“Rūpes un kopšana ādai nepieciešama visos gadalaikos, tomēr tieši ziemas laikapstākļi, āra un iekštelpu temperatūras kontrasts ādai sagādā lielu stresu – tā kļūst sausāka, trauslāka, dažkārt pat plaisā,” teic “Mēness aptiekas” farmaceite Ērika Pētersone un iesaka izvelēties ādai atbilstošu, kvalitatīvus kopšanas līdzekļus.
Lūk, atbildes uz svarīgākajiem jautājumiem par ādas kopšanu ziemas sezonā!
Kādēļ ziemā āda ir gan jābaro, gan jāmitrina?
Farmaceite skaidro: “Ja āda ir dziļi mitrināta, tā ir elastīga un veiksmīgi tiek galā ar aizsargāšanos no ziemai raksturīgajām temperatūras svārstībām.
Pareizā izvēle ir mitrinošo sejas krēmu klāt vakarā, barojošo – no rīta.”
Mitrinošs krēms saturēs ūdenī šķīstošas vielas, kas, uzklājot uz ādas, absorbē ūdeni. Mitrinātāji ir, piemēram, glicerīns, urīnviela, hialuronskābe, arī dažu augu ekstrakti. Barojoša krēma sastāvs atšķirsies, tur būs, piemēram, minerāleļļas, vazelīns, bišu vasks, sojas pupiņu eļļa, kas veido gaisu caurlaidīgu, aizsargājošu, caurspīdīgu plēvīti.
“Protams, ir svarīgi ņemt vēra savu ādas tipu un tā īpatnības. Piemēram, īpaši jutīgai un sausai sejas ādai mitrināšana nepieciešama gan vakarā, gan no rīta, un jāpatur prātā, ka starp mitrinoša un barojoša krēma uzklāšanu nepieciešams ievērot aptuveni 30 minūšu pauzi. Tās laikā var iedzert rīta kafiju un pabrokastot.”
Kā pareizi attīrīt ādu?
Pirms sejas krēma uzklāšanas nepieciešams veikt ādas attīrīšanu. Ziepes attīrīšanai nederēs, jo tās ādu sausina. “Labākie līdzekļi sejas ādas attīrīšanai ir micelārais ūdens vai losjons. Tikai pēc tam uz ādas drīkst uzklāt krēmu. Ja vasarā var doties ārā gandrīz uzreiz pēc krēma uzklāšanas, tad ziemā nepieciešams nogaidīt, lai krēms ir pilnībā iesūcies. Tā ādu var vislabāk pasargāt no apsaldēšanās.
Rekomendēju sejas ādas kopšanai izvelēties dermatokosmētiku, kas pieejama aptiekās. Šie produkti ir dermatoloģiski pārbaudīti, droši, turklāt farmaceiti var sniegt konsultāciju par jebkuru ādas kopšanas līdzekli un palīdzēt saprast, kas tieši būtu piemērotākais konkrētam cilvēkam,” teic farmaceite.
Kā kopt lūpas, lai tās ir samtaini maigas?
Parasti tieši sausas un saplaisājušas lūpas ir pirmais signāls par problēmām, ar ko ziemā sastopas āda. “Pirms došanās ārā vajadzētu lietot barojošu un aizsargājošu lūpu balzāmu. Turklāt visiem – sievietēm, vīriešiem, bērniem. Nedrīkst aizmirst arī par mazuli, kurš guļ ratiņos un pastaigas laikā zīž māneklīti. Tas papildu kairina, tādēļ lūpiņas vajadzētu pasargāt ar speciāli maziem bērniem paredzētu aizsarglīdzekli.”
Ko darīt, lai roku un pēdu āda nav raupja?
Dienā ikreiz pēc roku mazgāšanas ir jāuzklāj roku krēms, savukārt vakars ir laiks, kad parūpēties īpaši. Ērika Pētersone iesaka: “Roku un pēdu āda būs pateicīga, ja ziemā pirms gulēt iešanas ieviesīsiet katra vakara rituālu – bagātīga barojoša krēma uzklāšanu biezākā slānī. Šis būtu brīdis, kad noderēs krēms, kas, lietošanai dienas laikā, ir pārāk trekns un biezs. Parasti šāda krēma sastāvā ir vazelīns, kādas minerāleļļas, tādēļ tieši pirms miega tas būs ideāls – iesūksies pakāpeniski un sausajai roku un pēdu ādai sniegs dziļu aizsardzību.”
Vai ziema ietekmē visa ķermeņa ādas stāvokli?
Jā, ķermeņa āda ziemā kļūst sausāka, īpaši, pēdas, elkoņi, āda ap locītavām, tādēļ būtu jāparūpējas par visa ķermeņa ādas barošanu.
“Ērta un noderīga lietošanā var būt dušas eļļa – tā ādu vienlaikus gan mazgā, gan mitrina. Ja āda nav izteikti sausa, iespējams, pēc dušas eļļas lietošanas to nav nepieciešams papildus mitrināt. Ja tomēr ierasts lietot dušas želeju, tad gan pēc mazgāšanās vajadzētu uzklāt ķermeņa krēmu vai losjonu.”
Cik nepieciešams ziemā ādu aizsargāt no UV stariem?
Lai gan Latvijā saule ziemā spīd ne pārāk bieži, ādu tomēr vajadzētu pasargāt arī no saules UV stariem. Tādēļ ir nepieciešams pārliecināties, vai ikdienas sejas krēms satur SPF aizsargfiltrus. Tie pasargā ādu no novecošanās un pigmentācijas veidošanās.
“Dienas grims, bez kā sievietes bieži vien ikdienā no mājas neiziet, ziemas laikā ir papildu priekšrocība – tonālais krēms un pūderis veido nelielu aizsargkārtiņu, kas ādu gan pasargā no apsaldēšanās un sausināšanas, gan piešķir vēl dažus aizsardzības slāņus. SPF ir teju visu tonālo krēmu sastāvā.”
Kā rīkoties, ja āda jau tāpat ir problemātiska?
Ja ir kādas ādas problēmas, ziemā tās var kļūt vēl izteiktākas. Parasti dermatologa pacienti to zina un prot par savu ādu parūpēties, laikus mazinot saasinājuma riskus. Farmaceite novērojusi, ka diezgan daudz cilvēku cieš no atopiskā dermatīta – ļoti sausas un jutīgas ādas, kā dēļ nereti jautā padomu aptiekā. “Ja siltajā sezonā šai problēmai ir raksturīga miera fāze, ziemā bieži vien novērojams saasinājums. Atopiskā dermatīta gadījumā ikdienā jālieto kāds no speciāliem krēmiem, kas palīdz mazināt slimības pazīmes. Ieteicams arī pārskatīt ikdienas paradumus un ēdienkarti, vajadzētu izvairīties no alkohola lietošanas, smēķēšanas, kas pastiprina atopiskā dermatīta pazīmes. Uzturā ieteicams lietot olbaltumvielām un vitamīniem bagātu, daudzveidīgu ēdienu. Ir atsevišķi pētījumi, kas pierāda, ka ādas veselību var uzlabot uztura bagātinātāji probiotiku veidā. Probiotikas palīdz samazināt arī atopiskā dermatīta akūto epizožu biežumu,” skaidro farmaceite un piebilst, ka tad, ja ikdienā ir paaugstināts stress, nepietiekams nakts miegs, ilgstošs nogurums, ādas problēmas visticamāk būs izteiktākas, tādēļ saspringtos dzīves posmos, kāds nenoliedzami daudziem ir arī šis, pandēmijas laiks, ieteicams palietot probiotikas vai kompleksos vitamīnus.