Ik gadu Jāņos piepildām svētku galdu ar gardu cienastu un svētku laikā nodarbojamies ar jautrām aktivitātēm, bet kā Jāņu svinības padarīt veselīgākas un drošākas, gan sev, gan ciemiņiem? Stāsta BENU Aptiekas piesaistītā eksperte, sertificēta uztura speciāliste Liene Sondore un BENU Aptiekas farmaceits Konstantīns Čerjomuhins.
Svētku galda plānošana
Lai Jāņa bērniem būtu prieks un spēks dziedāt, dejot un svinēt, laikus ir jāpadomā par saviem iecienītākajiem un arī tradicionāliem ēdieniem svētku galdā. Svētkos mēdzam pildīt galdu ar dažādiem gardumiem, un bieži vien nesadalot, ko kurš nesīs uz svinībām, mēdzam atnest par daudz ēdiena. Jāņu nakts ir gara, saimniekiem būtu ar viesiem iepriekš jāsarunā cienasti – ēdieni un dzērieni. Ja saplāno ēdienu vai produktu sarakstu jau iepriekš, tad mazāk ēdiena paliks pāri un tas nesabojāsies, skaidro sertificēta uztura speciāliste Liene Sondore.
Plānojot svētku galdu, būtu ieteicams padomāt par pamatēdieniem. Īpaši svarīgi tas ir tad, ja viesi ierodas laicīgi. Dienas vidū tas varētu būt kāds pamatēdiens – uz ugunskura vārīta zupa, ceptas saknes, gaļa vai zivis. Sezonāli ēdieni būs aukstās zupas, zaļie salāti, dārzeņi un zemenes. Galdā var celt tikko iesālītus gurķīšus un zaļumus. Salātiem var izmantot citrusaugļu vai olīveļļas mērces, papildinātas ar sinepēm, mārrutkiem un zaļumiem. Viesiem garšos ar mizu vārīti kartupeļi ar biezpienu un zaļumiem. Noteikti celiet galdā dārzeņus – gabaliņos sagrieztus jaunos kāpostus, burkānus, gurķus un citus dārzeņus pēc izvēles. Nav nepieciešams tos jaukt ar rūpnieciski ražotajām mērcēm. Dārzeņi labi garšos tāpat, pārkaisīti ar citronpipariem, svaigiem zaļumiem. Svētku galdā tradicionāli būs siers – tas labi garšos gan viens pats, gan ar rudzu maizi, ar medu un ar zemenēm. Atcerieties celt galdā ogas un izcepiet kādu biezpiena sacepumu vai plātsmaizi ar rabarberiem. Svarīgi ir ievērot mērenību un nelikt uzreiz galdā visus viesu atvestos ēdienus, bet gan pakāpeniski papildināt svētku galdu, tādā veidā izvairoties no pārēšanās.
Pārtikas higiēna un drošība
Neaizmirstiet par pārtikas higiēnu un drošību! Neatstājiet vaļējas dzērienu pudeles, lai tajās neielidotu lapsenes. Pārtikas produkti ir jātur aukstumā, bet, ja tas nav iespējams, var izmantot aukstuma kastes vai gatavot tādus ēdienus, kas karstumā nebojājās.
Grilējot uzturā jālieto tikai kārtīgi izcepti ēdieni! Iepriekš jāparedz laiks gaļas iemarinēšanai, lai, cepot lielā karstumā uz oglēm, ēdienā mazāk nonāktu kaitīgie savienojumi – heterocikliskie amīni, kas dabīgi rodas, gatavojot ēdienu uz uguns. Lai izvairītos no kaitīgajiem savienojumiem, marinādei var pievienot citrona vai laima sulu un kādu skābāku sīrupu. Tāpat svarīgi sekot līdzi izdzertajam ūdens daudzumam. Lai lietotu vairāk ūdeni, to var sagatavot ar piparmētru lapiņām, gurķu ripiņām vai ogām, iesaka L. Sondore.
Svētku laikā nedrīkst aizmirst par savu un citu cilvēku drošību. Ir jābūt īpašai piesardzībai ar uguni, esot blakus ūdenim un sportojot. Jācenšas svinēt svētkus tā, lai pēc iespējas novērstu dažādu kaitīgo riska faktoru ietekmi, stāsta farmaceits Konstantīns Čerjomuhins.
