2.8 C
Rīga
pirmdien, 23 decembris, 2024

Zobu un smaganu veselība: Viss, kas jāzina par elektriskajām zobu birstēm

Apotheka
 

Lai gan vairums cilvēku ikdienā lieto manuālo jeb parasto zobu birsti, tomēr pēdējo gadu laikā aizvien iecienītākas kļūst arī elektriskās zobu birstes. Ne velti – lai gan parastā zobu birste var kalpot gana labi, tā nereti netiek pareizi pielietota, savukārt ar elektriskās zobu birstes palīdzību iespējams vieglāk un efektīvāk atbrīvoties no aplikuma, rūpīgāk notīrīt zobus un ievērojami uzlabot mutes dobuma higiēnu. Kas jāņem vērā, izvēloties elektrisko zobu birsti, un kā pareizi rūpēties par mutes dobuma veselību mājas apstākļos, stāsta aptieku tīkla Apotheka sertificētā farmaceite Alīna Fleišmane un SIA Magnum Medical Zobārstniecības preču nodaļas vadītāja, sertificētā zobu higiēniste Māra Užbale.

“Tīrot zobus ar manuālo zobu birsti, veicam aptuveni 300 līdz 600 kustības minūtē. Lai gan tas varētu šķist gana daudz, tomēr tas nav ne tuvu tām desmitiem tūkstošu vibrāciju minūtē, ko paveic elektriskā zobu birste – tā vienā divu minūšu tīrīšanas reizē izdara tik daudz kustību, cik ar parasto zobu birsti būtu iespējams vien mēneša laikā. Tie, kuri izmēģinājuši elektriskās zobu birstes, akcentē gan īpaši izteiktu tīrības sajūtu, gan ērtumu – šāda veida birste nodrošina rūpīgu zobu tīrīšanu bez liekas piepūles, aplikums tiek notīrīts daudz efektīvāk un modernāk – ierīce ik pēc 30 sekundēm atgādinās par tīrāmās zonas maiņu, bet iestrādātais divu minūšu taimeris parūpēsies par nepieciešamā tīrīšanas laika izpildi. Tā ir patīkama tīrīšanas pieredze, kas var ievērojami uzlabot mutes higiēnas rutīnu. Neatkarīgi no tā, vai izmanto mehānisko, vai elektrisko zobu birsti, pats galvenais ir disciplīna un rūpes par mutes dobuma veselību katru dienu,” skaidro Māra Užbale.

Aspekti, kam pievērst uzmanību, izvēloties sev piemērotāko elektrisko zobu birsti

  • Elektriskās zobu birstes veids: pirmais solis – izvēlēties elektriskās zobu birstes darbības veidu: rotējošu vai sonisku birstīti. Zobu birstes ar rotējošu galviņu veic apļveida kustības, bet soniskās  formas un darbības ziņā līdzinās mehāniskajai zobu birstei – tās veic kustības uz sāniem. Kad izvēlēts vēlamais darbības veids, var pievērst uzmanību arī birstītes kustību skaitam – tas var būt pat desmitiem tūkstošu reižu minūtē.
  • Tīrīšanas režīmi: ir modeļi ar dažādiem darbības režīmiem, piemēram, ikdienas tīrīšanai, jutīgu zobu saudzīgai tīrīšanai, smaganu kopšanai un citiem, – atliek vien izvēlēties sev atbilstošāko.
  • Taimeris: ieteicamais zobu tīrīšanas laiks ir divas minūtes, tāpēc daudzām elektriskajām zobu birstēm ir taimeris, tādējādi aiztaupot apzinātu sekošanu līdzi pulkstenim tīrīšanas laikā.
  • Intervāli: tāpat ir pieejami modeļi ar 30 sekunžu intervāla atgādinājumu, kas ar vibrāciju vai signālu parāda, ka laiks pāriet uz citu tīrīšanas zonu.
  • Uzgaļi: mūsdienās ir pieejams plašs klāsts maināmo uzgaļu ar dažādas cietības, izmēru, formas un saru veidiem. Tāpat kā parastās zobu birstes, arī elektriskajām zobu birstēm galviņas jāmaina ik pēc trīs mēnešiem. Ir arī modeļi, kam ir iestrādāts birstes galviņas nomaiņas indikators jeb atgādinājums.
  • Spiediena sensors: tīrot zobus ar jebkura veida zobu birsti, jāizvairās no pārāk spēcīgas tīrīšanas, jo tādā veidā var savainot smaganas un zobu emalju. Dažiem elektrisko zobu birstu veidiem ir spiediena sensori, kas brīdina par pārāk stipru tīrīšanu.
  • Uzlāde: jāpievērš uzmanība akumulatora darbības laikam un uzlādes ērtumam, proti tam, vai birstīte uzlādējama ar adapteri, vai darbojas ar nomaināmām vai atkārtoti uzlādējamām baterijām.
  • Mobilā lietotne: ir elektronisko birstīšu modeļi, kam papildus pieejama arī mobilā lietotne viedtālrunī, kas var palīdzēt uzraudzīt zobu tīrīšanas procesu – īpaši noderīga tā var būt vecākiem ar maziem bērniem. Tāpat bērnu priekam pieejamas birstes dažādās krāsās un ar zīmējumiem.
  • Cena: elektriskās zobu birstes ierasti ir dārgākas par manuālajām birstītēm, tomēr šobrīd šī starpība ir ievērojami samazinājusies, un aptieku sortimentā pieejami pat tādi birstu modeļi, kas maksā vien nedaudz vairāk par 10 eiro. Turklāt elektriskās zobu birstes priekšrocība ir tā, ka var iegādāties tikai vienu rokturi, bet  atsevišķu zobu birstes galviņu katram mājiniekam.

