6.1 C
Rīga
svētdien, 17 novembris, 2024

Kā diagnosticē un ārstē krūts vēzi?

Latvijas Krūts slimību asociācija 08/12/2020 06:05
 

Lai informētu veselības aprūpes speciālistus par aktualitātēm krūts vēža jomā, Latvijas Onkologu asociācija sadarbībā ar Latvijas Krūts slimību asociāciju 10. decembrī rīko atvērto sēdi “Aktualitātes krūts vēža diagnostikā un ārstēšanā”. Par krūts vēža diagnostiku un ārstēšanu stāsta pasākuma lektores RAKUS Latvijas Onkoloģijas centra onkoloģe – onkoloģe-ķīmijterapeite, LU asociētā profesore Alinta Hegmane un RAKUS virsārste mamoloģijā dr. Ilze Eņģele.

Krūšu izmeklējumu metodes

Krūts audus var izmeklēt ar vairākām metodēm. Katrai no tām ir savas priekšrocības un trūkumi – to, ko var redzēt mamogrāfijā, ne vienmēr var redzēt ultrasonogrāfijā un otrādi. Arī magnētiskā rezonanse, neskatoties uz to, ka ir vissensitīvākā metode, nevar parādīt to, ko var parādīt citi izmeklējumi. Vislabākais rezultāts sasniedzams, izmeklējumu metodes kombinējot.  Informācija kā puzles gabaliņi tiek salikta kopā no katra izmeklējuma, tāpēc ir ļoti svarīgi, lai ārsts, kurš veic kādu no izmeklējumiem, redz arī citu izmeklējumu attēlus.

Mamogrāfija ir krūšu izmeklēšana ar zemas intensitātes rentgena stariem. Šī ir primārā un visbiežāk izmantotā metode tieši profilaktiskajās pārbaudēs.

Ultrasonogrāfija irkrūšu izmeklēšana, izmantojotaugstfrekvences skaņu viļņus – ultraskaņu.

Ultrasonogrāfija parasti tiek izmantota kā papildu izmeklējuma metode gadījumos, ja krūšu dziedzeri ir ļoti blīvi, un mamogrāfijā nevar redzēt izmaiņas krūtīs. Šī metode biežāk tiek ieteikta gados jaunām sievietēm. 

Magnētiskā rezonanse ir izmeklējums, kurā tiek izmantots magnētiskais lauks un radioviļņi. Šī metode tiek rekomendēta gadījumos, ja sievietei jau konstatēts krūts vēzis, un nepieciešama precīzāka informācija par audzēja izplatību.

Viena slimība, dažādas diagnozes

Krūts vēža ārstēšanas taktika un izveseļošanās prognoze ir atkarīga ne vien no tā, kurā stadijā vēzis ir atklāts, bet arī no tā, kāds ir tā tips. Dažādi krūts vēža tipi savā starpā atšķiras pēc vairākām pazīmēm:

  • vai audzējam ir hormonu receptori;
  • vai audzējam ir HER2 receptoru pārprodukcija;
  • cik ātri vairojas audzēja šūnas.

Atšķirības starp dažādiem krūts vēža tipiem tiek noteiktas, veicot imūnhistoloģisko izmeklējumu. Biopsijas vai operācijas laikā paņemtais audu paraugs tiek nosūtīts uz laboratorisko izmeklēšanu. Ārsts patologs, aplūkojot audu paraugu zem mikroskopa, nosaka, vai audzēja šūnas satur hormonreceptorus (estrogēna un progesterona receptorus), proti, vai tas ir hormonāli jutīgs (HR+ vai HR-), kā arī cilvēka epidermālā augšanas faktora 2 receptorus (HER2 receptorus), proti, vai audzējs ir HER2 pozitīvs vai negatīvs (HER2 + vai HER2-). Atkarībā no tā krūts vēzi iedala HR+/HER2-, HR+/HER2+, HR-/HER2+ un HR-/HER2- jeb trīskārši negatīvajā.

Par agresīvāko vēža tipu tiek uzskatīts trīskārši negatīvs krūts vēzis. Kopumā šis vēža tips ir agresīvāks nekā citi – tas straujāk progresē, tam ir sliktāka izveseļošanās prognoze un augstāks recidīva risks. Tā kā trīskārši negatīvs krūts vēzis nesatur ne hormonreceptorus, ne HER2 receptorus, uz to nevar iedarboties nedz ar hormonterapiju, nedz mērķterapiju. Tomēr jāpiebilst, ka ne visi trīskārši negatīvie krūts vēži ir vienādi. Arī šī tipa ietvaros var būt audzēji, kas aug straujāk un audzēji, kam ir nedaudz labāka prognoze. 

Imūnterapija – mūsdienīga un efektīva, taču nepieejama 

Ja trīskārši negatīvs audzējs ir progresējis jeb metastazējis, jauna ārstēšanas iespēja ir imūnterapija kombinācijā ar ķīmijterapiju. Imūnterapija ir ārstēšanas metode, kas izmanto paša pacienta imūnsistēmu cīņai ar audzēja šūnām. Pētījumi rāda, ka dzīvildzes radītāji ārstējot tikai ar ķīmijterapiju ir vidēji 18 mēneši, bet ārstējot ar imūnterapiju kombinācijā ar ķīmijterapiju 25 mēneši. Latvijā trīskārši negatīva metastātiska vēža gadījumā imūnterapija šobrīd netiek kompensēta, un pacientes ir spiestas zāles iegādāties no savas kabatas vai lūgt sabiedrības atbalstu.

Ar mērķi izglītot onkologus, ķīmijterapeitus, radiologus, staru terapeitus, patologus, krūts ķirurgus un citus veselības aprūpes speciālistus par aktualitātēm krūts vēža jomā Latvijas Onkologu asociācija (LOA) sadarbībā ar Latvijas Krūts slimību asociāciju (LAKSA) 2020. gada 10. decembrī no plkst. 14.00 līdz 16:30 rīko atklāto sēdi “Aktualitātes krūts vēža diagnostikā un ārstēšanā”. Aicinātas piedalīties arī pacientu organizācijas. Sēdē norisināsies attālināti Zoom platformā, un par dalību pasākumā tiks piešķirts sertifikāts un tālākizglītības punkti.

Sēdes tiešraidi būs iespējams skatīties LOA Facebook lapā: https://www.facebook.com/onkologilv 

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.