Ziemassvētki ir laiks sirsnīgām svinībām un ģimenei, baudot kopā būšanu un svētku sajūtu. Tikpat aizraujoša ir gatavošanās svētkiem un to sagaidīšana – mēs rotājam māju, cepam piparkūkas un izbaudām Adventes vakarus. Lai gaidīšanas laiku pavadītu pēc iespējas patīkamāk un mierīgāk, apdrošināšanas sabiedrība “Gjensidige” ir apkopojusi vairākas lietas, kam pievērst uzmanību savā mājoklī.
Neļaut apzagt sevi un citus
Svētku laiks, kad zem eglītes tiek novietotas dāvanas un daudzi dodas apciemot ģimeni vai baudīt ziemas brīvdienas, zagļiem nereti nozīmē peļņas dienu. Ja nevēlaties pieredzēt savā mājoklī “Viens pats mājās” situāciju, ir vērts padomāt par drošības pasākumiem, ko veikt pirms došanās prom. Šī gada “NielsenIQ” pētījums atklāj, ka Latvijas iedzīvotāji, plānojot prombūtni, lielākoties izvēlas vienkāršus drošības pasākumus – 64% pārliecinās, ka visas mājsaimniecības ierīces ir izslēgtas, bet 32% izslēdz ūdens padevi. Vienlaikus 26% uzticas kaimiņiem, lūdzot pieskatīt mājokli, īpaši reģionos, kur šī prakse ir izplatītāka. Tomēr tikai 19% ieslēdz drošības signalizāciju, kas ir viens no efektīvākajiem aizsardzības veidiem.
“Pētījuma dati liecina, ka svētku laikā iedzīvotāji rūpējas par vienkāršiem drošības risinājumiem, taču signalizācija un citi tehnoloģiskie risinājumi joprojām tiek izmantoti maz. Tas ir īpaši svarīgi tagad, gada tumšajos mēnešos, kad, pēc Valsts policijas datiem, zagļu aktivitāte pieaug. Novērojams arī, ka salīdzinoši liels skaits – 27% iedzīvotāju – pirms došanās prom neveic nekādus papildu drošības pasākumus, tikai aizslēdz durvis. Tomēr, lai droši un bez raizēm aizvadītu svētku laiku, ieteicams ne tikai uzstādīt signalizāciju, bet arī izslēgt elektrību un ūdeni, palūgt kaimiņiem vai draugiem, lai pieskata mājokli, un pārliecināties, ka mājas durvis un logi ir droši aizslēgti,” uzsver apdrošināšanas kompānijas “Gjensidige” Latvijas filiāles vadītāja Sanita Glovecka.
Adventes vainagi un sveces
Svētku gaidīšanas laiks nav iedomājams bez sveču radītās atmosfēras un mājīguma, vienlaikus tās ir viens no nopietnākajiem ugunsdrošības riskiem. To iespējams mazināt, izmantojot LED gaismiņas un sveces, kuras “deg” bez īstas liesmas. Ja tomēr priekšroku dodat tradicionālajām svecītēm, tās jānovieto drošā attālumā no degošiem materiāliem, tostarp eglītes zariem vai tekstilizstrādājumiem (aizkariem, dīvāna spilveniem), turklāt nekādā gadījumā nedrīkst atstāt degošas sveces bez uzraudzības. Var aizdegties arī mākslīgā eglīte! Ja tiešām notiek negadījums, izmantojiet ugunsdzēšamo aparātu vai vilnas segu, lai noslāpētu liesmas. Nekādā gadījumā nedrīkst liet ūdeni uz karsta vaska – tas var izraisīt straujāku uguns izplatību. Savlaicīgi par aizdegšanās risku mājoklī brīdina dūmu detektori, tādēļ būtiski pārbaudīt to darbspēju pirms svētkiem. Ja detektors noskan un redzami dūmi, nekavējoties pametiet mājokli, pārliecinieties, ka visi ir drošībā, un ziņojiet par situāciju, zvanot uz 112.
Svētku virtenes
Elektriskās virtenes rada ļoti mājīgu sajūtu, tomēr to lietošana var radīt īssavienojumus, kas var būt bīstami. Lietojot iepriekšējo gadu dekorācijas, īpaši svarīgi pārliecināties, vai vados nav bojājumu, piemēram, vaļēju vai saspiestu izolāciju – bojāti vadi vai pārslogoti pagarinātāji var būt elektrības negadījumu cēloņi svētku laikā. Lietojot vairākas augstas jaudas ierīces vienā kontaktligzdā, var rasties pārkaršana un aizdegties lampiņas. Tāpat nevajadzētu novietot virteņu vadus zem paklāja, jo tā radītais papildu siltums var radīt vadu pārkaršanu. Savukārt, uzstādot lampiņas mājas ārpusē, pārliecinieties, ka tās ir paredzētas āra apstākļiem, pretējā gadījumā tās var sabojāties mitrumā un radīt elektrības īssavienojumu.
Četrkājainie mīluļi un bērni
Gan mazuļi, gan mājdzīvnieki svētku laikā kļūst par īstiem detektīviem – katra virtene, dekors vai aromātiskā svece pārvēršas izpētes vērtā objektā. Lai novērstu negadījumus, mēģiniet novietot rotājumus un sveces nepieejamās vietās – ja no egles norauta mantiņa vēl ir nieks, tad apgāzta svece var izraisīt patiesu traģēdiju. No ziņkārīgo mīluļu intereses nav pasargāti arī lampiņu virtenes vadi, taču pat rotaļīgs kodiens var izraisīt elektrības īssavienojumu un apdraudēt arī paša mājdzīvnieka dzīvību. Īpaši stingri jānostiprina arī eglīte. Bērnu spēlēšanās pie eglītes var beigties ar saplēstiem stikla rotājumiem un traumām, savukārt ar sīkiem rotājumiem pastāv nosmakšanas risks, tādēļ, lai rūpētos par bērnu drošību, ieteicams izmantot plastmasas rotājumus, bet maza izmēra rotājumus glabāt bērniem nesasniedzamās vietās. Tāpat iespēju robežās no elektroniskajām dāvanām pirms iesaiņošanas būtu jāizņem baterijas.
Top gardumi!
Gatavojoties Ziemassvētkiem, jau ilgi pirms svētkiem tiek ceptas piparkūkas un cepumi. Pirms ķeraties pie gatavošanas, pārliecinieties, ka cepeškrāsns ir tīra, jo var aizdegties tauku paliekas. Aizdegšanās riskam pakļauts arī cepampapīrs – jānodrošina, lai tā malas nepieskaras cepeškrāsns sienām un jāseko līdzi, lai cepšanas temperatūra nepārsniegtu ražotāja norādīto maksimālo temperatūru – citādi cepampapīrs var aizdegties ar visu ēdienu. Cepot gardumus kopā ar bērniem, svarīgi atkal un atkal atgādināt būtiskākos drošības noteikumus – lai izvairītos no apdegumiem, darboties pie plīts tikai pieaugušo uzraudzībā, kā arī nepieskarties elektroierīcēm ar slapjām rokām. Skaistākās tradīcijas veidojas kopā, un tās kļūst vēl vērtīgākas, ja radām tās drošā un harmoniskā vidē!
*Pēc Apdrošināšanas sabiedrības “Gjensidige” pasūtījuma reprezentatīvā “NielsenIQ” 16-64 gadus vecu Baltijas valstu iedzīvotāju aptauja tika veikta šā gada aprīlī, aptaujājot pa 1600 Latvijas, Lietuvas un Igaunijas respondentu. Pētījuma pieļaujamā kļūda – 2,45%.