1.7 C
Rīga
sestdien, 14 decembris, 2024

Mīlējies droši! Kontracepcijas rokasgrāmata

 

Tu jau zini, ka absolūti ideālas kontracepcijas metodes nepastāv. Tomēr ar mūsu kontracepcijas ceļveža palīdzību tu varēsi noskaidrot, kura metode tev ir pieņemamākā, drošākā un nekaitīgākā. Tikai, pirms sper galīgo soli, noteikti konsultējies ar savu ginekologu!

Prezervatīvs

Efektivitāte: 97–98%

Šī ir pasaulē vispopulārākā kontracepcijas metode. Prezervatīvus iesaka lietot jauniem cilvēkiem, kuriem ir neregulāras dzimumattiecības un kuri bieži maina partnerus.

Plusi. Tie nopērkami jebkurā laikā bez ārsta receptes, turklāt to tikpat labi vari izdarīt gan tu pati, gan arī tavs partneris. Atceries, ka prezervatīvs ir vienīgais kontracepcijas līdzeklis, kuru, pareizi lietojot, jūs abi varat izsargāties no seksuāli transmisīvajām slimībām (STS), kā arī no AIDS, un vienlaikus tam ir pretapaugļošanās efekts.

Mīnusi. Prezervatīva uzvilkšanai nepieciešams laiks, kaut arī ne ilgs, tāpēc mīlas rotaļas uz brīdi jāpārtrauc. Tāpat prezervatīvs reizēm var nošļukt no dzimumlocekļa, pārplīst, vai to vienkārši nepareizi uzvelk. Tāpēc jāatceras, ka, velkot prezervatīvu, vienmēr jāatstāj brīvs rezervuārs – prezervatīva spicais gals.

Blakusparādības. Mēdz būt gadījumi, kad prezervatīvu lietošana kādam no partneriem (reizēm arī abiem) var izraisīt alerģiju. Tās iemesls var būt prezervatīva ķīmiskais sastāvs. Tā kā prezervatīvi ir ļoti dažādi, nav uzreiz jāmet plinti krūmos un jāmeklē cits izsargāšanās līdzeklis, jo īpaši tad, ja šī metode jums šķiet vispiemērotākā.

 

Sieviešu diafragma

Efektivitāte: 97%

Šī savulaik ārzemēs populārā kontracepcijas metode līdz Latvijai joprojām tā arī nav nonākusi. Taču, ja esi ārzemēs, vari nopirkt un izmēģināt. Diafragmu ievada makstī pirms dzimumakta. Tā nosedz dzemdes kakliņu un neļauj spermatozoīdiem nonākt dzemdes dobumā.

Plusi. Šī ir kontracepcijas metode, kuras lietošanu vari regulēt tu pati neatkarīgi no sava vīrieša.

Mīnusi. Lai ievietotu diafragmu makstī, nepieciešams gan laiks, gan zināmas iemaņas. Pēc dzimumakta diafragma vismaz uz sešām stundām jāatstāj makstī, un tikai pēc tam to var izņemt un noskalot. Lai gan tiek apgalvots, ka šī ir samērā efektīva kontracepcijas metode, ginekologi skaidro, ka tās patiesā efektivitāte ir daudz zemāka.

Blakusparādības. Parasti nekādu blakusparādību šai metodei nav. Reizēm gan, ja sieviete ir īpaši jutīga, materiāls, no kā izgatavota diafragma, var izraisīt alerģiju.

 

Sieviešu prezervatīvi

Efektivitāte: 97%

Savulaik pasaulē šī tika uzskatīta par jaunu un revolucionāru izsargāšanās metodi. Tomēr neērtās lietošanas dēļ tā sieviešu vidū nav īpaši populāra. Latvijā šādi prezervatīvi joprojām nav nopērkami, taču tos var iegādāties ārzemēs.

Plusi. Šo kontracepcijas metodi vari kontrolēt un regulēt tu pati.

Mīnusi. Ja maksti izstieptu, varētu izmērīt, ka tā ir 60 kvadrātcentimetrus liela. Tāpēc arī sieviešu prezervatīvs ir visai dīvains veidojums – kā paliels maisiņš ar vienu slēgtu un vienu vaļēju galu. Lai to ieliktu makstī, tas it kā jāuzkabina uz ārējiem dzimumorgāniem – kaunuma lūpām. Tāpēc skats no malas varētu būt diezgan neestētisks. Turklāt dzimumakta laikā, lietojot sieviešu prezervatīvu, rodas visai neparasta skaņa – tāda kā žļurkstēšana. Turklāt nemitīgi jāseko, lai vīrietis dzimumlocekli makstī ievieto tieši tā, kā ielikts prezervatīvs, pretējā gadījumā tas var vienkārši nošļukt.

