Vasaras izskaņa ir laiks, kad vērojama liela pārcelšanās rosība – studenti steidz atgriezties lielajās pilsētās, lai atsāktu mācības, no vasarnīcām pēc garām brīvdienām ceļu mājup mēro kārtīgi atpūtušies un lauku labumiem apkrāvušies atpūtnieki, savukārt tie, kuri jau savlaicīgi iecerējuši pārcelties un iekārtot savai ģimenei jaunas mājas, izmanto tam piemēroto atvaļinājumu laiku. Pats pārcelšanās process var būt raižu un neziņas pilns, sevišķi, ja to dara pirmo reizi. Kā izvairīties no nepatīkamām situācijām un uztraukumiem, lai pārdzīvojums kļūtu par piedzīvojumu, skaidro jauno projektu attīstītāja “Bonava Latvija” eksperti.
Mājasdarbs pirms pārbaudījuma
Pārceļoties uz jaunu mājokli, taktiku – paspēt visus darbus pēdējā vakarā – var nākties rūgti nožēlot. Vēlams sākt plānot pārcelšanos jau laikus, lai process sagādātu pēc iespējas mazāk problēmu un nepatīkamu pārsteigumu. Pirmkārt, sagatavo visus nepieciešamos dokumentus un izveido darāmo lietu sarakstu. Ja saproti, ka mantu pārvešana paša spēkiem būs par grūtu, uzmeklē pārvākšanās pakalpojumu sniedzējus vai uzrunā draugus, kuru rīcībā ir ietilpīgs auto. Arī tad, ja veļasmašīnas uznešanai uz piekto stāvu nepieciešamas palīdzīgas rokas, aicini talkā palīgus savlaicīgi. Otrkārt, detalizēti izsver, kas jaunajā mājoklī būs nepieciešams un kur to visu likt. Iespējams, ideja par noliktavas telpas nomu ir tieši laikā, lai jaunās mājas nepārvērstos haosā. Tomēr, ja mantu šķirošanas procesā saproti, ka vecais dīvāns savu laiku jau nokalpojis un pienācis īstais brīdis no tā atvadīties, paspēsi ievietot sludinājumu un to pārdot vai nodot labdarībai.
Šķiro uz nebēdu!
Ar mantu kravāšanu ir līdzīgi kā ar ģenerāltīrīšanu – lai nerastos nekārtība un apjukums, darbu vēlams nesasteigt un rūpīgi pārdomāt. Ja apaugšana ar mantām bijusi aktuāla problēma vairāku gadu garumā, ir īstais laiks rūpīgi visu izšķirot un pieņemt lēmumu, kas ceļos līdzi uz jaunajām mājām, bet kam laiks doties uz atkritumu tvertni vai labdarības organizāciju. Mazsvarīgākās lietas, piemēram, sezonas apģērbu vai sporta inventāru, ir vērts iesaiņot jau vairākas dienas vai pat nedēļas pirms pārvākšanās. Atceries, ka procesam var pieiet radoši: bez kastēm lieki noderēs arī koferi, sporta somas, lieli maisi vieglākām un neplīstošām lietām un pat atvilktnes – iesaiņotas un nostiprinātas tās labi kalpos mantu pārvešanai.
Mantu kārtošanas māksla
Lai ne tikai iepakošanas, bet arī izsaiņošanas process būtu vieglāks, grupē mantas pa kategorijām un neaizmirsti uz kastes vai maisa atstāt marķējumu ar norādēm, kas atrodas iekšā. Norādes palīdzēs orientēties un atrast nepieciešamo mantu jūklī. Tā vietā, lai jauktu kopā dušas želejas ar tējas karotītēm, grupē mantas pēc piederības konkrētajai telpai – virtuvei, vannasistabai, bērna guļamistabai utt. Tāpat piedomā, lai vienmēr pabeigtu kārtot jau iesākto kasti, pirms paņem jaunu. Šādu taktiku pielieto, arī izpakojot mantas, lai izvairītos no nekārtības un haosa abās mājvietās. Visus nepieciešamos dokumentus turi atsevišķi un vienmēr pievērs uzmanību, kur tie atrodas. Lai sirds pavisam mierīga – veido gan fiziskas, gan digitālas kopijas.
Jaunas mājas – jauns sākums
Pirms pārvākšanās dienas ieteicams jauno mājvietu iztīrīt, ja tas nepieciešams. To darīt, kad tur būsi savedis visas mantas un mēbeles, jau būs daudz grūtāk. Ja izmanto krāvēju pakalpojumus, noteikti pieskati, lai mantas jaunajā vietā uzreiz liek tām paredzētajās telpās. Tā izvairīsies no liekas skraidīšanas pa mājokli un spēsi labāk orientēties brīdī, kad atvesto vajadzēs izsaiņot. Taču viena no vissvarīgākajām lietām – sasveicinies, iepazīsties un esi jauks pret jaunajiem kaimiņiem! Iespējams, ir vērts sagādāt kādu iepazīšanās dāvanu vai uzaicināt kaimiņus uz sālsmaizi. Pirmais iespaids mēdz būt noteicošais, turklāt labas attiecības ar kaimiņiem lieti var noderēt reizēs, kad ceļojuma laikā jāaplaista telpaugi vai vienkārši jāaizņemas sāls. Nav noslēpums, ka labas kaimiņu attiecības ir viens no galvenajiem priekšnoteikumiem, lai jaunajā dzīvesvietā justos labi, atgādina jauno projektu attīstītāja “Bonava Latvija” eksperti.