Vairāk nekā puse aptaujāto Latvijas jauniešu uzskata, ka atbildība par ilgtspējīgas nākotnes radīšanu jāuzņemas ikvienam cilvēkam*. Tā kā tehnoloģijas kļuvušas par neatņemamu ikdienas sastāvdaļu, varam tās izmantot, lai ikdienā ieviestu “zaļākus” ieradumus. Samsung ideju konkursa “Solve for Tomorrow” eksperti apkopojuši piecas noderīgas mobilās lietotnes, kas padarīs dabai draudzīgu dzīvesveidu ne tikai vieglāku, bet arī aizraujošāku.
“Katra dabai draudzīga izvēle ir solis tuvāk ilgtspējīgākai nākotnei, turklāt viedtālrunis, kurš vienmēr mums ir pa rokai, var būt lielisks palīgs ceļā uz to. Mūsdienās viedtālrunis vienlaikus ir gan modinātājs, gan fotoalbums, iepirkšanās grozs, mūzikas atskaņošanas saraksts, rīta avīze un maršruta karte. Ja tik daudz laika pavadām savos tālruņos, kāpēc gan neizmantot daļu no šī laika, lai palīdzētu planētai?” aicina Samsung “Solve for Tomorrow” iniciatīvas vadītāja Baltijā Egle Tamelīte.
“My Little Plastic Footprint” palīdzēs ievērot “plastmasas diētu”
Lietotnes “My Little Plastic Footprint” mērķis ir palīdzēt samazināt plastmasas patēriņu. Pirmkārt, tajā iespējams aprēķināt savu atstāto plastmasas nospiedumu, lai novērtētu, cik daudz šobrīd dari, lai samazinātu tās patēriņu. Otrkārt, lietotne mudina mainīt ieradumus un norāda uz izplatītākajiem plastmasas priekšmetiem mājoklī, piedāvājot alternatīvas, kas nav radītas no plastmasas. Lietotne ļauj arī pārbaudīt zināšanas viktorīnās, izpildīt testu par plastmasas priekšmetiem savā mājoklī un uzzināt vairāk par šo globālo problēmu.
“JouleBug” – esi dabas draugs un sacenties ar citiem
Paradumu maiņa var kļūt vieglāka, ja to veic kopā vai sacenšoties ar citiem. Lietotne “JouleBug” ļauj izvēlēties izaicinājumus dažādās kategorijās – iepirkšanās, ūdens, enerģija, transports u.c. Tajā iespējams izaicināt sevi ikdienā ieviest jaunus, dabai draudzīgus ieradumus, saņemt izglītojošu informāciju par klimata pārmaiņām un katra izaicinājuma nozīmi to apturēšanā, iegūt punktus un dalīties ar savu veikumu. Lietotne piemērota draudzīgai sacensībai ģimenes vai draugu lokā, kā arī darba vietā.
“Treekly” – labi veselībai, labi planētai
Lietotne “Treekly” iestāda vienu koku Madagaskarā, ja piecās dienās nedēļas ietvaros veiksi 5000 soļu. Tajā vari sacensties ar draugiem, ģimeni un kolēģiem, vai sekot līdzi, kurš palīdz iestādīt visvairāk koku. Lietotnē pieejams arī klimata ietekmes rādītājs, kurš analizē, cik daudz CO2 tev izdevies novērst. Šīs iniciatīvas autors ir bezpeļņas organizācija “Eden Reforestation Projects”, kas jaunattīstības valstīs palīdz atjaunot mežu izciršanas rezultātā iznīcinātās dabas ainavas.
“Empty My Fridge” cīņā pret pārtikas atkritumiem
Lai izvairītos no pārtikas produktu nonākšanas atkritumos, nepieciešams mērķtiecīgi domāt par ēdienreizēm un tām nepieciešamajiem produktiem. Šajā lietotnē vari pievienot pārtikas produktus, kuri šobrīd atrodas tavā virtuvē, norādot to derīguma termiņu un daudzumu. Ja produktam drīz beigsies derīguma termiņš, “Empty My Fridge” primāri piedāvās receptes tā izmantošanai. Tāpat lietotnē vari veidot iepirkumu sarakstus. Gan tos, gan ledusskapja saturu vari sinhronizēt ar, piemēram, saviem vecākiem vai dzīvesbiedru. Tas palīdzēs izvairīties no situācijām, kad nejauši katrs no mājiniekiem iegādājies vienus un tos pašus pārtikas produktus.
“Whering” – personīgais stilists, kurš neļaus apģērbam krāt putekļus tavā skapī
Lietone “Whering” palīdzēs izvairīties no liekas apģērba iegādes vai tā nonākšanas atkritumos. Atliek vien nofotografēt apģērbu savā skapī – lietotne to kategorizēs un sniegs stila padomus. Turklāt tā ļauj izveidot neierobežotu daudzumu tērpu, vēlmju sarakstu un “moodboard” jeb iedvesmas karti. Izmantojot šo lietotni, vairs nav jāuztraucas, ka skapja tālākajā plauktā putekļus krāj kāds sen aizmirsts apģērba gabals.
“Šogad jaunieši no visas Baltijas konkursā “Solve for Tomorrow” izstrādā idejas, kā ar tehnoloģiju palīdzību varam radīt ilgtspējīgāku nākotni. Jau šobrīd daļa no idejām ir lietotnes, kas palīdzētu indivīdiem un uzņēmumiem rīkoties dabai draudzīgāk. Tā kā daudzas šādas lietotnes ir angļu valodā, ceram, ka konkurss motivēs jauniešus neapstāties pie iesāktā, un kāda no komandām savu ideju īstenos. Tas sniegtu iespēju Latvijas iedzīvotājiem izmantot lietotnes latviešu valodā, lai valodas barjera nebūtu šķērslis ikdienā rīkoties dabai draudzīgāk,” dalās E. Tamelīte.
Par “Solve for Tomorrow”
Konkursu “Solve for Tomorrow” sociālās iniciatīvas ietvaros rīko “Samsung Electronic Baltics”. Samsung “Solve for Tomorrow” ir globāla iniciatīva, kas tiek īstenota vairāk nekā 30 valstīs visā pasaulē un veicina skolēnu pašizglītošanos STEM nozarēs (dabaszinātnes, tehnoloģijas, inženierzinātnes un matemātika), kā arī motivē bērnus un jauniešus risināt sev un apkārtējai sabiedrībai aktuālus jautājumus. Iniciatīvas partneri Latvijā ir LR Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, Valsts izglītības satura centrs, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra un portāls “Labs Of Latvia”, Eiropas Parlamenta birojs Latvijā, Liepājas Zinātnes un izglītības inovāciju centrs ZIIC, Latvijas Drošāka interneta centrs, Pasaules Dabas fonds, Vides izglītības fonda Ekoskolu programma, Latvijas Zaļā kustība, SIA “Zaļā josta”, SIA “Getliņi EKO”, Rīgas Skolēnu dome un digitālo risinājumu aģentūra “CUBE”.
* Tiešsaistes aptauju veica SIA “Samsung Electronics Baltic” 2022.gada augustā, sadarbībā ar pētījumu aģentūru “Norstat”. Aptaujā piedalījās 750 Baltijas valstu jaunieši vecumā no 15 līdz 25 gadiem.
With this app, you no longer have to worry about a long-forgotten piece of clothing gathering dust on the farthest shelf of your closet. geometry dash subzero