3.9 C
Rīga
pirmdien, 23 decembris, 2024

Rīts pēc nedroša seksa

 

No rīta pamostoties, tevi pārņem panika, jo atceries, ka naktī esi ielaidusies nedrošās dzimumattiecībās. Lai arī kā tas notika, svarīgākais ir uzreiz zināt: ko darīt tālāk?

Jā, mēs zinām – avārijas situācijas notiek! Prezervatīvi plīst vai arī “netīšām” netiek lietoti vispār. Par drošu seksu mēs dzirdam ik uz soļa, tomēr kļūdas tiek pieļautas bieži. Asociācija Papardes zieds uzsver, ka liela daļa sieviešu pie ārsta bez īpaša iemesla iet nevēlas un joprojām nezina, kā pareizi lietot avārijas kontracepciju, tāpēc bieži to izmanto teju regulāri – aizstājot ikdienas kontracepcijas metodes.

 

Tavs grūtniecības novēršanas plāns

Atceries, ka tev ir jārīkojas ātri un operatīvi! Nākamajā rītā pēc nedroša seksa, pirmais, kas tev ir jāizdara, ir jādodas uz aptieku pēc avārijas kontracepcijas un jāpiesaka vizīte pie sava ārsta. Jau vairākus gadus Latvijā avārijas kontracepciju var iegādāties bez receptes. “Jo ātrāk tableti iedzer, jo efekts būs drošāks,” uzsver ginekoloģe Karīna Bremmere.

Avārijas kontracepcija aizkavē vai novērš ovulāciju, tādā veidā arī novēršot apaugļošanās iespēju, kā arī kavē apaugļotas olšūnas implantāciju jeb ieligzdošanos dzemdes gļotādā. Avārijas kontracepcija nepieļauj grūtniecības iestāšanos, tomēr tā nepārtrauc jau iestājušos grūtniecību. “Ja apaugļošanās jau ir notikusi, tad tablete nenostrādā,” skaidro Karīna Bremmere. Tabletes drīkst dzert līdz 72 stundām pēc neaizsargāta dzimumakta. “Tomēr lielākais efekts ir tieši pirmo 12 stundu laikā,” uzsver Karīna Bremmere.

Pirms zāļu lietošanas vienmēr pārbaudi to derīguma termiņu! “Tablete izjauc menstruālo ciklu un reizēm asiņošana var būt pat ļoti spēcīga. Šādos gadījumos bez ārsta apmeklējuma neiztikt,” stāsta Karīna Bremmere. Uzreiz pēc tabletes iedzeršanas var būt asiņaini izdalījumi – tā ir normāla organisma atbildes reakcija. Pēc avārijas kontracepcijas lietošanas mēnešreizes var sākties pēc iepriekšējā grafika, taču tikpat liela ir iespēja, ka cikls var aizkavēties. Lietojot avārijas kontracepciju, gluži tāpat kā jebkuras citas zāles, katrs organisms reaģē individuāli. Vienai blakusparādības var būt izteiktākas, savukārt citai sievietei tās var nebūt nemaz un mēnešreizes var sākties tieši tāpat kā pirms zāļu lietošanas.

“Ir cilvēki, kas ar automašīnām brauc neuzmanīgi un pārgalvīgi. Līdzīgi ir arī seksā – tie, kas neievēro noteikumus, biežāk iekrīt,” salīdzina Karīna Bremmere. “Atceries, ka avārijas kontracepcija jau savā nosaukumā ietver vārdu – avārija, kas nozīmē, ka avārija nedrīkst notikt bieži,” uzsver ginekoloģe. Ja avārijas kontracepcija tiek lietota regulāri, tad tā var negatīvi ietekmēt olnīcu funkciju. Tādēļ avārijas kontracepcija tiek rekomendēta tikai ārkārtas gadījumam, pēc kura sievietei ir jāpārdomā sava dzīve un kopīgi ar ginekologu jāizvēlas piemērotākā izsargāšanās metode.

 

Aizsargā sevi no STS

Pat ja tu un tavs partneris esat uzticīgi viens otram, jums būtu jāpārrunā sava seksuālās veselības vēsture. Pajautā savam partnerim: “Vai tev kādreiz ir konstatēts STS? Kādas pārbaudes tu esi veicis? Cik sen tas bija?” Ja savu seksa partneri vēl neesi iepazinusi gana tuvu, tu, iespējams, jutīsies neērti, uzdodot šos jautājumus, taču no tā nedrīkst izvairīties. Arī tev ir jābūt godīgai pret savu partneri un jāinformē viņš, ja tev ir bijis STS.

