0.6 C
Rīga
trešdien, 18 decembris, 2024

Kādas uzkodas sarūpēt skolēniem līdzņemšanai uz skolu?

Benu Aptieka
 

Jaunais mācību gads ir klāt un sāk ritēt savu gandrīz ierasto gaitu. Kad 1.septembra svinīgais noskaņojums paiet, aktuāls kļūst jautājums – kā parūpēties par to, lai bērns skolā ēd pēc iespējas veselīgāk? Kādas uzkodas sarūpēt bērnam līdzi? Kādu ēdienu ieteicams sarūpēt, ja bērnam pēc skolas ir plānoti pulciņi un citas aktivitātes? Iesaka BENU Aptiekas piesaistītā eksperte, sertificēta uztura speciāliste Liene Sondore un BENU Aptiekas farmaceite Zanda Ozoliņa.

Nelielas uzkodas un ūdens

Pirms sākt plānot skolas bērna ēdiena kārbiņas saturu, ir jāsaprot, kāds šobrīd būs bērna skolas režīms, kādi pulciņi būs pēc skolas. Ja bērns uz skolu dodas, jau mājās paēdis brokastis, skolā būs nodrošināta ēdienreize, un pēc skolas dodas uz mājām – šajā gadījumā nebūs nepieciešams kārbiņā ņemt līdzi pamatīgāku uzturu. Te pietiks ar kādu rudens ābolu vai pilngraudu batoniņu. Arī ūdeni vai nesaldinātu tēju noteikti būtu jādod bērnam līdzi.

Ko dot un ko nedot līdzi?

Nepārprotami, sliktākā izvēle būs saldumi – saldi cepumi, konfektes, saldas sulas un sīrupu dzērieni. Jā, tie ir bērnu iecienīti našķi, kurus diemžēl mūsu bērni ikdienā ēd par daudz, un visbiežāk mēs, vecāki, izdabājam saviem bērniem, tos pērkot. Taču tas nenoliedzami atstās negatīvu iespaidu uz viņu veselību, uzvedību un mācīšanās, koncentrēšanās spējām, uzsver uztura speciāliste.

Laba izvēle būs kāds mājās cepts pilngraudu kēksiņš, graudu maize – tā var būt tostermaize ar sieru, kas labi garšos arī auksta. Maizes vietā var izmantot pilngraudu tortiljas, lavašu, polārmaizi, mājās ceptas maizes šķēli, sausmaizes, krekerus u. c. Maizes var pildīt ar kādu svaigo sieru, sieru, humusu, salātlapām, paprikas, gurķu gabaliņiem, ceptas vai vārītas gaļas šķēlīti, ceptu olu  un citiem veselīgiem, sātīgiem pildījumiem. Taču ir jāparedz, kā bērns to ēdīs, – piemēram, vai mērce nebūs maizi izmērcējusi un ēdot tā netecēs? Vislabāk izvēlieties vienkāršu maizes pildījumu un ielikt pildītu maizi speciāli sviestmaizēm paredzētā papīra maisiņā un tad kastītē. 

Noteikti dodiet līdzi burkānu stienīšus, gurķu ripiņas, kāļu, kolrābju, turnepša, ziedkāpostu  gabaliņus, kādu salātlapu un citus ērti ēdamus dārzeņus. Savukārt kā mazu saldumu var līdzi dot kādu žāvētu augli, riekstus, augli, mājās ceptu cepumu, biezpiena plācenīti, plātsmaizes gabaliņu. Var skolas bērniem nedēļai uzcept auzu cepumus, sagatavot pārslu un žāvēto augļu batoniņus – tad tik atliek tos ielikt kārbiņā.

Mazākiem bērniem patīk košas un interesantas ēdamlietas – uz speciāliem iesmiņiem var sadurt mazas tītara-ķirbju gaļas kotletītes, paprikas, gurķu, siera gabaliņus. Savukārt lielāki bērni var paši sev gatavot līdz salātus ar pilngraudu pastu, bulguru, kuskusu un dārzeņiem, zaļumiem, kādu gaļas gabaliņu, vārītu vai ceptu olu.

