0 C
Rīga
piektdien, 22 novembris, 2024

Vecās rotaļlietas var kaitēt bērniem – pārskati mantu kasti!

 

Pētījumi rāda, ka vecajās rotaļlietās, īpaši, plastmasas daudz biežāk sastopamas bērnu veselībai kaitīgas vielas. Tas ir labs iemesls, lai pavasara tīrīšanas laikā pārskatītu arī mantu kasti.

Izpētot 80 lietotas rotaļlietas bērnudārzos, Stokholmas pilsētas pašvaldība atklāja, ka vairāk nekā 60% satur vismaz vienu no hormonālajai sistēmai bīstamajiem ftalātiem. Atsevišķos gadījumos ftalātu līmenis pat 30 un vairāk reizes pārsniedza pašlaik noteiktās normas. Šādas spēļmantas šobrīd vispār nedrīkstētu tirgot.
Ftalāti bērnu rotaļlietas nedrīkst pārsniegt 0,1% no masas, un tie ir iekļauti īpaši bīstamo vielu sarakstā. Tie kaitē hormonālajai sistēmai, auglībai un nedzimušam bērnam. Ftalāti tiek saistīti arī ar bērnu astmu, uzvedības un attīstības traucējumiem, 2.tipa diabētu un citām slimībām.

“Iespējamā ftalātu piesārņojuma dēļ 10 un vairāk gadu vecas mīkstās plastmasas rotaļlietas nevajadzētu dot maziem bērniem, kuri visu cenšas “nogaršot”. Tolaik ftalātu kaitīgā ietekme vēl nebija pierādīta un nekādu ierobežojumu to lietošanai nebija. Kopš 2007.gada vairāki ftalāti rotaļlietās ir ierobežoti. Vecās plastmasas spēļmantas labāk glabāt plauktā kā piemiņas lietas,” atzīst Baltijas Vides foruma vides eksperts Valters Toropovs.

Ja neesat pārliecināti par plastmasas rotaļlietas vecumu, var apskatīt lelles vai rotaļu dzīvnieka pēdu/apakšpusi, kur var būt iespiests izgatavošanas gads. Ja manta izgatavota pirms 2007.gada, to nevajadzētu atstāt mantu kastē. Tāpat mīkstās plastmasas rotaļlietas, kuru virsma šķiet tāda kā lipīga, eļļaina, visticamākais satur ftalātus.

To, ka lietotās spēļmantas diemžēl nav drošas ķimikāliju ziņā, apliecina arī Lielbritānijā, Plimutas Universitātē veiktais pētījums (https://www.plymouth.ac.uk/news/many-second-hand-plastic-toys-could-pose-a-risk-to-childrens-health-study-suggests). 200 lietotās plastmasas rotaļlietās atrada virkni dažādu smago metālu, piemēram, svinu, hromu, kadmiju, kas ir toksiski bērniem. Dažas mantas ne tikai saturēja, bet arī izdalīja tādu smago metālu daudzumu, ko nepieļauj šobrīd spēkā esošās normas.

Stokholmas pilsētas pašvaldība bērniem paredzēto preču pētījumu veica projekta NonHazCity ietvaros. Vairāk par to, kā izvēlēties rotaļlietas, kurās ir mazāk kaitīgo vielu, var uzzināt arī www.padomapirmsperc.lv.

Citas rotaļlietas, kurām nevajadzētu būt mantu kastē

·         bojātas elektrorotaļlietas

·         koka rotaļlietas ar atlupušu krāsu

·         rotaļlietas ar spēcīgu smaržu vai smaku

·         spēļmantu iepakojums

·         mīkstās mantas, kuras pildītas ar porolonu vai uz kurām ir atzīme, ka tās nedeg

·         suvenīri, kas atgādina rotaļlietas

·         dažādas mantas, piemēram, atslēgas, kas nav paredzētas kā rotaļlietas

 

Autors: Baltijas Vides forums 10.04.2018

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.