5.6 C
Rīga
otrdien, 3 decembris, 2024

Dārzu apciemo ezis: Kā rīkoties? (+VIDEO)

Dārzniecība "Virškalni"
 

Vairums cilvēku ir sajūsmā, ja savā dārzā ierauga ezi, bet ne visi pareizi rīkosies šadā situācijā. Klasiskākā kļūda ir dārza ciemiņu cienāt ar pienu, tas var novest pie letāla iznākuma, jo izrādās, ka govs piens (pat škaidīts ar ūdeni) ezim var izraisīt stipru caureju, kas var izraisīt nāvi. Pienu aizstājiet ar ūdeni, kuru ezim jāielej lēzenā traukā.

Kā norisinās ežu dzīve?

Pa dienu tie guļ paslēpušies aiz kāda krūma vai dzīvžoga. Gaišā dienas laikā eži ir sastopami ļoti reti, ja tomēr izdodas tos redzēt, tad parasti tas notiek gadījumos, ja ir iztraucēta eža dienas guļa. Iestājoties krēslai vai naktīs, eži iet barības meklējumos. Ežiem ir ļoti laba dzirde, bet ne tik laba redze. Netraucējiet ezi, ja savā dārzā uzejiet ežu migu. Ja ligzdas tuvumā ir trokšņi, tad ežu mamma var nobīties un pamest savus mazuļus. Jaunajiem ežiem šāds iznākums būs letāls, jo tie nespēs gādāt par ēdamo un nomirs badā.

Ko eži ēd? 

Interesanti, ka daudzi kaitēkļi, kuri jums sagādā dārzā raizes ir ēža mīļākais ēdiens! Eži ir lieliski kaitēkļu iznīcinātāji un droši var apgalvot, ka gadījumā, ja ezis iemīļojis jūsu dārzu, tad jums ir ārkārtīgi paveicies. Eži labprāt mielojas ar gliemežiem, tas ir pavisam viegli iegūstams laupījums. Eži pat notiesā tik kaitinošos kailgliemežus. Tāpat ežu ēdienkartē ir arī vairāki kukaiņi, piemēram, pūcīšu kāpuri, kas dārzam ir ārkārtīgi kaitīgi. Labā ziņa ir tā, ka ežiem vispār neinteresē mārītes, jo tās nav garšīgas. Eži mīl pārmaiņas, tādēļ gadījumā, ja viņiem kāds kaitēklis apnīk, viņi labprāt mielojas ar sliekām vai uz zemes nokritušiem augļiem un ogām.

Video

Kā ežiem palīdzēt?

Ežiem ir ļoti bīstami dārza dīķi ar gludām vai stāvām sienām. Lai aizsargātu piemīlīgo dārza draugu, nostipriniet pie dīķa malas ezim piemērotas izkāpšanas kāpnītes. Atceries, ka gliemežu apkarošanas preperāti, kas satur metaldehīdu ir ezim nāvējoši, labāk izvēlieties bioloģiskās apkarošanas metodes. Ir jāuzmanās arī ar aizsargtīkliem pret putniem, eži šajos tīklos var ieķerties, tādēļ izpletiet tos tādā augstumā, lai tajos nebūtu iespējams ieķerties.

Ja ieraugi ezi un saproti, ka tas atrodas nepiemērotā vai bīstamā vietā, tad izmantojiet biezu drānu vai cimdus, ja ezis no jums nobīsies, tas aizsargājoties mēdz palekties, svarīgi arī atcerēties, ka eža adatas ir patiešām asas! Interesanti, ka oktobrī ežiem var būt nepieciešama jūsu palīdzība. Ja jauniņie sver mazāk par 200 gramiem, tie vairs nevar uzbaroties līdz ziemas guļai. Nepieciešamais ķermeņa svars ir ap 800 gramiem līdz pat 1 kilogramam. Mājās ežiem pastāv lielākas iespējas izdzīvot, bet šāda misijas uzņemšanās nav viegla. Mazuļi var būt slimi, tos var nomocīt kādi parazīti, ja tomēr izlemjat ezi  paturēt, tad jāapzinās arī tas, ka dzīvnieka barošana un uzturēšana nebūs lēta. Labāk būtu sazināties ar kādu dzīvnieku palīdzības iestādi, kura varētu palīdzēt risināt to, kā dzīvnieciņam pārciest ziemu.

Ko ezis dara pavasarī?

Šis ir laiks, kurā ezis meklē barību un taisa jaunu dienas migu. Neizvāciet no dārza visus ežiem noderīgos materiālus. Zarus pēc krūmu apgriešanas neiznīciniet, bet sakraujiet kādā dārza stūrītī. Internetā iespējams nopirkt dažādas ežiem piemērotas mājas, kuras vari novietot savā dārzā. Ļoti svarīgi to novietot kādā mierīgā dārza vietā, papildus aizsardzībai pārklājiet to ar egļu zariem. Ežiem draudzīgi ir blīvi brikšņi zem krūmiem, lapu kaudzes, griesti zari, malkas kaudzes un pat kompostkaudzes. Svarīgi, lai ezis savā izvēlētajā mītnē jūtās droši, no pavasara līdz pat rudenim eži jums palīdzēs atbrīvoties no dārzā nelūgtajiem viesiem, bet rudenī tie nozudīs savā migā un gulēs ziemas miegu. Eži no ziemas miega var arī pamosties, bet tas parasti notiek, ja eža ziemas miga nav pietiekoši silta vai to traucē cilvēka klātbūtne. Ežiem lieliski izdosies atrast jaunu ziemas guļu, ja dārzs tiem būs draudzīgs un viņš atradīs nepieciešamos materiālus migai.

Ko ezis dara vasarā?

Ja vēlaties pārrakt komposta kaudzi, tad būtu svarīgi pārliecināties vai tajā jau nav ievākusies ežu ģimene. Gadījumā, ja tas tā ir, tad šo procesu atlieciet līdz ežu mazulīši būs 8 nedēļas veci un pametīs ligzdu.

 

1 KOMENTĀRS

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.