Ja šī saslimšana ir konstatēta tev, pat tad, ja tavs draugs apgalvo, ka ir pilnīgi vesels, viņam tik un tā būtu jāveic STS pārbaudes. Liela daļa vīriešu neiet pārbaudīties, ja tiem nav nekādu sūdzību, taču STS pārnēsātāji ir tieši vīrieši. “Viņi visbiežāk uzzina par to vien brīdī, kad sieviete dodas pie ārsta ar sūdzībām par savu veselību,” stāsta Karīna Bremmere. Ginekoloģe brīdina, ka atrast slimības izraisītāju ir garš un sarežģīts process.

Tāpēc noteikti apmeklē savu ginekologu nedēļu pēc nedroša seksa. Ārsts noteiks, vai tev ir nepieciešama turpmāka izmeklēšana, lai veiktu konkrētas pārbaudes. Lai konstatētu dažādas infekcijas slimības, tām ir nepieciešami atšķirīgi laika periodi, lai tās uzrādītu. Paturi prātā, ka, nododot analīzes neatbilstošā laikā, rezultāti var būt kļūdaini.

Visbeidzot, lai vairs neatkārtotu šādu kļūdu nākotnē, vienmēr pa rokai noglabā jaunu prezervatīvu paciņu un lieto tos pareizi. Iepazīsties ar izplatītākajām prezervatīvu lietošanas kļūdām, lai tās neatkārotu. Kaisles brīdī ir tik viegli aizmirst par izsargāšanos, taču vienmēr atceries, kādas galvassāpes tev sagādās nākamais rīts, ja būsi pieļāvusi šādu kļūdu.

 

Novērs veselībai nelabvēlīgas sekas!

  • Nākamajā rītā: iegādājies avārijas kontracepciju. Gadījumā, ja neesi pilnīgi pārliecināta, ka tavam partnerim nav seksuāli transmisīvo slimību, pieraksties pie ārsta, lai noskaidrotu, vai tev ir nepieciešams veikt analīzes.
  • Pēc vienas līdz trim dienām: iedzer avārijas kontracepcijas tableti uzreiz pēc tās iegādāšanās, pirms tam noteikti izlasot lietošanas instrukciju! Jo ātrāk tableti iedzersi, jo drošāka būs tās iedarbība. Iespējams, ka tavs ārsts ieteiks tev vakcīnu pret hepatītu B.
  • Pēc divām līdz trīs nedēļām: dodies pie sava ginekologa, lai veiktu pārbaudes uz tādām seksuāli transmisīvajām slimībām, kā gonoreja, hlamidioze, trihomoniāze.
  • Nedēļu pēc dienas, kad vajadzēja sākties mēnešreizēm: pēc avārijas kontracepcijas lietošanas mēnešreizes var aizkavēties arī tad, ja tu neesi stāvoklī. Ja tev vēl nav sākušās mēnešreizes, mājas apstākļos veic grūtniecības testu, lai pārliecinātos, vai avārijas kontracepcija ir nostrādājusi. Ja tests tomēr ir pozitīvs, nekavējoties paziņo to savam ārstam. Labā ziņa ir tā, ka avārijas kontracepcija neietekmē grūtniecību, kas jau ir iestājusies. Tādējādi lēmumu par grūtniecības pārtraukšanu vai saglabāšanu neietekmēs tas, ka tu lietoji avārijas kontracepciju.
  • Trīs mēnešus vēlāk: šis ir laiks, kad ārsts tev nozīmēs tālākas STS pārbaudes, ja pirmajā vizītē būsi viņu informējusi, ka tev ir aizdomas par iespējamu kontaktu ar slimību pārnēsātāju. Šajā laikā var veikt arī pārbaudes uz HIV un hepatītu.

 

Kādas pārbaudes veikt?

  • Pēc divām līdz trim nedēļām

Hlamidioze ir STS saslimšana un šo pārbaudi veic 3 nedēļas pēc dzimumakta. Materiāls analīzei tiek ņemts no dzemdes kakla. Uz šo saslimšanu tiek pārbaudītas arī visas sievietes, kas stājās grūtniecības uzskaitē, jo tā var negatīvi ietekmēt augļa attīstību. Hlamīdijas izraisa hronisku iekaisuma procesu, kas ietekmē cilvēka imūnsistēmu.

Gonoreja un trihomoniāze. Šīs infekcijas gluži tāpat kā hlamidiozi var izārstēt ar antibiotiku palīdzību. Informē savu ārstu, ja tev ir bijis orālais vai anālais sekss, jo tādā gadījumā būs nepieciešams veikt analīzes arī no šiem rajoniem, gluži tāpat kā no vagīnas. Gonoreju drīkst ārstēt tikai dermatovenerologs.

