Mūsu ķermenis darbojas brīnumaini. Laikā, kad mēs paši nevaram sev noteikt diagnozi, mūsu ķermenis jau ir gatavs brīdināt par tuvojošos slimību. Ir ļoti svarīgi neignorēt tos signālus, kurus mums sūta mūsu organisms, it īpaši ar ādas, mēles un nagu palīdzību. Nagu diagnostikā ir ļoti daudzi arī ģenētiski priekšvēstneši. Piemēram, hroniskiem alkoholiķiem un viņu bērniem vienmēr būs viena un tā pati nagu forma. Bērniem, kuri slimo ar diabētu, 60 % gadījumu arī būs īpaša nagu forma. Tas nenozīmē, ka vienus agri vai vēlu nāksies ārstēt no alkoholisma, bet citus no cukura diabēta. Bet pēc tādām ģenētiskām pazīmēm var spriest, vai cilvēkam nosliece uz slimību ir iedzimta vai arī iegūta. Tāpēc nevilcinieties ar ārsta apmeklējumu, ja ir parādījies kāds no simptomiem.
1. Iekrāsojušies nagi
Iekrāsoti nagi var būt pazīme kādai nopietnai slimībai, kā, piemēram, diabēts vai aknu disfunkcija, kā arī dažām citām problēmām, piemēram, anēmija, smēķēšana vai veselības pasliktināšanās. Dažreiz iekrāsošanās notiek lētas nagu lakas vai nepareizas kopšanas dēļ. Zilgana, violeta vai zilganpelēka krāsa liecina par sirds-asinsvadu saslimšanām, iedzimtām sirds kaitēm, sirdsdarbības hroniskām saslimšanām. Tādiem cilvēkiem, kā likums, novērojams pastāvīga noguruma sindroms, aizdusa.
2. Trausli nagi
Par izplatītu iemeslu paaugstinātam nagu trauslumam tiek uzskatīta nepareiza kopšana: nepareiza nagu griešana, paradums nagus grauzt, bieža nagu pieaudzēšana, lētas nagu lakas lietošana. Nagu trausluma problēma var būt saistīta ar nepietiekamu vitamīnu A, D, E, kalcija, selēna, cinka, dzelzs, silīcija daudzumu organismā. Nagu trauslums pastiprinās grūtniecības un zīdīšanas laikā, ka arī hormonālo pārmaiņu – pubertātes un klimaksa laikā. Par trauslu nagu iemeslu mēdz būt cukura diabēts, anēmija, gremošanas trakta saslimšanas, stress, tireotoksikoze.
3. Biezi nagi
Tādu nagu īpašību iemesli var būt dažādi – gan sēnīšu saslimšana un nepietiekama naga barošana. Dažreiz, pēc spēcīga sitiena pa nagu tas var izaugt biezāks, bet, ja pamatne sitiena rezultātā nav bojāta, tad šī parādība ir īslaicīga, un nagu plāksnes atjaunošanas laikā pazudīs pati. Biezi nagi var kļūt ādas saslimšanas rezultātā (piemēram, psoriāze).
4. Karotes formas nagi
Karotes formas nagi ko sauc par koilonihiju, bieži rodas no dzelzs deficīta anēmijas. Tādos gadījumos ieteicams veikt asins analīzes. Tā tikpat labi var būt arī hemohromatoze. Tā pārstāv sistēmiskas saslimšanas, kam raksturīga dzelzs rezervju progresējoša uzkrāšanās organismā un tā nogulsnēšanās dažādos orgānos un audos.
5. Nagi ar iedobumiem un bedrītēm
Mazas bedrītes nagos liecina par to, ka cilvēkam sākušies iekaisuma procesi asinsvados vai psoriāze. Dažreiz tas var būt arī signāls par sēnīšu saslimšanu, kā arī par Alopecia areata.
6. Šķērsveida rievas
Šķērsveida rievas uz nagiem var liecināt par iekšējo orgānu saslimšanām (nieres, aknas, kuņģa-zarnu trakts) īslaicīgas nagu augšanas tempa palēlināšanās gadījumā. Bet šķērsveida rievas uz nagiem norāda par sliktu un nesabalansētu uzturu vai ielaistu slimību. Tāpat tās var parādīties ķīmijterapijas kursa vai diabēta rezultātā.
7. Bungu vālīšu simptoms
Bungu vālītes izpaužas kā rokas un kāju pirkstu galiņu palielināšanās saistaudu proliferācijas rezultātā. Tiek uzskatīts par traucējumiem plaušu vai sirds-asinsvadu sistēmā. Tāpat var liecināt par problēmām kuņģa-zarnu traktā: ciroze, čūlainais kolīts, Krona slimība, celiakijas slimība. Limfoma, mieloleikoze, infekciozais endokardīts, sirds slimības un iedzimtība arī var novest pie tā, ka pirksti iegūst bungu vālīšu izskatu.
8. Baltas līnijas
Vairumā gadījumu šķērsveida līnijas parādās nieru, sirds-asinsvadu sistēmas un skeleta-muskuļu aparāta darbības traucējumu gadījumā. Skeleta-muskuļu aparāta darbības trauējumu gadījumā uz nagiem bez baltām līnijām parādās iedobumi un iespiedumi. Nereti šķērsveida līnijas uz nagiem veidojas gremošanas sistēmas traucējumu gadījumā, ja dažas organismam svarīgas vielas netiek uzsūktas kuņģī.
9. Tumšas, garenas līnijas
Tumšas vertikālas līnija, rievas vai joslas uz nagiem tiek dēvētas par svītraino melanonijiju. Uz naga plātnes uzkrājas melanīna pigments, kas uz nagiem veido tumšu, melnu vai brūnu nokrāsu, joslu veidā. Dažreiz šī pazīme var izrādīties par melanomu – nopietnu vēža formu. Jebkurā gadījumā konsultācija pie ārsta nebūs ne vien lieka, bet gan obligāta.
10. Sarkanas vai brūnas svītras zem naga
Asiņošana pie naga pamatnes notiek tad, kad sīki trombi nosprosto asins plūsmu kapilāros, kas atrodas zem naga. Kaut kas tāds var notikt arī ar kāju nagiem. Visbiežāk asiņošana notiek sirds vārstuļu infekcijas – subakūta bakteriāla endokardīta laikā. Ja jūs esat pamanījuši sev pāris sarkanas svītras zem nagiem un nekad neesat pārbaudījuši sirdi, tad nekrītiet panikā: iespējams, ka iemesls ir kaut kas cits, piemēram, rokas trauma, tomēr
avots: marketium.ru