Lai pēc svētkiem justos labi
Bieži vien pēc svētkiem mēdz būt smaguma sajūta vai vēdera uzpūšanās. Tādā gadījumā ķermenim ieteicams dot atslodzes dienu. Trekns ēdiens var izraisīt smaguma sajūtu, vēdera uzpūšanos un radīt diskomfortu arī aizkuņģa dziedzerim. Tādēļ pēc svētkiem labāk ievērot saudzējošu diētu vismaz vienu dienu, bet ieteicams – divas. Šajā periodā labāk izvēlēties vieglākus ēdienus, piemēram, vārītus dārzeņus, liesu gaļu, tvaicētu zivi, pilngraudu maizi un piena produktus. Ja nepieciešams, aptiekā ir pieejami dažādi līdzekļi, piemēram, fermentus saturošie, kas palīdzēs kuņģim tikt galā ar ēdiena sagremošanu, kā arī līdzekļi, kas palīdz novērst vēdera uzpūšanos. Savukārt bifido un lakto baktērijas palīdzēs atjaunot zarnu trakta mikrofloru. Pēc svētkiem var noderēt arī hidrotoniskie līdzekļi, lai palīdzētu organismam atjaunot nepieciešamos mikroelementus.
Ja Jāņu naktī maz gulēts, tad pēc svētkiem ir svarīgi ievērot veselīgu miega režīmu, uzņemt pilnvērtīgu uzturu un pietiekamu šķidruma daudzumu, lai justos labāk, skaidro farmaceits K. Čerjomuhins. Palīdzēs arī mierīgas pastaigas svaigā gaisā, kā arī, lai organisms ātrāk atgūtu spēkus, var lietot vitamīnu kompleksus.
Recepte svētku galdam
Sertificēta uztura speciāliste Liene Sondore iesaka izmēģināt biezpiena kūkas recepti svētku galdam.
Nepieciešamās sastāvdaļas: 1 kg biezpiena (labāk viendabīgas konsistences, bez lielajiem graudiem), 500 ml saldā krējuma, cukurs pēc garšas, rīvēta BIO citrona miziņa, “Selgas” klasiskie cepumi (2x180g), zemenes, mellenes, avenes, piparmētru lapiņas, piens cepumu pamērcēšanai, apaļā tortes veidne kūkas gatavošanai, saldā krējuma stindzinātājs un pārtikas želatīns.
Pagatavošanas gaita:
- Kūkas formas pamatnē liek pienā samērcētus cepumus.
- Biezpienu, ja tam ir lielāki graudi, sablendē. Marmelādi sagriež gabaliņos.
- Putukrējumu sakuļ ar krējuma stindzinātāju, un kuļot pievieno pāris karotes cukura.
- Želatīnu, apmēram 3 ēdamkarotes, uzbriedina pienā un izkausē ūdens peldē. Ievēro ražotāja norādes par konkrēto daudzumu!
- Biezpienu sajauc ar saputoto saldo krējumu, marmelādi un želatīnu. Samaisa, bet nekuļ!
- Masu liek uz cepumiem kārtās – uzliek masu, virsū liek šķēlītēs sagrieztas zemenes, pievieno mellenes. Atkal liek pienā samērcētus cepumus un biezpiena masu. Nolīdzina virsu ar biezpiena masu un dekorē ar šķēlītēs sagrieztām zemenēm un kādu piparmētras lapiņu! Kūkai ir jāatpūšas ledusskapī, tāpēc to droši var gatavot svētku rītā!
Lai skaisti, droši un veselīgi Jāņi!
Cel galdaa ko celdams
.Un kas palika pari no visa taa..kaudze hetiru trauku un nogurums..un vel pohas….mazak jus te eediet..vairak atliks laika sarunam un dejam…kad aizbraucu ciemos pie masicas uzreiz piekodinu ludzu netaisi kaazu galdu..tikai kafiju es atvedisu torti..es gribul ar tevi parunaties sen nesam tikusas.tik daudz ko atcereties.bet vina tik skraida visu vakkau gar pliti un no sarunam iznak tijai ciks…es heatbraucu piesties es gribu ar tevi parunaties…viss laiks pagaha ediena fatavosanai..aizbraucu majas neapmierinata..tik daudz o
Palika neizrunats…nu tadi mes esam tie latviesi galvenais ciemos pieesties un puedzerties..protams ja Riko viesibas un aicina cieminus ta cita lieta..bet es biju viena..un iegriezos tijai uz paris stundam…
Vo bija man dveseles radiniece mana krustmate..ka man vinas pietrukst..es to vinai vienmer atgadinu kapsetaa..vina bija strelnieks..poe vinas es atbraucu biezi..atvedu zemenu vai tomatu kasti..abas vienmer sabucojamies..veikalaa pajeru vinu vai sampi…ai ka mes varejam runaties par dzivi par bernibu haunibu visadiem notikumiem par dzivajiem un mirusajiem..kopaa smieties un raudat..vina mani pacuenaha ar izvaritu zupinu ..cik vina vienkarsa.prara uzklausit dot padomus.vienmer mani uznena vienjarsi bet silti..bez nejadiem bagatiem galdiem..jo pats svarigajais tak ir sarunas gutais.. un tiksanas.jo dzive ir iisa.tas man deva pizitivu energiju ilgam laikam…un tadu cilveku ir retums.kuru tu gribi apcoemot un just gandarijumu.