Blakusparādības. Ja esi īpaši alerģiska, tad pēc prezervatīva lietošanas var parādīties nieze vai izsitumi.

 

Dzemdes kakla uzmava

Efektivitāte: 99%

Darbojas līdzīgi kā sieviešu prezervatīvs un diafragma, bet uzmava jāuzliek tieši uz dzemdes kakla. Parasti to palīdz izdarīt ginekologs. Uzmavu ķermenī drīkst atstāt aptuveni 48 stundas, pēc tam tā ir jāizņem.

Plusi. Tie paši, kas sieviešu prezervatīvam un diafragmai.

Mīnusi. Sievietei pašai pareizi uzlikt dzemdes uzmavu ir ļoti grūti. Pat tad, ja esi iemācījusies to izdarīt, biežā ielikšana un izņemšana ir traucējoša. Turklāt uzmava var radīt nepatīkamas fiziskas, nereti arī psiholoģiskas sajūtas, jo nemitīgi jādomā par to, vai uzmava nav nokritusi un vai tā pareizi uzlikta.

 

Spermicīdi

Efektivitāte: 80%

Tās ir spermatozoīdus iznīcinošas ķīmiskas vielas, kas pieejamas dažādos veidos – krēmu, želejas, svecīšu, aerosolu un pat sūkļu veidā. Lai gan šī kontracepcijas līdzekļa efektivitāte nav ārkārtīgi augsta, Latvijā šī ir viena no populārākajām izsargāšanās metodēm. Spermicīdus ievada makstī īsu mirkli pirms dzimumattiecībām. Tie bojā spermatozoīdu DNS, likvidējot to kustīgumu un tādējādi nepieļaujot nokļūšanu dzemdes dobumā. Katram preparātam ir noteikts darbības laiks – parasti aptuveni 2 stundas.

Plusi. Spermicīdi neietekmē ne tavu hormonu sistēmu, ne organismu kopumā. Tāpēc šis preparāts ieteicams sievietēm, kas baro bērnu ar krūti vai kuras nevēlas vai nedrīkst lietot hormonālo kontracepciju. Svarīgi, ka spermicīdi, bloķējot spermatozoīda DNS, vienlaikus it kā iztīrot maksti. Līdz ar to spermicīdi daļēji var tevi aizsargāt no STS saslimšanām. Bet no AIDS šī kontracepcijas gan metode nespēj pasargāt!

Mīnusi. Nepieciešams laiks, lai ievadītu spermicīdus makstī, tāpēc uz mirkli jāpārtrauc mīlas rotaļas. Tā kā spermicīdiem ir ierobežots darbības laiks, nav iespējams tos ievadīt pāris stundu pirms paredzamā dzimumakta. Var gadīties, ka, noplūstot spermai, dzimumlocekļa galviņa ir tik cieši piespiedusies dzemdes kaklam, ka spermatozoīds tomēr paspēj aizbēgt no spermicīda, izdzīvo un apaugļo olšūnu.

Blakusparādības. Spermicīdi var izraisīt alerģiju gan tev, gan tavam partnerim. Tomēr tas, ka alerģiju izraisījuši vienas grupas spermicīdi, nenozīmē, ka jums ir alerģija pret spermicīdiem vispār. To ir tik daudz un tie ir tik dažādi, ka noteikti spēsiet atrast sev piemērotākos.

 

Intrauterīnā spirāle

Efektivitāte: 98%

Spirāli ar vara, zelta vai sudraba pārklājumu ievada dzemdes dobumā. Ieteicamāka tā ir jau dzemdējušām sievietēm. Spirāli maina reizi piecos gados. Dzemdes spirāle ir svešķermenis organismā, tāpēc tā nevar būt nekaitīga. Turklāt tā ir sajūtama un var traucēt dzimumakta laikā.

Plusi. Nav nepieciešams regulāri domāt par izsargāšanos un kontracepcijas līdzekļu iegādi.