Noteikti nedodiet bērnam līdzi ēdienu, kas būtu jāēd silts. Skolā nav iespējas ēdienu uzsildīt.

Padomājiet par bērna ērtību

Vecākiem būtu jāizrunā ar bērnu viņa vēlmes, jānoskaidro, kas bērnam pašam būtu ērtāk skolā apēdams nelielajās pauzēs. Zinot to, ka skolas somā ēdiena kastīte atradīsies kā siltumnīcā – nedodiet līdzi ēdienus, kas var sabojāties vai radīt specifisku smaržu ēdot. Piemēram, ja vecāki līdzi dod vārītu olu, to lobot būs vārītai olai specifiska smarža, kas bērnam var nepatikt. Šajā gadījumā risinājums ir – sagrieziet olu ripiņās un lieciet pildītā maizē ar salātlapu un kādu gurķa ripiņu. Noteikti sākumskolas bērna ēdiena kārbiņas saturs atšķirsies no lielāka skolas bērna ēšanas vēlmēm. 

Iemācieties plānot uz priekšu

Lai ēdiena kārbiņas saturs nesagādātu raizes ik rītu – plānojiet to laicīgi. Ar bērniem var sarunāt nedēļas plānu katrai dienai, pielikt to pie ledusskapja, un tad pats bērns var iepriekšējā vakarā palīdzēt sagatavot savu launagu. 

Svarīgs piemērots iepakojums

Tāpat ir svarīgi kopā ar bērnu izvēlieties labas kvalitātes, videi draudzīgu līdzņemamā ēdiena trauku – svarīgi, lai nekas netecētu, būtu vairāki nodalījumi un tas būtu bērnam ērti lietojams. Noteikti dodiet līdzi mitrās salvetes! Mazākiem bērniem ir svarīgi, lai ēdiens ir viegli paņemams, nav nekas jāgriež. 

Noteikti šobrīd būtu jārūpējas par apkārtējo vidi un to, lai mēs nevairotu liekus atkritumus, neizmestu ēdienu! Ja kādu dienu kaut kas tiek neapēsts – pārrunājiet to nedēļas beigās ar savu bērnu: vai šis ēdiens negaršoja, nebija laika to apēst, nebija ērti ēdams? Tādējādi nākamajā nedēļā varēsiet ko mainīt. Atcerieties – mūsu bērnu ēšanas paradumi ir mūsu, vecāku, atbildība un no tā ir  un būs atkarīga viņu veselība!

Farmaceita padoms

BENU Aptiekas farmaceite Zanda Ozoliņa uzsver, ka vecākiem jāmāca un jāatgādina bērniem pirms katras ēdienreizes mazgāt rokas. Ja zināms, ka tāda iespēja ir apgrūtināta, var sarūpēt līdzņemšanai roku dezinfekcijas līdzekļus gan salvetīšu, gan gela veidā. 

No mazām dienām bērna uzturs jāpapildina ar augļiem un dārzeņiem. Arī līdzņemamā ēdiena kastītē ieliktais auglis, piemēram, ābols vai banāns, uzlabos bērna apetīti un bērns savas pusdienas apēdis pilnībā. Kā kārumu ieteicams izmantot sukādes, piemēram, pīlādžu, cidoniju, ķirbju vai citu ogu žāvējumus. Tie papildinās bērna uzturu ar nepieciešamo C vitamīna, šķiedrvielu un antioksidantu daudzumu. Kā vēl vienu iespējamo pārtikas produktu ar daudz mikroelementiem var ieteikt riekstus. Tie ir bagāti ar olbaltumvielām, magniju, dzelzi, satur B grupas vitamīnus, kas šobrīd rudenī ir tik nepieciešami.  

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.