Ar ziedotāju atbalstu ir uzsākta norāžu atjaunošana Daugavpils reģionālās slimnīcas teritorijā, lai ikvienam, būtu skaidrs, kur atrodas glābējsilīte. Pēc Daugavpils sekos norāžu maiņa Madonas slimnīcā un Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā.
“Uz doto brīdi ir saziedoti vairāk nekā 1500 eur, kas mums dod iespēju uzsākt darbu Daugavpils reģionālās slimnīcas teritorijā, kur kopā jānomaina četras norādes zīmes, tālāk jau sekos darbs ar Madonas glābējsilīti, kur jāmaina būs gan gaismas kaste, kas norāda uz vietu bērna dzīvībai, gan divas norādes plāksnes un informatīvais plakāts. Paldies visiem, kas jau ziedoja naudu un aicinu turpināt ziedot, lai mums ir iespēja izdarīt darbus visās slimnīcās. Papildus, lielu paldies gribu teikt Liepājas reģionālajai slimnīcai, kuri atrada iespēju visas norādes nomainīt paši.” stāsta projekta vadītāja Laura Zvirbule.
Šā gada traģiskie gadījumi ar mirušu zīdaiņu atrašanu atkritumos liek aktualizēt projekta “Glābējsilīte” mērķus un uzdevumus – tas ir projekts bērna dzīvībai! Tāda bērna dzīvībai, kurš nav gribēts, nav gaidīts, nav mīlēts. Glābējsilīte – vieta bērna dzīvībai ir īpaši izveidotas, triecienizturīgas durtiņas, kuras atverot, bērnu var ielikt zīdaiņu gultiņā ar augstām organiskā stikla malām. Kad pēc bērna ielikšanas tiek aizvērtas glābējsilītes durtiņas, nodaļas māsu postenī atskan audiālais (skaņas) un vizuālais (sarkanā trauksmes lampa) signāls. Ja durtiņas nav kārtīgi aizvērtas no ārpuses, hidraulikas sistēma tās aizver līdz galam automātiski.
Latvijā ir astoņas glābējsilītes – Liepājā, Ventspilī, Jelgavā, Rīgā, Valmierā, Madonā, Rēzeknē un Daugavpilī. Aizverot glābējsilītes durtiņas, no ārpuses tās vairs nevar atvērt līdz brīdim, kad iekšpusē, māsu postenī, tiek noņemta bloķēšana. Pēc „trauksmes” signāla atskanēšanas pāris minūšu laikā pie glābējsilītes gultiņas ierodas medicīnas personāls. Bērnam tiek sniegta nepieciešamā medicīniskā aprūpe un par gadījumu tiek ziņots attiecīgajām iestādēm, t.i., bāriņtiesai un policijai. Ja persona, kura ievietojusi bērnu glābējsilītē, pārdomā un vēlas bērnu paņemt atpakaļ, viņai ir jāvēršas bāriņtiesā.
Glābējsilīte – tas nav pakalpojums vai aprūpe, bet tā ir iespēja ārkārtas gadījumiem, lai novērstu noziegumus vai traģēdijas, tāpēc tās netiek un nevar būt reklamētas, bet projekta īstenotāji cer, ka vismaz norāžu sakārtošana vai atjaunošana slimnīcu teritorijās atgādinās par to esamību un attiecīgo iespēju.
Tagad kārta pienākusi norādēm Daugavpils reģionālās slimnīcas teritorijā, kur glābējsilīte tika atklāta 2011. gada 28. janvārī, un līdz šim tajā izglābti trīs zīdaiņi, pēc tam sekos Madonas glābējsilīte. Tāpēc L.Zvirbule aicina ziedot arī šim mērķim. Pavisam Latvijā esošās astoņas glābējsilītes savā darbības laikā izglābušas 58 bērnus.
Aicinām ziedotājus palīdzēt, lai negribēti jaundzimuši zīdaiņi nekļūst par traģēdiju un nenonāk tam nepiemērotās vietās, un aicina ziedot naudas līdzekļus uz Latvijas Bērnu fonda kontu ar norādi “Glābējsilīšu uzturēšanai”.
Ziedojuma konts:
Latvijas Bērnu fonds
Reģ. Nr.: 40008018725
Konta Nr.:LV42UNLA0002000707402
Banka: A/S „SEB Banka”
Maksājuma mērķis: Glābējsilīšu uzturēšanai
“Glābējsilīte – vieta bērna dzīvībai” ir sociāls projekts sadarbībā ar Latvijas Bērnu fondu, kurā nekādā veidā netiek gūta peļņa, un Latvijā tas tika sākts 2009. gadā. Līdz šim Latvijā ir izveidotas astoņas glābējsilītes – Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas teritorijā Rīgā, Liepājas reģionālās slimnīcas, Daugavpils reģionālās slimnīcas, Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas, Rēzeknes slimnīcas, Madonas slimnīcas, Jelgavas pilsētas slimnīcas teritorijā, kā arī Vidzemes slimnīcas teritorijā Valmierā. Pavisam izglābtas 58 zīdaiņu (25 zēnu un 32 meiteņu) dzīvības – Rīgā (32 bērns), Jelgavā (5 bērni), Valmierā (2), Madonā (6), Rēzeknē (4), Daugavpilī (3), Ventspilī (2), Liepājā (4).
2023.gadā glābējsilītē atrasts tikai viens bērniņš, šogad arī viens mazulis, līdz šim nevienu gadu nav bijis tā, ka nebūtu atstāts neviens bērniņš. Visvairāk bērnu – deviņi – tika atstāti 2012. gadā.
Kā iepriekš daudzviet ziņots, šogad bija divi traģiski gadījumi ar atkritumos atrastiem zīdaiņiem. 7. martā Liepājas atkritumu poligona šķirošanas punktā Grobiņas pagastā tika atrasts miris zīdainis. Savukārt 12. maijā jaundzimuša bērna līķi atrada Ventspilī, Staldzenes stāvkrasta atkritumu konteinerā.
Plašāku informāciju par projektu iespējams atrast mājaslapā šeit: https://babybox.lv/ vai arī projekta profilā “Facebook”: https://www.facebook.com/vietabernadzivibai