Mīnusi. Reizēm spirāle sievietei var radīt nepatīkamas un traucējošas sajūtas. Spirāle pasargā no nevēlamas grūtniecības, bet nepasargā no STS un dažādiem iekaisumiem. Ja spirāle dzemdē atrodas ilgāk par 5 gadiem, tā var arī ieaugt dzemdes audos.

Blakusparādības. Iespējama pastiprināta menstruālā asiņošana, sāpes menstruāciju laikā. Ja bieži tiek mainīti partneri, spirāle var stimulēt infekcijas izplatīšanos.

 

Ķirurģiskā kontracepcija

Efektivitāte: 100%

Olvadu nosiešanu iesaka sievietēm, kas vairs nevēlas vai veselības stāvokļa dēļ nedrīkst laist pasaulē bērnus.

Plusi. Vairs nav jāuztraucas par nevēlamu grūtniecību.

Mīnusi. Lai gan tiek uzskatīts, ka pēc olvadu nosiešanas ķirurģiski iespējams atjaunot reproduktīvo funkciju, bieži vien tas vairs neizdodas.

 

Hormonālā kontracepcija

Efektivitāte: 100%

Pasaulē par drošāko kontraceptīvo metodi ir atzīta sterilizācija, tūlīt pēc tās efektivitātes ziņā seko hormonālā kontracepcija. Pirmās hormonālās kontracepcijas tabletes sāka lietot Amerikā 1959.gadā. Pašlaik ir pieejami ļoti daudz un dažādi hormonālas kontracepcijas līdzekļi. Kaut gan uzskati par šī tipa kontracepcijas metodi ir ļoti neviennozīmīgi. Pirms tu sāc lietot hormonālo kontracepciju, obligāti konsultējies ar savu ginekologu!

* Ikdienas pretapaugļošanās tabletes

Tās satur hormonu estrogēnu un ir pieejamas dažādās hormonu sastāva devās. Vairumā gadījumu tabletes jālieto 21 dienu vienā un tai pašā laikā, bet pēc tam seko septiņu dienu pārtraukums, kura laikā sākas menstruācijas. Astotajā dienā atkal jāatsāk lietot tabletes.

* Plāksteris

Ļoti plānais un gludais uz ādas līmējamais plāksteris caur ādu asinīs izdala nemainīgu hormonu norelgestromīna un etinilestradiola (progestīns un estrogēns) devu, kas aizkavē ovulāciju – olnīca neizdala olšūnas, kuras varētu tikt apaugļotas, kā arī sabiezina dzemdes kakla gļotas, kas apgrūtina spermas nokļūšanu dzemdes dobumā. Plāksteris ir jāmaina katru nedēļu.

* Hormonālais riņķis

Riņķi, kas piesūcināts ar hormoniem, ievada makstī uz trīs nedēļām, pēc tam riņķis jāizņem un jāievēro vienu nedēļu ilgs pārtraukums. Atrodoties makstī, riņķis katru dienu izdala noteiktu daudzumu hormonu – estrogēnu un progestīnu. Ņem vērā, ka riņķis var izraisīt vaginītu (maksts iekaisumu), pastiprinātus izdalījumus no maksts un nepatīkamas sajūtas dzimumakta laikā.

* Injekcijas

Ārsts ik pa trīs mēnešiem tev rokā vai sēžamvietā injicē hormonu progesteronu. Injekcija novērš ovulāciju, rada dzemdes kakla gļotu sabiezēšanos, samazina dzemdes gļotādas funkcionālās spējas. Šī metode var īpaši kaitēt tavai veselībai, jo, lietojot to ilgāk nekā divus gadus bez pārtraukuma, injekcija var īslaicīgi iespaidot kaulu blīvumu. Kaulu normāla augšana atsākas tikai pēc šīs metodes pārtraukšanas. Bet arī pēc tam pastāv kaulu lūzumu un osteoporozes risks. Turklāt jāņem vērā, ka, veicot injekciju, tavam organismam tiek dota liela, nenormēta hormonu deva!

 

Konsultēja ginekoloģe Māra Zumente, imunologs un alergologs Lauris Līcītis, homeopāte Inguna Vecvagare, ģimenes ārste Linda Zēģele.

Teksts: Baiba Kalna.

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Iepriekšējais rakstsUzvari savu PMS!
Nākamais rakstsEsi droša par savām krūtīm!