeņos pēc stādīšanas sīpolpuķes nepieciešams salaistīt, kā arī stādījumus vēlams mulčēt ar neitralizētu kūdru vai priežu mizas mulču. Mulča palielinās sīpolu ziemcietību kailsalā, kā arī palīdzēs uzturēt nepieciešamo mitruma līmeni turpmākajā augšanas periodā.

  • Kā stādīt sīpolpuķes?

Katrai sīpolpuķei ir savs stādīšanas dziļums, kas tiek norādīts piktogrammās uz iepakojuma. Vispopulārākā formula ir stādīt trīs sīpolu dziļumā vai vēl mazliet dziļāk. Šķirnes, kas ir jutīgākas pret salu,ieteicams stādīt dziļāk, lai tās pasargātu no izsalšanas. Uz vienu kvadrātmetru ieteicams stādīt līdz pat 50 gab. lielāka izmēra vai līdz 100 gab. mazāka izmēra sīpolus.

Padoms!Visa gada garumā lielākie sīpolpuķu ienaidnieki ir grauzēji. Pret pelēm, žurkām, ūdensžurkām palīdzēs sīpolpuķu stādīšana tām paredzētajos grozos. Kā arī grozos iestādītos sīpolus pēc to noziedēšanas ir vieglāk izrakt no dobes un atstāt briedināšanai. Tāpat tie pasargā arī no šķirņu sajaukšanās. Lai sīpolpuķu stādīšana būtu ātrāka un ērtāka, dārzkopības centrā “Hortes” iespējams iegādāties arī speciālo sīpolu stādītāju.

Iesācējiem dārza darbos ļoti ērti ir jau gatavie sīpolpuķu grozi. Tajos sīpolpuķes ir jau sakārtotas pareizajā dziļumā augsnes substrātā, un atliek vien ierakt šo grozu savā dārzā. Turklāt šāds risinājums palīdz sīpolus pasargāt arī no ūdensžurkām, pelēm, kurmjiem un citām dzīvām radībām.

Rudenī stādītās sīpolpuķes pavasarī mūs priecē no brīža, kad parādās jau pirmais asniņš, līdz pat to pilnbrieda ziedēšanai – tās ik gadu mums signalizē par jaunas atmošanās sākumu. Stādīšanas procesā iespējams iesaistītarī bērnus, kas viņiem būs aizraujošs un izzinošs piedzīvojums!

Lai Jūsu pavasaris top jau rudenī!

 

1 KOMENTĀRS

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.