2.2 C
Rīga
svētdien, 22 decembris, 2024

Kā pareizi lietot ārstniecības augus un stiprināt imunitāti?

 

Ārstniecības augi var būt labs un efektīvs palīgs daudzu veselības problēmu gadījumos. Tādēļ ir noderīgi zināt, kas un kurā situācijā mums var palīdzēt. Īpaši aktuāli tas ir šobrīd – saaukstēšanās un vīrusu sezonā, taču tie noderēs arī ikdienas mieram, veselīgam miegam, gremošanas sistēmas veselībai, iekaisumu mazināšanai un daudz kam citam. BENU Aptiekas farmaceite Ilze Priedniece piedāvā ieskatu ārstniecisko augu īpašībās un pielietojumā, kas ir noderīgs ikvienam.

Kā pareizi lietot ārstniecības augus?

Pirms iegādāties ārstniecības augu drogas, būtu nepieciešams zināt par to, kā tās pareizi izvēlēties un lietot un kādas ir tējas ārstnieciskās īpašības, uzsver farmaceite. Drogas var lietot atsevišķi, bet ir pieejami arī dažādu drogu maisījumi, kas noder imunitātes stiprināšanai, klepum, saaukstēšanās un urīnceļu saslimšanu, ka arī bezmiega un satraukumu gadījumos. Tomēr, izvēloties ārstniecības augus, ir svarīgi ņemt vērā dažas būtiskas nianses, lai tēja sniegtu vēlamo iedarbību. Piemēram, ir drogas, kas mazina asinsspiedienu (parasti tās ir ar nomierinošu iedarbību) – attiecīgi tās nederēs tiem, kam asinsspiediens jau ir zems. Tāpat urīndzenošus līdzekļus nevajadzētu lietot uz nakti. Ja ir augsts trombožu risks, vajadzētu izvairīties no augiem, kas veicina brūču dzīšanu un asins recēšanu. Šāda iedarbība ir, piemēram, nātrēm un pīlādžogām. 

Īpaša piesardzība ārstniecības augu lietošanā

Izvēloties zāļu tēju, īpaši apdomīgām jābūt grūtniecēm. Savukārt, ja tiek lietoti medikamenti, tad par ārstniecības augu lietošanu labāk konsultēties ar ārstu vai farmaceitu, jo daži ārstniecības augi pastiprina vai pavājina noteiktu zāļu iedarbību.

Tāpat svarīgi ievērot ārstniecisko tēju pagatavošanas nosacījumus un atcerēties, ka, ja zāļu tēja tiek izmantota slāpju remdēšanai, to ieteicams negatavot pārāk stipru.

Uzlējumu un novārījumu pagatavošana

Ārstnieciskiem nolūkiem ieteicams izmantot svaigu novārījumu vai uzlējumu, jo noturētiem augiem iedarbība vairs nav tik spēcīga. Uzlējumus jāgatavo no ziediem, lapām, lakstiem, bet novārījumus – no saknēm un mizām.

Ja tiek gatavots uzlējums, drogu aplej ar verdošu ūdeni, atstāj ievilkties 15–30 minūtes. Pēc tam nokāš un lieto pēc norādījumiem.

Gatavojot novārījumu, drogu aplej ar verdošu ūdeni, lēni vāra ūdens peldē 15–30 minūtes, tad ļauj 15–30 minūtes ievilkties, beigās nokāš un lieto pēc norādījumiem.

Nomierinošie augi

Izplatītāko nomierinošo augu klāstā ietilpst: piparmētru un melisas lapas, baldriāna saknes, asinszāļu, māteres un raudenes laksti, apiņa augļkopas, lavandas, vīgriezes un kumelītes ziedi. 

Asinszāles līdzekļus pazīst kā dabīgos antidepresantus. Taču ar šo līdzekļu lietošanu jābūt uzmanīgiem vasarā, jo tie var izsaukt pastiprinātu jutību pret sauli, arī apmeklējot solāriju. Tāpat īpaša uzmanība jāpievērš, lietojot tos vienlaicīgi ar citiem medikamentiem.  

Saaukstēšanās, klepus, imunitātes stiprināšana

Lai mazinātu saaukstēšanās simptomus un klepu, kā arī vispārējai imunitātes stiprināšanai, īpaši vīrusu sezonā, ir pieejams plašs ārstniecības augu klāsts, no kura ikviens var izvēlēties sev piemērotāko un tīkamāko.

