Veselīgi mati ir ne tikai skaisti, tie liecina arī par labiem visa organisma veselības rādītājiem. Tiesa, pat veseli mati izkrīt un vietā aug jauni. Taču pārāk apjomīga matu izkrišana gan ir pamats raizēm, turklāt šī problēma var skart gan sievietes, gan vīriešus. Nesen skandālu raisījušais kautiņš uz „Oskaru” pasniegšanas skatuves kā skaļš notikums vienlaikus aktualizēja jautājumu par slimību, kuras rezultātā cilvēks zaudē matus – alopēciju. Ja matu izkrišana ir patiešām ievērojama un tam grūti rast loģisku izskaidrojumu, noteikti vajadzētu vērsties pie speciālista, lai saprastu, kādēļ tā notiek un ko darīt lietas labā,” saka „Mēness aptiekas” farmaceite Linda Fevraļeva.
„Matu daudzums uz galvas ir atkarīgs no vairākiem faktoriem – iedzimtības, dzīvesveida, slimībām, uzņemtajām uzturvielām, ikdienā lietotajiem medikamentiem. Svarīgi ir arī matu kopšanas paradumi un atbilstošu matu kopšanas līdzekļu izvēle. Ir normāli, ja ikdienā izkrīt 20 līdz 100 matu, par to nevajadzētu uztraukties. Taču, ja matu izkrišana ir patiešām ievērojama un tam grūti rast loģisku izskaidrojumu, noteikti vajadzētu vērsties pie speciālista, lai saprastu, kādēļ tā notiek un ko darīt lietas labā,” saka “Mēness aptiekas” farmaceite Linda Fevraļeva un uzsver, ka matu izkrišana nesākas tāpat vien – ir jāmeklē iemesls, kāpēc matu apjoms strauji samazinās. Statistika liecina, ka, piemēram, minētā alopēcija dzīves laikā skar 1,7% cilvēku – tas nozīmē, ka uz vienu miljonu iedzīvotāju tie ir 17 000 cilvēki. Arī šī slimība skar jebkuras vecuma grupas pacientus, ieskaitot bērnus un pusaudžus. Kādi mēdz būt iemesli, kas var veicināt matu izkrišanu!
Nepilnvērtīgs uzturs
Ja mati sāk izkrist krietni vairāk nekā ir normāli, vispirms ir vērts pārskatīt savu ēdienkarti un to pilnveidot vai, iespējams, domāt arī par kāda uztura bagātinātāja papildu lietošanu, lai nodrošinātu organismu ar iztrūkstošajiem vitamīniem un minerālvielām matu veselībai svarīgā keratīna sekmīgai sintezēšanai.
„Uztura bagātinātājam vajadzētu saturēt A, C, D vitamīnu, B grupas vitamīnus, cinku, silīciju, magniju, dzelzi, varu, selēnu, kolagēnu. Piemēram, selēna un cinka savienojums ir populārs arī daudzos imūnsistēmas normālas darbības nodrošināšanai paredzētos uztura bagātinātājos, kas var palīdzēt aizsargāt organismu no oksidatīvā stresa un līdz ar to arī saglabāt matu veselību. Kas ir oksidatīvais stress? Mainoties videi, organismā rodas stress, piemēram, izejot no mājām aukstā ziemas dienā vai pretēji – karstā saulē, mati (ja tie nav aizsegti) tiek pakļauti stresam, kā rezultātā var kļūt trausli,” skaidro farmaceite.
Lietotie medikamenti
Matu izkrišana var būt saistīta arī ar dažu medikamentu lietošanu.
“Medikamenti, pēc kuru lietošanas var rasties šāda problēma, ir ķīmijterapijas, pretvēža preparāti, dažādi antidepresanti, iekšķīgi lietojamas tabletes sēnīšu novēršanai un daudzas citas zāles. Gadījumā, ja viena no medikamenta blakusparādībām ir matu izkrišana, noteikti nepieciešams līdzteku šim medikamentam uzņemt vitamīnus, kas var mazināt problēmu,” skaidro Linda Fevraļeva.
Pārslimots Covid-19
Pārslimots Covid-19 pašlaik ir diezgan izplatīts matu izkrišanas cēlonis. Tādā gadījumā, līdzteku uztura paradumu pārskatīšanai un pilnvērtīgas ēdienkartes ieviešanai, ieteicams lietot imūnsistēmas normālu darbību stimulējošus uztura bagātinātājus.