  • Pēc diviem līdz trim mēnešiem

Vīrushepatīts B. Šis ir izplatītākais vīrushepatītu paveids, kas izplatās ar asinīm un citiem ķermeņa šķidrumiem. Galvenais slimības izplatības avots ir ar dažādām hepatīta B formām slimi cilvēki. Cilvēks var nezināt, ka ir šī vīrusa nēsātājs! Aptuveni 50% hepatīta B vīrusa nēsātāji par to pat nenojauš un var inficēt citus cilvēkus. Hepatīts B ir vairāk nekā 100 reizes infekciozāks nekā HIV vīruss. Visefektīvākais veids, kā izsargāties no inficēšanās ar vīrushepatītu B, ir vakcinācija.

Sifiliss. Lai arī šī slimība bija izplatīta pirms pāris gadsimtiem, tā joprojām ir sastopama mūsdienās. Visbiežāk šo venērisko slimību izdodas saķert tad, ja tev ir bijis nedrošs sekss ar cilvēku no kādas tālas zemes vai arī tad, ja tavam partnerim ir bijis sekss ar citu vīrieti. Tā ir bakteriāla saslimšana, ja to neārstē, tā var radīt sirds slimības, plānprātību un pat nāvi.

HIV. Nedrošs sekss ietver ļoti augstu risku inficēties ar HIV. HIV infekcija ir lēni progresējoša infekcijas slimība, kas noved pie AIDS (Akūta Imūndeficīta sindroma). Šis tests var šķist biedējošākais no visiem pārējiem, taču neļauj bailēm gūt virsroku, ja tev ir kaut mazākās aizdomas, ka pastāv risks un tu varēt būt inficējusies ar HIV. Lai arī joprojām nav atklāta metode, kā uzvarēt šo slimību, savlaicīgi pielietojot speciālu ārstēšanas kursu, iespējams ievērojami pagarināt laika periodu, kad cilvēks jūtas praktiski vesels, tas nozīmē – aizkavēt AIDS stadijas iestāšanos.

 

Izplatītākās prezervatīvu lietošanas kļūdas

  • Viņš uzvelk prezervatīvu pēc priekšspēles

28% sievietes atzinušas, ka nav uzstājušas, lai partneris uzvelk prezervatīvu, aizbildinoties, ka jutušās pārāk uzbudinātas, lai par to uztrauktos, vai arī baidījās, ka tas sabojās noskaņojumu. Ir pavisam viegli pazaudēt veselo saprātu un ļaut, lai partneris uz brīdi tevī ieslīd, pirms attopaties, ka ir jāizsargājas. Dažreiz tu vari palikt stāvoklī no vīrieša pirms ejakulācijas, jo neliels daudzums spermas var izdalīties jau pirms tam. Šādā situācijā pastāv arī liels risks inficēties ar STS.

  • Jūs izmantojat ķermeņa eļļas

Pat, ja prezervatīvs ir uzvilkts pareizi, tas var nepalikt savā vietā. Kāds ir labākais veids, lai novērstu prezervatīvu plīšanu? Lieto lubrikantu, jo tas samazinās rīvēšanos, kas var radīt plīsumus. Nelieto uz eļļas bāzes izgatavotus produktus, jo eļļa samazina prezervatīva izturību. Izvairies arī no bērnu un ķermeņa eļļām.

  • Viņš lieto neatbilstoša izmēra prezervatīvus

Lai novērstu prezervatīva noslīdēšanu, pārliecinieties, ka tā izmērs ir atbilstošs. Ja tas tomēr neder, izvēlieties citas firmas prezervatīvus, kas dzimumloceklim pieguļ ciešāk.

  • Jūs tos glabājat naudas makā

Temperatūras maiņas, īpaši karstums un mitrums bojā prezervatīvus. Tādēļ turi tos vēsā, sausā vietā, bet ne makā vai kabatā! Vienmēr pārbaudiet derīguma termiņu – veci prezervatīvi nav kvalitatīvi.

  • Jūs neuzmanīgi atplēšat iepakojumu

Nekad nelieto šķēres, zobus vai līdzīgi asus priekšmetus, lai atvērtu iepakojumu, jo tādējādi ir iespējams sabojāt prezervatīvu, kas atrodas iekšpusē. Uzmanies, lai neuzplēstu gumiju ar nagiem vai rotaslietām.

  • Jūs turpināt mīlēties atkārtoti

Prezervatīvs jānovelk uzreiz pēc ejakulācijas, pieturot to pie pamatnes. Turpinot mīlēties, sperma no prezervatīva var izplūst.

 

Teksts: Ieva Leinerte

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.