Reaģējot uz sabiedrībā izskanējušu maldinošu informāciju par joda profilaktisko pielietošanu, Veselības ministrija norāda – joda profilakse nav “zāles pret radiāciju” un var nopietni apdraudēt veselību. Kas jāievēro radiācijas avārijas gadījumā?
1. Aizveriet logus un durvis, ja iespējams – noslēdziet spraugas, lai mazinātu caurvēju.
2. Dodieties uz ēkas vidu vai pagrabu, prom no ārsienām, ārdurvīm un logiem.
3. Ja iespējams – izslēdziet ventilatorus, gaisa kondicionierus, apkures sistēmas un citus ceļus, pa kuriem gaiss no ārpuses var nokļūt telpās.
4. Ievediet telpās arī mājdzīvniekus.• Sekojiet līdzi informācijai radio, televīzijā un internetā.• Ievērojiet atbildīgo dienestu dotās norādes.
Video
Kādas veselības problēmas var izraisīt nepamatota joda lietošana?
Pārdozēšanas gadījumā, tai skaitā joda nepamatotas lietošanas profilaksei gadījumā, cilvēkam var rasties galvassāpes, siekalu dziedzeru sāpes un pietūkums, drudzis vai laringīts, rīkles pietūkums vai iekaisums, kuņģa zarnu trakta darbības traucējumi, caureja un plaušu tūska.
Akūta saindēšanās ar jodu var izraisīt kuņģa-zarnu trakta bojājumus un nieru bojājumus. Var rasties arī asinsrites mazspēja, balss spraugas tūska, kas var izraisīt smakšanu vai aspirācijas pneimonijas attīstību. Akūtas saindēšanās gadījumā ar jodu jālieto liels piena daudzums un cietes gļotas. Īpaši jutīgi pret pārdozēšanu ir jaundzimušie.
Latvija no kaimiņvalstu atomelektrostacijām atrodas pietiekami lielā attālumā (vairāk nekā 110 km), kurā saskaņā ar Starptautiskās atomenerģētikas aģentūras vadlīnijām nav vajadzīgs lietot joda profilaksi kodolavāriju gadījumā.
Ņem vērā:
Joda spirta šķīdums (jeb tā dēvētā joda tinktūra) ir paredzēts tikai ādas ārīgai dezinfekcijai. Tas nav paredzēts iekšķīgai lietošanai, jo, lietojot šo līdzekli iekšķīgi, var gūt smagus gļotādu apdegumus, tai skaitā var būt korozīva iedarbība uz kuņģa-zarnu traktu, kas izpaužas ar nepatīkamu metālisku garšu mutē, sāpēm vēderā, vemšanu, caureju, un var būt nopietni nieru darbības traucējumi.
Neizmantot joda profilaksi, ja personai ir paaugstināta jutība pret jodu. Pastāv citi profilakses veidi, tomēr par to izvēli nepieciešams konsultēties ar savu ārstu, jo arī citi aizsardzības veidi var radīt blakusefektus.
Kad ir nepieciešams izmantot joda profilaksi?
Joda profilaksi nepieciešams uzsākt laika periodā no 10 stundām pirms līdz 2 stundām pēc radioaktīvā joda koncentrācijas palielināšanās gaisā. Taču joda profilaksi ieteicams izmantot arī tad, ja nokavēts šis sākuma periods kopš kodolavārijas brīža, jo pat vēlāka tablešu uzņemšana samazina radioaktīvā joda uzkrāšanos vairogdziedzerī.
Kā izmantot joda profilaksi?
Stabilā joda lietošanas instrukcija:
1. Uzņemt tikai vienu kālija jodīda tabletes devu, ja nav sniegti citi norādījumi;
2. Uzklausīt norādījumus, saņemot vai iegādājoties kālija jodīda preparātus profilaksei;
3. Joda profilaksi veikt ne ilgāk kā 7 dienas!
Nu ko var muldēt. Apmēeam, visi ir aitas un kapā iekšā jodu, ieraugot tanka bildi TV. Jebkurš normāls cilvēks zina, ka joda tabletes jālieto, kad radiācija pārsniedz 50milizīvertus, kā arī zina, ka tās aiztur radioaktīvā joda uzñemšanu vairogdziedzerī, nevis pasargā no radiācijas kā tādas. Pasūtījuma rakstełi, jo tos nelaimīgos joda tablešu krājumā vienkārši nav. Un nelaistiet dezinformāciju par parasto jodu, pareizā koncentrācijā sajaukts ar ūdeni, tas ir tablešu aizstājējs. Pareizo koncentrāciju gan neminēšu pokemonu paaudzei, lai meklē paši, jebkurš farmaceits to zina.
Un ak jā, pēc 10 stundām vairogdziedzeris jau ir aizsists 60-70% ar radioaktīvo jodu. Optimālais ieñemšanas laiks ir 1-2 stundas pēc kodolavārijas. Savukārt pēc 12 h praktiski vairs nav jēgas.