0.6 C
Rīga
trešdien, 18 decembris, 2024

Lai liesmas tikai uz ekrāna: Ugunsdzēsēju glābēju padomi drošiem svētkiem

Fox life 19/12/2022 10:15
 

Vērot ugunsdzēsēju glābēju ikdienu seriālos ir skatītājiem visnotaļ aizraujoši, taču pašam piedzīvot ugunsnelaimi jau ir pavisam cits stāsts. Īpaši gaidot svētkus, būtiski atcerēties par ugunsdrošības noteikumiem.

Pat profesionāliem ugunsdzēsējiem gadās piedzīvot situācijas, kad nepieskatīts katliņš, dzirkstele no brīnumsvecītes var izraisīt ugunsbīstamu situāciju, tādēļ modriem jābūt visiem un vienmēr, tā stāsta Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā inspektore Sandra Vējiņa. 

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) statistika liecina, ka 2021. gadā bez uzraudzības atstātu degošu sveču, adventes vainagu vai egļu izraisītajos 37 ugunsgrēkos cietuši seši cilvēki. Visbiežākais ugunsnelaimju cēlonis pērn bija sveces izraisīta liesma – 26 gadījumos. Šogad, līdz 10. novembrim, reģistrēti jau 17 ar svētku atribūtiem saistīti ugunsgrēki, kuros cietuši četri cilvēki.

ASV, kur risinās kanāla “Fox life” populārā glābēju seriāla “Čikāga liesmās” notikumi, ik gadu vidēji notiek ap 160 ugunsgrēkiem, kuru cēlonis ir Ziemassvētku eglīte. Traģiskākais šāda veida ugunsgrēks notika 2021. gada janvārī Filadelfijas štatā, kad aizdegušās eglītes radīta ugunsgrēka dēļ gāja bojā 12 cilvēki, deviņi no tiem – bērni.

VUGD pārstāve stāsta, ka biežākais ugunsgrēku izcelšanās iemesls ir neuzmanīga rīcība, kā arī noteikumu neievērošana. 

“Cilvēkiem bieži šķiet, ka ar viņiem nekas slikts nenotiks, bet mēs redzam, ka tās nelaimes tomēr notiek. Izejam no istabas, svecītes paliek degot. Pat ja tas ir tikai uz mirkli – tas nav droši. Tā, diemžēl ir mūsu klasika – atklātas liesmas atstāšana bez uzraudzības, ugunsdrošības noteikumu neievērošana (lietojot bojātas virtenes, pārkurinot krāsnis, vai tuvumā pie krāsns glabājot degtspējīgus priekšmetus),” saka Vējiņa. 

Ziemassvētki, protams, nav iedomājami bez izrotātas meža skaistules, taču ar katru dienu, ko eglīte pavada istabā, tā kļūst arvien uguns nedrošāka. Arī adventes vainagam pietiek ar piecām dienām siltā istabā, lai tas kļūtu sauss un viegli uzliesmojošs. 

“Jo ilgāk adventes vainags vai eglīte atrodas dzīvoklī, jo sausāki un degtspējīgāki tie paliek,” saka Vējiņa.

Jāpārbauda arī lampiņas 

Runājot par ugunsgrēkiem svētku laikā, Sandra Vējiņa stāsta, ka par iemeslu tiem var kļūt arī bojātas elektroierīces, piemēram, lampiņas. 

“Parasti cilvēki, ja iepriekšējā gadā ar lampiņām viss bijis kārtībā, tad nākamajā gadā tās uzliek eglītei, nepārbaudot to stāvokli. Tomēr, arī gadu stāvot plauktā, tās var sabojāties un pēcāk radīt īssavienojumu. Tāpēc, pirms izmantot elektriskas ierīces, pārliecināmies, vai tās ir tehniskā kārtībā,” iesaka speciāliste. 

Arī Amerikā 34% gadījumu eglītes aizdegas tieši lampiņu īssavienojuma rezultātā.

