Iepirkšanās internetā ir mūsu ikdiena – ērta, vienkārša, un, protams, patīkama nodarbe, kas sniedz daudz dažādu priekšrocību – sākot ar to, ka taupa laiku, ļauj izvairīties no cilvēku burzmas veikalos līdz 24 stundu pieejamībai un plašākam piedāvājumam. Būtisks apsvērums par labu iepirkumiem internetā ir iespēja atrast izdevīgākus piedāvājumus un lielākas atlaides nekā veikalos. To zina un izmanto arī finanšu kibernoziedznieki, mēģinot “uzķert” cilvēkus ar, piemēram, lielu atlaidi kvalitatīva zīmola precei.
Mēģinājumus iegūt interneta lietotāju identitāti un izvilināt slepenu informāciju, piemēram, kredītkaršu numurus, bankas konta lietotājvārdu, paroli, sauc par pikšķerēšanu. Parasti tas notiek ar neīstu tīmekļa vietņu palīdzību vai viltus e-pastiem. Pēkšņi nauda no bankas konta var sākt pazust, ja internetā esat iepircies pazīstama zīmola internetveikalā, tāpēc neesat pievērsis īpašu uzmanību, ja jums ir lūgts ievadīt kredītkartes informāciju. Jāuzmanās arī no e-pastiem, kuri aicina apskatīt īpašus piedāvājumus aktīvajās saitēs, kuras atverot, datorā vai telefonā var iekļūt kaitnieciska programmatūra, kas nolasa lietotāja maksājuma karšu datus vai bloķē ierīci, par atbloķēšanu pieprasot no tās īpašnieka noteiktu naudas summu.
Lai arī pārsvarā gadījumos pikšķerēšanas metodes var viegli atpazīt un no tām izvairīties, diemžēl lielākoties cilvēki joprojām nav pietiekami piesardzīgi, tiešsaistē rīkojoties ar savu personīgo informāciju, īpaši finanšu datiem. Tas arī izskaidro faktu, kāpēc joprojām maksājumi internetā ir visbiežākais (33%) pikšķerēšanas uzbrukumu mērķis, kā liecina starptautiski zināmās Pretpikšķerēšanas darba grupas (Anti-Phishing Work Group) jaunākā pētījuma rezultāti.Katrs trešais (29,8%) pikšķerēšanas uzbrukums ir vērsts uz programmatūras nomu un e-pasta lietotājiem.
Drošības programmatūras“ESET” tehnoloģiju konsultants Egils Rupenheits aicinauzdot piecus vienkāršus jautājumus, lai iepirkšanās internetā būtu droša.
Vai interneta lapa ir droša?
Pirms sākat ievadīt savus maksājuma datus tīmekļa vietnē, vispirms ir jāpārliecinās, vai veikals izmanto speciālu datu pārraides protokolu (SSL), lai maksājumi internetā būtu droši. Meklējiet nelielu grafisku atslēgas simbolu adreses joslā un apskatiet, vai tīmekļa adrese sākas ar
Kāpēc man prasa izpaust sensitīvu informāciju?
Maksājumu karšu PIN kodi vai internetbanku paroles ir slepena informācija, kuru jums nekad neprasīs izpaust, veicot maksājumu tiešsaistē, ja vien negribēs nozagt jūsu datus finansiāla labuma gūšanai. PIN kods ir jāizmanto tikai bankomātos un fiziskajās tirdzniecības vietās, piemēram, lielveikalos, veicot pirkumu. Tāpat jebkura cita sensitīva finanšu informācija ir jāizpauž tikai veicot pirkumu, turklāt vēlams pirkumus veikt pie tirgotāja, kas izmanto 3D Secure drošības sistēmu, kas nodrošina kartes datu aizsardzību interneta vidē. Ja tirgotājs prasa tikai kartes datus, tas nozīmē, ka šī vietne neizmanto iepriekš minēto drošības sistēmu un pircējam var rasties papildu risks.
Vai tiešām ir iespējams, ka prece maksā tik maz?
Izmantojiet veselo saprātu – vai tiešām konkrētā prece, īpaši, ja tas ir augstas klases zīmola produkts, var maksāt tik lēti? Vai jūs varat atrast citus tirgotājus internetā, kas to piedāvā par līdzīgu cenu? Jo vairāk jūs iedziļināsieties konkrētās preces piedāvājumā un nesteigsieties to pēc iespējas ātrāk iegādāties, jo lielāka iespējamība, ka pasargāsiet sevi no viltotas preces iegādes vai sliktākajā gadījumā – savu identitātes vai finanšu datu nozagšanas.
Ko es zinu par tiešsaistes tirgotāju?
Iepērkoties tiešsaistē, tirgotāja reputācijai ir liela nozīme. Tīmekļa vietnes uzticamībai vienmēr jābūt starp galvenajam apsvērumam, pēc kuriem jūs izvēlaties, kur veikt pirkumus tiešsaistē. Ja apsverat pirkuma iegādi jums nezināmā vietnē, veltiet pāris minūtes laika, lai noskaidrotu, vai konkrētais uzņēmums tiešām eksistē, vai darbojas kontakttelefons, e-pasts, ar ko tas nodarbojas, vai ir pieejamas ticamas klientu atsauksmes. Finanšu kibernoziedznieki mēdz maskēties arī zem populāru zīmolu nosaukumiem, tāpēc pārliecinieties par mājas lapas autentiskumu, piemēram, vai zīmola/tirgotāja nosaukums tīmekļa adresē ir pareizs. Biežas gramatikas kļūdas mājas lapā arī var liecināt, ka tiešsaistes tirgotājs var nebūt tas, par ko uzdodas.
Vai mans dators un interneta tīkls ir pasargāts?
Finanšu kibernoziedznieki ir kļuvuši “advancētāki” un sākuši izmantot dažādus paņēmienus, lai cilvēkiem būtu grūtāk atpazīt un pamanīt mēģinājumus nozagt viņu sensitīvos datus, tāpēc būs reizes, kad ar paša piesardzību būs par maz. Drošības programmatūra, piemēram, ESET, kura ir radīta Eiropas Savienībā un pasargā jau vairāk nekā 110 miljonus lietotāju visā pasaulē, palīdzēs lietot internetu droši gan ikdienā, gan iepērkoties, gan mājās, gan lietojot publiskos wifi tīklus. Drošības programmatūra brīdinās par nedrošām vietnēm un iespējamajiem apdraudējumiem, tāpēcbūs viens no efektīvākajiem veidiem, kā sevi pasargāt no fišinga un citiem riskiem, lietojot internetu.
Autors: Eset
04.06.2019.