9 C
Rīga
otrdien, 5 novembris, 2024

Kā svētku laikā pasargāt savu mājokli no ugunsnelaimēm?  

ADB "Gjensidige"
 

Aizvadīta Pirmā Advente, kas iezīmējusi svētku gaidīšanas laiku. Tuvojoties Ziemassvētkiem, ikkatrs cenšas savā mājoklī radīt gaišu un siltu svētku atmosfēru, iededzot sveces un rotājot mājokli ar lampiņu virtenēm. Svētku noformējums lieliski papildina svētku noskaņu, tomēr jāatceras, ka neuzmanīga rīcība ar svecēm vai elektriskajām virtenēm var beigties ar ugunsnelaimēm. Gjensidige Latvija ir sagatavojusi ieteikumus, ko vērts ņemt vērā, lai skaistais brīnumu laiks tiktu aizvadīts bez liekām raizēm.

“Lai gan svētku laiks ir pilns krāšņā un skaistā, darbu dunā, radot īpašo svētku atmosfēru ar svecēm, elektriskajām virtenēm un citiem dekoriem, varam pieļaut neuzmanības kļūdas, kas var dārgi maksāt. Neuzmanības dēļ uguns izraisītās nelaimes var būt postošas un radīt finansiāli dārgas sekas. Kā liecina VUGD statistikas dati, pērnajā gadā 26% no visiem ugunsgrēkiem norisinājās tieši dzīvojamā sektorā. Pēc ugunsdzēsēju glābēju novērojumiem – 61% gadījumu ugunsgrēku iemesls bija neuzmanīga rīcība ar uguni,* tādēļ šajā laikā jābūt īpaši uzmanīgiem un vērīgiem, lai svētku laiks neatstātu rūgtu pēcgaršu,” stāsta Gjensidige Latvija vadītāja Sanita Glovecka.

Droši novietotas sveces un adventes vainagi 

Sveces mūsu mājās ienes gaismu un siltumu, tomēr ar tām jārīkojas uzmanīgi, lai tās nekļūtu par draudu. Dedzot sveces, jāpārliecinās par izvēlētās vietas drošumu. Sveču tuvumā nedrīkst atrasties viegli uzliesmojošas lietas, piemēram, aizkari, avīzes, dažādi dekori. Arī sveces pamatam ir liela nozīme, tādēļ novieto tās uz karstumizturīgām virsmām, jo sveces apakšdaļa var ļoti sakarst. Atceries – ja iededzini sveces,  neatstāj tās bez uzraudzības, pat ne uz īsu brīdi!

Daudzi savos mājokļus svētku noskaņas radīšanai iededz sveces adventes vainagā. Bieži vien šie vainagi tiek gatavoti no degtspējīgiem materiāliem, tādēļ svecēm būtu jāatrodas drošā attāluma no citiem dekoriem un apkārtējiem priekšmetiem, lai tie neizraisītu ugunsgrēku. Svecēm vainagā būtu jāstāv stabili, un visdrošāk, ja tās atrodas nedegoša materiāla svečturos. Būtiski arī pašu adventes vainagu novietot drošā vietā, kur tas nevar apgāzties vai aizdedzināt kādu blakus esošu priekšmetu.

Pareizi lietotas dažāda veida lampiņas un citi dekori

Ja svētku dekorācijām, piemēram, mājas vai Ziemassvētku eglītes rotāšanai, izmanto elektriskos rotājumus vai virtenes, jāņem vērā tas, ko vēlies ar tām rotāt. Virtenes, kas paredzētas iekštelpām, nederēs lietošanai ārā un otrādi, tieši tādēļ svarīgi ir izmantot lampiņas atbilstoši marķējumā norādītajam mērķim. Āra virteņu savienojumam izmanto pagarinātāju, kas paredzēts lietošanai ārpus telpām, jo iekštelpu pagarinātāji nav paredzēti izmantošanai aukstā vai mitrā vidē.

Gan iegādājoties jaunas, gan izmantojot jau esošās lampiņu virtenes, svarīgi novērtēt to tehnisko stāvokli– vai lampiņas vai to strāvas padeves vads nav bojāts, jo tajās vietās var rasties īssavienojums, kas var izraisīt ugunsgrēku. Daudzas gaismas virtenes, tostarp dažādi gaismas dekori, nav paredzēti ilgstošai lietošanai, tādēļ neatstāj gaismas virtenes ieslēgtas pārāk ilgi. 

Pārliecinies, vai dūmu detektori ir darba kārtībā!

Speciālisti atgādina, ka mājoklī nepieciešams uzstādīt dūmu detektoru, jo tas nereti ir pirmais signalizētājs, kas liecina par ugunsgrēka sākumu un sniedz glābšanas dienestiem tik ļoti nepieciešamās, izšķirošās sekundes. Jaunākie “Gjensidige” valsts iedzīvotāju aptaujas dati liecina, ka 73% respondentu mājās ir uzstādījuši dūmu detektorus, 16% nav tos uzstādījuši, taču 8% vēl tikai plāno to izdarīt. Lai dūmu detektors darbotos lieliski, par tā tehnisko stāvokli nepieciešams pārliecināties reizi mēnesī, nospiežot testa pogu. Tāpat regulāri jāpārliecinās, vai dūmu detektorā esošās baterijas ir darba kārtībā.

Mājokli būtu nepieciešams aprīkot arī ar ugunsdzēšamo aparātu stratēģiski nozīmīgās vietās, kur potenciāli varētu izcelties ugunsgrēks, piemēram, virtuvē. Ja mājoklī ir uzstādīti ugunsdzēšamie aparāti, noteikti jāseko līdzi to tehniskajam stāvoklim un ekspluatācijas termiņam, lai vajadzības gadījumā tas ir darba kārtībā.

Aptauja veikta šā gada aprīlī sadarbībā ar pētījumu kompāniju “Nielsen, kopumā aptaujājot 1600 iedzīvotājus vecumā no 16 līdz 64 gadiem.

*VUGD statistikas dati – https://ej.uz/VUGD_ugunsnelaimes

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.