Kumelītes ziedi. Izmanto gan saaukstēšanās, gan kuņģa un zarnu trakta veselībai, arī kā nomierinošu un miegu veicinošu līdzekli. Ārīgi izmanto mutes un kakla skalošanai. Piemērots lietošanai gan bērniem, gan pieaugušajiem.

Pelašķa laksti. Palīdz pret iekaisumu, mazina drudzi un temperatūru. Tāpat arī aptur asiņošanu un veicina brūču dzīšanu. Noder arī pret gastrītu, vēdera pūšanos un rosina apetīti. Svarīgi – pelašķus nedrīkst lietot grūtniecības laikā.

Ceļtekas lapas. Veicina atkrēpošanu, labvēlīgi ietekmē gludās muskulatūras tonusu. Lieto arī klepus ārstēšanai. Ceļteka arī palīdz mazināt iekaisumu un tiek izmantota brūču dziedēšanai. Tomēr šo tēju nevajadzētu lietot tiem, kam ir gastrīts. 

Mārsila laksti. Mazina klepu, veicina atkrēpošanu. Lieto skalošanai kakla sāpju gadījumā. Piemīt antiseptiska un iekaisumu mazinoša iedarbība. 

Islandes ķērpja droga. Izsenis lietota droga, ko lieto klepus ārstēšanā. Piemīt antibakteriālas  un imunitāti spēcinošas īpašības. 

Ehinācijas droga. Tai piemīt imunitāti stiprinoša, pretvīrusu un antibakteriāla darbība.

Aveņu droga. Izmanto gan augļus, gan lapas. Tai piemīt sviedrējoša, temperatūru pazeminoša, pretiekaisuma un sāpju remdējoša iedarbība. Izmanto saaukstēšanās un elpošanas sistēmas saslimšanu gadījumā.

Liepziedi. Sviedrē, mazina drudzi un temperatūru, nomierina. Izmanto saaukstēšanās, angīnas, augšējo elpceļu iekaisumu, bronhīta un klepus ārstēšanai. Palīdz pret galvassāpēm. Stiprina imunitāti. Jāņem vērā – liepziedu tēja var izraisīt miegainību, tāpēc pirms sēšanās pie stūres labāk to nedzert.

Salvijas lapas. Labs līdzeklis sāpoša kakla skalošanai. Zobārsti to iesaka arī mutes skalošanai, jo salvijai ir pretiekaisuma un savelkoša iedarbība. Taču salvijas tēju nevajadzētu lietot māmiņām, kas baro bērnu ar krūti, jo droga samazina piena veidošanos.

Vīgriezes ziedi. Izmanto saaukstēšanās gadījumā, jo piemīt pretiekaisuma un sviedrējoša darbība, arī kā nomierinošu līdzekli satraukumu un miega traucējumu gadījumā.

Deviņvīruspēka ziedi. Izmanto klepus gadījumā, lai veicinātu atkrēpošanu. Piemīt pretiekaisuma darbība, noder pie saaukstēšanās un gripas.

Ugunspuķes ziedi. Piemīt relaksējoša un organismu stiprinoša darbība.

Mežrozīšu augļi. Bagāti ar vitamīniem, īpaši ar C vitamīnu.

Melnā plūškoka ziedi. Piemīt pretiekaisuma, imunitāti stimulējoša un arī pretvīrusu iedarbība. Ieteicams lietot gan saaukstēšanās gadījumā, gan profilaksei, kā arī bronhīta un sinusīta gadījumos. 

Ārstniecības augi mājas aptieciņai

Ārstniecības augi var palīdzēt ne vien pret saaukstēšanās un imunitātes stiprināšanai, bet arī visdažādāko veselības problēmu gadījumos. I. Priedniece iesaka populārākos ārstniecības augus, kas noderēs ikvienā mājas aptieciņā:

Pret iekaisumu – pelašķu, rasaskrēsliņu laksti, kumelītes un kliņģerītes ziedi, salvijas lapas.

Gremošanas  veicināšanai – piparmētras, vērmeles, pelašķa laksti un ķimeņu augļi; pret gāzu veidošanos – ķimeņu un fenheļa augļi, piparmētras un melisas lapas, kumelītes ziedi.

Nieru slimību gadījumos – miltenes un brūklenes lapas, bērzu lapas, lupstāju saknes, tīruma kosas laksti.

Sievietes veselībai – kumelītes ziedi, rasaskrēsliņa un pelašķa laksti, melisas un nātres lapas.

Izmantojiet augu spēku savas un savas ģimenes veselības stiprināšanai!

Autors: Benu Aptieka

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.