Dārza ierīkošanu var veikt divējādi, viens variants ir iedvesmoties un to radīt pašam, bet otrs ir šo uzdevumu uzticēt dārza labiekārtošanas firmām. Dieviete.lv šajos dārza jautājumos konsultējas ar dārzniecību un dārza labiekārtošanas firmu Virškalni.
Ja šos dārza ierīkošanas darbus veic uzņēmums, tad tas būs par attiecīgu samaksu un cenas var svārstīties no dažiem simtiem, līdz pat vairākiem tūkstošiem. Visas šīs izmaksas ir atkarīgas no dārza teritorijas un, protams, klienta vēlmēm. Speciālists noteikti dosies pie jums, lai dārzu aplūkotu dzīvē un tad tam veidotu dārza skices, kurās arī būs redzams dārza rezultāts, parasti tiek piedāvāti vairāki varianti.
Kad skices tiek saskaņotas, tad seko plāns ar augu sarakstu. Pēc tam tiek veikti šie dārza labiekārtošanas darbi un jums ne par ko nebūs jādomā, visu veiks nozares profesionāļi.
Ja izvēlaties apstādījumus veikt paši, tad būtu nepieciešams padziļināti izpētīt augus, apstādījumu vietu, kā arī internetā atrast dažādus dārza skiču piemērus un variantus. Pirmais solis būtu izvērtēt kādā vietā vēlaties šos apstādījumus – saulainā, ēnainā, smilšainā, mitrā. Nākamais solis būtu izvēlēties piemērotus augus, jo ne visus stādus var stādīt, kur grib. Tāpēc, ka katru ir nepieciešams stādīt atbilstoši prasībām. Izvēloties augus, ir ne tikai jāpēta piemērotie augšanas apstākļi, bet arī augu raksturojums – auga augstums, platums, ziedēšanas laiks. Visa šī informācija par augiem ir plaši pieejama internetā. Arī stādīšanas attālums vienam no otra ir ļoti svarīgs, proti, augus nedrīkst stādīt pārāk cieši vai arī pārāk reti. Latvijas stādaudzētavās augu klāsts ir plašs un visi šie stādi parasti ir podiņos, kas ļauj tos stādīt arī tādā vasaras mēnesī kā augusts. Stādot augus dobē noteikti ir jāielabo augsne, piemēram, skujeņiem un rododendriem ir nepieciešama skāba augsne. Kad dobe ir izveidota, tad ļoti svarīga ir laistīšana.
Var arī izmantot kapilāru, kuru ieliek dobē zem mulčas. Pievienojot šļūteni kapilāra trubai, jums būs atvieglota laistīšana nestāvot pie katra auga. Dobēs nozīmīga ir arī mulča, tā ir jāliek samērā biezā slānī – vismaz 4 līdz 5 cm, citādi no tā nebūs nekādas jēgas. Zālienu ir iespējams ierīkot arī augustā, jo, lai zāliens labi sadīgtu, ir nepieciešams mitrs un silts laiks. Līdz ar to dārzs ir gatavs vai nu pašu spēkiem vai dārza labiekārtošanas firmas spēkiem, kas šos pakalpojumus veiks par samaksu.
3 vērtīgi padomi, lai veiksmīgi realizētu zāliena ierīkošanu:
- Pareiza reljefa izveide, vēlams ar slīpumu no mājas, lai lietus ūdeņi netecētu uz māju vai bruģētajām taciņām.
- Melnzemes kārta ir jānolīdzina un kārtīgi jāpieblietē, lai zāliens būtu pietiekami stingrs un ejot par zālienu tajā negrimtu kājas.
- Ieteicams zālienu sēt ar sējmašīnu, lai zāliena sēkla vienmērīgi varētu uzdīgt, neveidojot zāles kušķus, kā var notikt, ja zāliens tiek sēts ar roku.
Veidojot dobes, savas idejas jūs varat realizēt un arī mainīt pēc gada vai diviem. Un, ja būs pieļautas kļūdas, tās nebūs tik redzamas, bet to pašu nevar teikt par zālienu. Zālienu izlabot ir ārkārtīgi grūti, jo viss ir atkarīgs no augsnes pareizas sagatavošanas un sēšanas, tādēļ šo pakalpojumu ir labāk uzticēt firmām, kurām šī sfēra nav sveša.