2.8 C
Rīga
trešdien, 18 decembris, 2024

Bauskas pilī notiks Senā dzīves veida skola “Ārstniecības augi”

Bauskas pils muzejs 07/10/2020 10:50
 

Sestdien, 17.oktobrī, plkst.14.00 Bauskas pilī notiks Senā dzīves veida skola “Ārstniecības augi”. Pasākuma dalībnieki uzzinās kādus ārstniecības augus pils dārzā audzēja un kā tos izmantoja Kurzemes un Zemgales hercogiene Elizabete Magdalēna. Kas ir latvergs un, no kā to gatavoja? Kāds bija Ungārijas ūdens noslēpums? Kā apgūt īsu kursu slavenā renesanses laika ārsta Paracelza signatūru mācībā, nosakot augu ārstnieciskās īpašības?

Pasākumā piedalīsies aromterapeite Agrita Jēruma, kuras vadībā būs iespēja pagatavot smaržas veselībai, pamatojoties uz seno, dabīgo augu smaržu receptēm.

Apmeklētāji gūs ieskatu par renesanses laika zāļu augu dārziem, populārāko ārstniecības augu pielietojumu ķermeņa un gara veselībai, svēto augu izmantošanu dziedināšanā un rituālos. Apmeklētāji varēs gatavot dabīgu smaržu augu spirta bāzē, kurai pievienos sev tīkamās ēteriskās eļļas. Interesentiem aromterapeite pastāstīs par izsmidzināmas smaržas maisījuma emocionālo iedarbību.

Jau agro viduslaiku klosteros, kopš imperatora Kārļa Lielā valdīšanas laika, radās botānisko dārzu priekšteči – herbulāriji jeb hortus medicus (latīņu valodā – ārstniecības dārzs), kuros kultivēja garšaugus un ārstniecības augus to izpētei, zāļu gatavošanai un praktizēšanai. Ne tikai mūki klosteros, arī Eiropas universitāšu medicīnas studenti kopa šāda tipa dārzus, apgūstot mācības par ārstniecības augiem. 16. gs. un 17. gs. augstdzimušai dāmai vai labai mājsaimniecei bija jāapgūst zināšanas dārzkopībā, dziedniecībā, kas tika uzskatīts par pašsaprotamu, kā vienu no daudzajiem pienākumiem, ko sievas un mātes veica savas ģimenes un kopienas labā. Ārstniecības zāļu dārzos kultivētos augus, svētos ziedus, kam piedēvēts maģisks spēks, izmantoja arī dziedināšanas rituāliem un dievkalpojumiem. 

Viduslaikos vācu abate Hildegarde no Bingenas uzsvēra, ka cilvēki ir saņēmuši zināšanas un ieteikumus caur dievišķo vīziju: “Dabā slēpjas daudz spēcīgu dziedniecības elementu, un neviens tos nezina, iekams Dievs viņam nav atklājis”. 

Sekojot Hildegardes devīzei no zaļās gaismas ir radušās debesis un viss pasaules skaistums, arī mūsdienu cilvēkam, meklējot atziņas par ekoloģisku pārtiku un veselībai būtiskiem dabas līdzekļiem lieliski var noderēt zināšanas par renesanses laikmetā audzētajiem ārstniecības augiem, kuru nozīme bija svarīga ne tikai zāļu sievām, klosteru mūkiem, bet arī pilsētu aptiekāriem un pils galminiekiem.  

Pasaules radīšanas trešajā dienā Dievs radīja augus un kokus. Cilvēki kopš seniem laikiem augus izmantoja uzturā un medicīnā, skaistumkopšanā, veselībai un labsajūtai. 

Biļetes var iegādāties Bauskas pils muzeja kasē un rezervēt pa tālr. 63923793, 63922280 vai e-pastu: bauskaspils@bauska.lv. Rezervētās biļetes jāizpērk ne vēlāk kā 30 min. pirms pasākuma. 

Biļetes cena: 3 EUR

www.bauskaspils.lv

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.