Jāatceras, ka aizdegušās elektroierīces nedrīkst dzēst ar ūdeni. Vēlams izmantot ugunsdrošības pārvalku, un, ja tas ir iespējams, atvienot ierīci no kontaktligzdas vai atslēgt visas elektrības padevi mājā. 

Ugunsgrēku izcelšanās iemesls ne tikai svētku laikā, bet arī ikdienā bieži vien ir malkas atstāšana pie kamīna vai krāsns nākamajai kurināšanas reizei. Bieži vien tām blakus ir arī vecas avīzes vai citi papīra izstrādājumi iekuram. Pietiek ar vienu dzirksteli, lai izceltos liela nelaime, tādēļ iekuru vēlams glabāt pēc iespējas tālāk no karstuma avota.

Īpaši jāpieskata mazie bērni un dzīvnieki

VUGD pārstāve stāsta par nesenu atgadījumu, kad dienesta darbinieki saņēma izsaukumu uz kādu māju, kur kaķis bija skrējis garām svecei, kas bija trauciņā uz palodzes. Svece apgāzās, liesma pārmetās uz aizkariem un izcēlās ugunsgrēks, kura dzēšanā nu bija nepieciešama glābšanas dienesta palīdzība.

Viens no veidiem, kā mazināt ugunsgrēka iespējamību, ir dūmu detektoru uzstādīšana. Kopš 2020. gada 1. janvāra tā esamība ir obligāta jebkurā mājā vai dzīvoklī. Savukārt, privātmājas gadījumā, jābūt arī ugunsdzēšamajam aparātam. 

Ko darīt, ja ugunsnelaime tomēr notikusi?

Ja ugunsgrēks tomēr ir izcēlies, jāzvana uz glābšanas dienesta tālruni 112, un, ja mājās ir ugunsdzēšamais aparāts, pieaugušais cilvēks var mēģināt nodzēst uguni pirms VUGD ierašanās. Taču vēlams galēju situācijas novērtējumu atstāt pieredzējušu ugunsdzēsēju glābēju ziņā.

“Jāatceras, ka nedrīkst apdraudēt savu veselību un dzīvību, tāpēc labāk doties laukā, vienlaikus zvanot 112, un sagaidīt glābējus. Ugunsgrēka gadījumā katra sekunde un katra minūte ir ļoti svarīga, tāpēc, jo ātrāk mūs izsauks, jo ātrāk mēs varēsim doties palīgā,” atgādina VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā inspektore. 

Nākas glābt arī Ziemassvētku vecīti 

Ugunsdzēsējiem ikdienā nākas sastapties ar visdažādākiem izaicinājumiem, kas ne vienmēr saistīti ar uguni. Viņi sniedz palīdzību arī daudzās citās, cilvēkiem un arī dzīvniekiem bīstamās, situācijās.

Glābēji ekrānos dzēš ne tikai ugunsgrēkus. Seriāla “Čikāga liesmās” vienā no epizodēm ar nosaukumu “Ziemassvētki” (“Winterfest”), glābēji devās palīgā Ziemassvētku vecītim un vairākiem garāmgājējiem, kuriem virsū uzkrita vairākus desmitus metru gara svētku egle. 

Šajā pašā sērijā Čikāgas 51. ugunsdzēsēju depo darbinieki palīdzēja arī kādam vīrietim, kura mutē iestrēga svētku rotājums. 

Glābēju seriāli ir viens no pieprasītākajiem televīzijas žanriem, jo tie sniedz skatītājiem krietnu adrenalīna devu, taču jāatceras, ka realitātē ugunsgrēka dzēšana ir smags un bīstams darbs. Tāpēc cilvēkiem pašiem jādara viss iespējamais, lai pasargātu sevi, tuviniekus un īpašumu no potenciālas ugunsnelaimes. 

Kanāls “Fox life” novēl visiem priecīgus un drošus Ziemassvētkus, un aicina pie ekrāniem darbdienu vakaros plkst. 21.55, kad skatāms seriāls “Čikāga liesmās”! 

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.