Vēstule, kas rakstīta 12 gadus vecai meitenei Lietuvā, tika piegādāta 2021. gada decembrī, gandrīz 51 gadu pēc tam, kad to nosūtīja vēstuļu draugs Polijā.
“Man likās, ka kāds mani izjoko,” pēc vēstules saņemšanas sacīja Genovefa Klonovska.
Vēstule kopā ar 17 citām šovasar izkrita no ventilācijas atveres, netīra un sadrupusi, jo kādreizējā pasta nodaļā Viļņas pievārtē tika nojaukta siena.
“Strādnieki ieteica vecās vēstules izmest, bet es izlēmu piezvanīt uz pastu,” stāstīja ēkas īpašnieks Jurģis Vilutis. “Es esmu tik priecīgs, ka vēstules beidzot sasniegs savu galamērķi.”
Vēstules no 60. gadu beigām un 70. gadu sākuma, visticamāk, paslēpa kāds negodīgs pasta darbinieks pēc tam, kad viņš tajās pārmeklēja skaidru naudu vai vērtslietas, sacīja Vilutis.
Lietuva toreiz bija Padomju Savienības sastāvdaļa, un sūtītāji bija emigrantu radinieki vai vēstuļu draugi no tādām vietām kā Austrālija, Polija vai Krievija.
Viļņā mainījušies ielu nosaukumi un to numerācija, un pasta darbinieki mēnešiem ilgi meklēja īstās mājas un runāja ar esošajiem īrniekiem un kaimiņiem, lai izsekotu uz kurieni saņēmēji pārcēlušies.
Tika atrasti tikai pieci saņēmēji. Vairākos gadījumos mirušo adresātu bērniem tika nodota nozaudētā vēstule.
“Mēs jutām morālu pienākumu tās piegādāt,” sacīja Lietuvas pasta klientu pieredzes nodaļas vadītāja Deimante Zebrauskaite.
“Cilvēki bija emocionāli. Daži juta, ka redz daļu no savu mirušo vecāku ikdienas,” stāstīja Zebrauskaite.
Vēstuli Klonovskai, kas nosūtīta no Kočari Polijā un apzīmogota 1970. gadā, sūtījusi meitene vārdā Eva, viņa sūdzējusies, ka autobusi vairs nesasniedz viņas ciemu, tāpēc viņai jāiet ar kājām -23 grādu aukstumā, un lūgusi aktieru bildes. Tagad 60 gadus vecajai Klonovskai par Evu vairs nav atmiņu. Viņa, iespējams, uzrakstījusi Evu pēc tam, kad laikrakstā atradusi viņas adresi, kas bija paredzēta vēstuļu draugiem, un attiecības pārtrūka pēc vēstules nepiegādāšanas.
“Tik labi, ka mana vēstule bija nenozīmīga. Tās pazušana neizmainīja dzīvi,” sacīja Klonovska. “Ko darīt, ja viņi nogādātu pazaudētu vēstuli no pielūdzēja viņa mīlestībai, un viņu kāzas nekad nenotiktu?”