Šonedēļ eksperti spriedīs, kādus plānveida pakalpojumus slimnīcās, iespējams, no nākamās nedēļas nepieciešams mazināt, pirmdien preses konferencē sacīja Veselības ministrijas (VM) valsts sekretāre Daina Mūrmane-Umbraško.
Preses konferencē Mūrmane-Umbraško iepazīstināja ar pirmdien Valsts operatīvās medicīniskās komisijas sēdē lemto un sacīja, ka no rīta pieņemts lēmums slimnīcām gatavoties Covid-19 pozitīvo pacientu pieaugumam. Eksperti esot nonākuši pie secinājuma, ka iepriekšējās nedēļas saslimstība parādīsies slimnīcās septiņu dienu laikā, uzsverot, ka jo vairāk pozitīvo gadījumu atklāts, jo lielāka iespēja, ka pieaugs slimnīcās stacionēto skaits.
Pēc viņas paustā, stacionēto Covid-19 pozitīvo personu skaits ir pieaudzis no 7% līdz 10%, un Slimību profilakses un kontroles centra eksperti prognozējot, ka tas varētu pieaugt līdz 12,5%. “Svarīgi, ka sākam gatavoties šim palielinājumam, kas ir iespējams, ja nenostabilizēsim situāciju kā tādu šonedēļ un nākamnedēļ,” teica Mūrmane-Umbraško.
Vienlaikus sēdē lemts, ka attiecībā uz slimnīcu darbu izsludināts oranžais gatavības režīms. Slimnīcas šonedēļ pastiprināti gatavosies iespējamam pacientu skaita pieaugumam šīs nedēļas beigās un jaunnedēļ.
Vienlaikus šonedēļ Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) strādā ar reģionālajām slimnīcām, lai veidotu tā sauktās “tranzīta nodaļas”. Viņa skaidroja, ka tās ir nodaļas, kurās ieved pacientus ar aizdomām uz Covid-19, un tajās pacienti uzturas zināmu laiku – kamēr tiek veikta diagnoze un pieņemts lēmums par personas ārstēšanu.
“Tad lemjam, vai pacientam ārstē tikai Covid-19 vai bez tā nepieciešams ārstēt arī citas saslimšanas. Šādas nodaļas pasargā slimnīcas personālu, jo šajās tranzītnodaļās personāls strādā īpašas piesardzības režīmā,” uzsvēra VM valsts sekretāre.
Plānots, ka šīs nedēļas laikā tiks sagatavota informācija par terapijas gultām, lai saprastu, kur šīm gultām jābūt nosacīti brīvām, ja rodas nepieciešamība. Papildus plānots spriest par to, uz kurām slimnīcām pacienti varētu tikt pārvesti.
VM valsts sekretāre norādīja, ka līdz piektdienai VM strādās pie konkrēta plāna, kā mobilizēt savus darbus, tostarp, gultu apjomu, ko slimnīcas vienmēr patur rezervei Covid-19 pacientu stacionēšanai, kā arī runā par plānveida pakalpojumiem, ko no nākamās nedēļas varētu mazināt.
Viņa arī minēja, ka ministrijā runā ar slimnīcām par savādāku pacientu stacionēšanas kartību un to, kā pacienti tiek šķiroti slimnīcās, lai pēc iespējas vēl atbrīvotu vietas pacientu ārstēšanai. Tomēr tā saslimšana, kas ir patreiz, veselības aprūpes sistēmai ir paceļama, pauda Mūrmane-Umbraško, uzsverot, ka pagaidām pietiek vietas, kur izvietot pacientus.
Vaicāta, vai Covid-19 slimnieku pieplūdumam ir pietiekams reanimācijas gultu skaits, VM pārstāve uzsvēra, ka jā, bet tas esot viens no šīs nedēļas pamatuzdevumiem, noskaidrot, cik šādu gultu ir, kur tās varētu papildus atvērt un kā plānota pacientu kustība. Konkrētu plānu viņa solīja ceturtdien.
Tāpat NMPD ar divām ārstniecības iestādēm pārrunā iespējas tajās ārstēt specifiski Covid-19 pacientus. Norādīta uz izskanējušo informāciju, ka īpaši Covid-19 pacientiem varētu atvēlēt kādu slimnīcu, Mūrmane-Umbraško sacīja, ka ministrija idejiski ir iezīmējusi iespējamās slimnīcas, kas pašreiz neveic neatliekamu pacientu ārstēšanu. Pašlaik NMPD ar divām slimnīcām veicot pārrunas, un ceturtdien VM varēs paziņot, vai sarunas rezultējušās pozitīvi. Tomēr, ja tā nenotiks, tad plānots sākt sarunas ar citām ārstniecības iestādēm.
Pēc viņas paustā, šī plāna īstenošanai būtu nepieciešams arī personāls, un tuvāko dienu laikā esot aktīvi jārekrutē cilvēki, lai piesaistītu personālu šo slimnieku ārstēšanai. Viņa norādīja, ka jādomā arī par telpām, gultām un nepieciešamo aparatūru.