“Nereti pacienti jautā, kura zobu birste būtu man vispiemērotākā. Elektriskās zobu birstes der teju ikvienam, atliek vien izvēlēties sev atbilstošāko komplektāciju. Piemēram, bērnu smaganas ir daudz jutīgākas, tāpēc jāizvēlas zobu birste ar mazāku jaudu un mīkstākiem sariņiem. Savukārt cilvēki ar jutīgiem zobiem, protēzēm un implantiem var izmantot uzgaļus un tīrīšanas režīmus jutīgiem zobiem un smaganām. Ja ir breketes vai citas ortodontiskās ierīces, elektriskās zobu birstes ar īpašām ortodontiskajām birstes galviņām vai režīmiem palīdzēs efektīvāk novērst aplikuma veidošanos. Turklāt to lietošanai nepieciešams mazāk kustību, tāpēc tās var būt ērtas arī kustību ierobežojošu slimību, piemēram, artrīta, gadījumā. Pirms elektriskās zobu birstes izvēles noteikti var jautāt padomu savam zobārstam vai zobu higiēnistam,” aicina M. Užbale.

Kā pareizi rūpēties par zobiem?

“Pienācīga zobu kopšana, kā arī regulāra zobārsta un higiēnista apmeklēšana ir būtiska, lai izvairītos no mutes veselības problēmām. Neregulāra un tehniski nepareiza zobu tīrīšana, piemēram, veicot tikai horizontālu zobu paberzēšanu, pilnvērtīgi nenotīra zobu aplikumu. Turklāt saslimšana mutes dobumā var rasties šķietami nemanāmi, bez sāpēm, nedaudz asiņojošām smaganām, līdz saslimšana veidojas akūta, un pacients izjūt ievērojamu diskomfortu. Tad problēma jau ir “ielaista”, un būs nepieciešama nopietna ārstēšana,” atgādina zobu higiēniste.

“Zobu veselību tāpat var negatīvi ietekmēt arī ikdienas uzturs, jo īpaši saldinātie dzērieni un produkti, kas satur ievērojamu daudzumu cukura, kaitīgie ieradumi un citas saslimšanas, kā, piemēram, kuņģa un zarnu trakta slimības un diabēts. Savukārt ilgstošs smaganu iekaisums un baktēriju klātbūtne var mazināt organisma vispārējo veselību. Šī iemesla dēļ mutes dobuma slimību profilakse un veselīgi ikdienas ieradumi ir labākais veids, kā rūpēties par organismu kopumā, kā arī aiztaupīt raizes un izdevumus ilgtermiņā,” papildina Apotheka sertificētā farmaceite Alīna Fleišmane. Farmaceite atgādina arī par veselīga uztura nozīmi mutes dobuma veselībai, jo, piemēram, C un K vitamīna trūkums var sekmēt smaganu asiņošanu, bet novājināta imunitāte un B vitamīna nepietiekamība – izraisīt mutes dobuma iekaisumu ar gļotādas bojājumu, mutes kandidozi un pārmērīgu siekalu izdalīšanos, kā arī garšas sajūtas maiņu.

Kas būtu jāievēro, lai smaganas būtu veselas

  • Zobus vēlams tīrīt pēc katras ēdienreizes vai vismaz divas reizes dienā ar zobu pastu, kas satur vismaz 1450 ppm (fluora vienības).
  • Jālieto zobu birste ar mīkstiem sariņiem, un tā jāmaina ik pēc trīs mēnešiem.
  • Zobu birsti jātur tā, lai sari būtu 45 grādu leņķī un tīrot spētu novērst baktēriju uzkrāšanos starp smaganām un zobiem.
  • Tīrīšanas laikā jāpievērš uzmanība, lai tiktu notīrīti visi zobi un virsmas, kā arī neberžot, ar maigām kustībām notīrīta mēle.
  • Starpzobu virsmas jāiztīra vismaz reizi dienā, izmantojot zobu diegu vai speciālās starpzobu birstītes.
  • Jāapmeklē zobārsts reizi gadā un zobu higiēnists divas reizes gadā.
  • Ieteicams izvairīties no cukuru saturošu našķu lietošanas starp ēdienreizēm.

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.