Matiem noderīgi uztura bagātinātāji
Dažkārt, vēloties darīt visu sava organisma labā (turklāt gūt ātru rezultātu), ar uztura bagātinātāju lietošanu var pārcensties. Farmaceite brīdina: „Ja lieto vairākus vitamīnus un minerālvielas, no kuriem viens ir, piemēram, tieši matu veselībai, noteikti jākonsultējas ar farmaceitu vai pašam jāpārliecinās par šo uztura bagātinātāju sastāvu – tajos esošo vielu devām nevajadzētu pārsniegt diennaktī pieļaujamās normas robežas. Vitamīnu un/vai minerālvielu pārdozēšana dažkārt var izraisīt nevēlamas blakusparādības.”
Īpaša vērība – ikdienas matu kopšanas līdzekļiem
Rūpēs par matu veselīgumu un matu izkrišanas samazināšanu ieteicams izvelēties matu kopšanas līdzekļus – šampūnu, kondicionieri, balzāmu, kas satur matiem nozīmīgus elementus, piemēram, selēnu, B grupas vitamīnus, cinku. Talkā var ņemt arī losjonu pret matu izkrišanu, nelielu tā daudzumu iemasējot tīrā galvas ādā un matos. Losjoni parasti satur dažādus vitamīnus, kas atdzīvina matus un to spīdumu, stimulē augšanu.
- A vitamīns – novērš matu izkrišanu, reģenerē matus un galvas ādu.
- B grupas vitamīni – stimulē matu augšanu.
- H vitamīns – stiprina asinsvadus ap mata folikulu, stimulē matu augšanu, veicina pareizu matu un galvas ādas funkcionēšanu.
Iecienīts līdzeklis pret matu izkrišanu ir šampūns un toniks ar kofeīnu – tas aizsargā matu saknes no hormona testosterona negatīvās ietekmes. Šampūns satur arī cinku, niacīnu un sojas ekstraktu genisteīnu, kas nodrošina matu augšanu.
Ampula matiem? Jā!
„Ampulu pret matu izkrišanu sastāvā ir placentas ekstrakts, kas stiprina matu saknes, biotīns jeb B7 vitamīns, kas novērš matu izkrišanu un šķelšanos, uzlabo matu struktūru un stimulē jaunu matu augšanu, var būt arī ir dažādi vitamīnu kompleksi (visbiežāk – B grupas), kas uzlabo barības vielu piegādi matu sīpoliņam, stimulē augšanu, atbild par veselīgu mata struktūru, novērš seboreju un citus galvas ādas iekaisumus, kas var veicināt matu izkrišanu. Nereti ampulu sastāvā izmanto:
- kviešu dīgstu eļļu, kas kavē galvas ādas priekšlaicīgu novecošanos, nostiprina to un piešķir matiem elastību un mīkstumu;
- bambusa dzinumus, kas stimulē kolagēna un elastīna sintēzi – reģenerē un uzlabo matu elastību, mitrina un izlīdzina matus;
- rīsu proteīnu, kas notur mitrumu galvas ādā, mitrina, izlīdzina uzlabo matu kvalitāti;
- nātru un sarkanā pipara ekstraktus, kas palielina matu apjomu.
Ampulas saturu uzklāj uz izmazgātām, mitrām matu saknēm, maigi un rūpīgi iemasē to galvas ādā, izķemmē, neizskalo, ļauj matiem izžūt. Ieteicams lietot katru otro dienu vienu mēnesi. Pēc tam rezultāta uzturēšanai ampulas var lietot vienu divas reizes nedēļā.”
Kompleksa pieeja – labāks rezultāts
Mūsdienās ir daudz dažādu veidu kā cīnīties ar pastiprinātu matu izkrišanu. Lai process būtu veiksmīgs un mati atgūtu iepriekšējo apjomu, nepieciešams parūpēties par tiem gan iekšķīgi, uzņemot visus organisma veselībai nepieciešamos vitamīnus un minerālvielas, gan ārīgi, izvēloties piemērotākos līdzekļus pret matu izkrišanu. Ja tas nelīdz un matu izkrišana turpinās, zaudētais matu daudzums ir uzkrītoši pamanāms, noteikti jādodas pie ārsta speciālista.
„Jāņem vērā, ka matu izkrišana var būt arī nopietnas slimības, ko svarīgi diagnosticēt, simptoms. Pastāv, piemēram, perēkļveida matu izkrišana, ko uzskata par autoimūnu slimību, autoimūns tireoidīts, atopiskais dermatīts un citas slimības. Tikai speciālists var uzstādīt diagnozi un noteikt atbilstošu ārstēšanu,” saka farmaceite Linda Fevraļeva.