2018.gadā Pūpolsvētdiena tiek svinēta 25.martā, nedēļu pirms Lieldienām.
Ticējumi vēsta, ka pūpoliem piemīt dziedinošas īpašības, tāpēc ar pūpolzariem ir labi pieskarties cilvēkiem, vēlot viņiem veselību; likt slimo cilvēku gultas galvgalī; likt pie sāpošajām vietām; pērt bērnus, lai viņi visu gadu neslimotu un augtu veseli.
Paražas, ko vērts ņemt vērā Pūpolsvētdienā:
Nopērsi sevi vai kādu citu ar pūpolzaru – visu gadu būs veselība.
Šī, diemžēl, ir vienīgā paraža, kuru mūsdienās zina cilvēki. Vēl bez pēršanas cilvēki atceras, ka ir jāsaka kāds teiciens:
*Apaļš kā pūpols, apaļš kā pūpols, slimībā ārā, veselība iekšā!
*Audz apaļš kā pūpols, vesels kā rutks!
*Sveiks, vesels visu gadu, audz apaļš kā pūpols!
*Vesels, vesels, vesels! Apaļš kā pūpols, mīksts kā zīds, stiprs kā rutks!
*Apaļš kā pūpols, lunkans kā žagars, skaists kā lecoša saulīte! Slimība ārā, veselība iekšā!
*Ne es peru, pūpols per! Vesels, vesels, vesels!
Kāpēc pūpols? Tāpēc, ka cilvēki uzskata, ka tas ir visdzīvākais koks, kāds vien ir dabā atrodams. Cilvēki uzskata, ka pat, iespraužot zemē zaru kājām gaisā, tas pats ieņems pareizo stāvokli un sāks augt. Tāpēc arī pūpols spēj dot cilvēkam spēku, jo arī pats ir ļoti spēcīgs un izturīgs.
Ja apēdīsi pūpolīti – atrisināsies svarīgs dzīves jautājums.
Cilvēki ticēja, ka pūpols spēj palīdzēt arī svarīgās dzīves situācijās. Ja tev ir paredzēta svarīga tikšanās vai arī tu plāno uzsākt kaut ko jaunu, bet neesi pārliecināta par rezultātu, tad pūpols palīdzēs. Bet palīdzēs tikai tas pūpols, kurš Pūpolsvētdienā ir ticis nosvētīts baznīcā.
Pirms svarīgu jautājumu risināšanas, ir jānoplēš no svētītā zariņa trīs pūpolīši un jāapēd, domājot par iecerēto.
Pūpolsvētdienā iedomājies par mīļoto cilvēku, un viņš atnāks.
Māņticība? Visticamāk. Taču agrāk, kad jaunai meitenei patika puisis, bet viņš viņai nepievērsa uzmanību, viņa gaidīja tieši Pūpolsvētdienu. Jau no paša rīta viņa domāja par to, kas viņas sirdij dārgs, un viņas domas kaut kā aizlidoja līdz konkrētajam cilvēkam. Vakarā puisis ieradās, lai uzaicinātu meiteni uz pastaigu. Būtībā, sen jau ir pierādīts tas, ka cilvēka domas materializējas. Viss, par ko domā, agrāk vai vēlāk piepildās.
Pūpolsvētdienā iestādi istabas augu – būsi bagāts.
Agrāk cilvēki ticēja, ka tieši Pūpolsvētdienā iestādīts istabas augs, nesīs tev pārticību. Interesanti ir tas, ka, ja pirmā mēneša laikā augs novīst, tad tev visu atlikušo dzīvi jādzīvo nabadzībā. Un jāstāda ir tikai augi ar lielām un biezām lapām (starp citu, vienu no tādiem augiem tagad mēs zinām kā „naudas koku”).
Varbūt ir vērts kādu no šiem ticējumiem un paražām?
Sagatavots pēc interneta resursiem.
Autors: Dieviete.lv