Ķīniešu veselības eksperti aicina Norvēģiju un citas valstis apturēt uz mRNS balstītu COVID-19 vakcīnu lietošanu, ko ražojuši tādi uzņēmumi kā Pfizer. Par vakcīnas drošības nenoteiktību vecāka gadagājuma cilvēku vidū liecina tas, ka 29 sirmjgalvji mira neilgi pēc vakcīnas saņemšanas.
Līdz šim Norvēģija ir ziņojusi par 29 nāves gadījumiem saistībā ar vakcināciju. “Līdz šim ir izvērtēti 13 no tiem. Biežas blakusparādības, iespējams, ir veicinājušas smagu gaitu vājiem gados vecākiem cilvēkiem,” savā tīmekļa vietnē teikusi Norvēģijas Zāļu aģentūra. Visi nāves gadījumi ir bijuši vājiem, veciem pacientiem pansionātos. Visiem ir vairāk nekā 80 gadu, un dažiem no tiem ir vairāk nekā 90 gadu, ziņoja Norvēģijas mediji. Norvēģijā tiek izmantotas divas COVID-19 vakcīnas – Comirnaty – no BioNTec / Pfizer un Moderna. Vakcīnas ir izstrādātas, izmantojot mRNS tehnoloģiju, un tās ir saņēmušas pagaidu apstiprinājumu ES, ziņo aģentūra. Norvēģija decembra beigās uzsāka masveida vakcinācijas kampaņu, kurā vakcinācija vispirms tika piedāvāta visvecākajiem pilsoņiem un pansionātu iemītniekiem, tostarp tiem, kuri vecāki par 85 gadiem. Norvēģijas Zāļu aģentūra atzina, ka pētījumos, kas ir pamats vakcīnas pagaidu apstiprināšanai, piedalījās ļoti maz cilvēku, kas vecāki par 85 gadiem, un ir maz zināms par to, kā jebkādas blakusparādības ietekmēs šīs vecuma grupas. Ķīniešu eksperti teica, ka nāves gadījums ir jānovērtē piesardzīgi, lai saprastu, vai nāvi izraisīja vakcīnas vai arī pilnīgi citi šo personu iepriekšējie apstākļi. Lai gan divas līdz šim Eiropā apstiprinātām Covid-19 vakcīnām ar mRNS tehnoloģiju tika pārbaudītas uz desmitiem tūkstošu cilvēku, ieskaitot brīvprātīgos, kas sasnieguši 80 un pat 90 gadus, vidējais izmēģinājuma dalībnieks tomēr bija 50 gadu vecumā. Turpretī, pirmie cilvēki, kas daudzās vietās pašlaik tiek imunizēti, ir vecāka gada gājuma ļaudis, kuriem ir liels vīrusa saslimstības risks.
Arī Austrālija, kurai ir noslēgts līgums par 10 miljoni Pfizer vakcīnu piegādi, pauž bažas un pieprasa skaidrojumu no vakcīnas ražotāja un Norvēģijas valdības. (Australian officials seeking information from Pfizer, Norwegian experts after aged care residents die following coronavirus jab – ABC News)
Tikmēr Vuhanas universitātes virologs Jans Džankiju laikrakstam Global Times sacīja, ka, ja pierādītu, ka nāves gadījumus izraisa vakcīnas, būtu konstatējams, ka Pfizer vakcīnas un citu mRNS vakcīnu ietekme nav tik laba, kā gaidīts. MRNS vakcīnas iemāca cilvēka šūnām veidot olbaltumvielu, lai izraisītu imūnreakciju. Tad imūnā atbilde var pasargāt cilvēkus no inficēšanās, ja reālais vīruss iekļūst ķermenī. Tikmēr mRNS vakcinācijas procesā var attīstīties toksiskas vielas; tādējādi vakcīnu drošību nevar pilnībā nodrošināt, sacīja Jangs. Bet tas neattiecas uz inaktivētām vakcīnām Ķīnā, kurām ir nobriedušas tehnoloģijas, sacīja Jangs. Pekinā dzīvojošais imunologs, kurš pieprasīja anonimitāti, piektdien laikrakstam Global Times teica, ka pasaulei ir jāaptur Pfizer pārstāvētās vakcīnas mRNA COVID-19 lietošana, jo šī jaunā tehnoloģija nav pierādījusi drošību plaša mēroga lietošanā vai novēršanā. Viņš teica, ka cilvēkiem, kas vecāki par 80 gadiem, ir vājāka imūnsistēma un viņi ir vairāk pakļauti nelabvēlīgai ietekmei, tāpēc viņiem vajadzētu ieteikt lietot zāles imūnsistēmas uzlabošanai. Ķīna ir sākusi vakcināciju cilvēkiem vecumā no 18 līdz 59 gadiem, jo klīnisko pētījumu laikā ar vakcīnām statistikas dati par 60 gadus veciem un vecākiem cilvēkiem un cilvēkiem vecumā no 18 gadiem bija salīdzinoši nelieli. “Tādējādi mēs nevaram pilnībā noteikt šo divu grupu efektivitāti un blakusparādības,” laikrakstam Global Times sacīja Pekinā bāzēts veselības eksperts, kurš lūdza būt anonīms. (Chinese health experts call to suspend Pfizer’s mRNA vaccine for elderly after Norwegian deaths – Global Times)
Norvēģijas zāļu aģentūra ir izteikusi pieņēmumu, ka Covid-19 vakcīnas varētu būt pārāk riskantas ļoti veciem un neārstējami slimiem cilvēkiem. Norvēģijas Sabiedrības veselības institūts spriež, ka tiem, kuriem ir vājums vissmagākajā pakāpē, pat salīdzinoši vieglas vakcīnas blakusparādības var izraisīt nopietnas sekas. Un šiem cilvēkiem atlikušais mūža ilgums tik un tā esot ļoti īss. Proti, vakcīnas ieguvums varētu būt niecīgs vai nebūtisks.
Tikmēr paši ražotāji Pfizer un BioNTech sadarbojas ar Norvēģijas regulatoru, lai izmeklētu nāves gadījumus Norvēģijā. “Līdz šim notikušo incidentu skaits nav satraucoši liels un atbilst cerētajam,” sacīja Pfizer. (Norway Raises Concern Over Vaccine Jabs for the Elderly (bloomberg.com))