3.4 C
Rīga
sestdien, 14 decembris, 2024

Mīti par kontracepciju

 

Jūs droši vien ne reizi vien esat dzirdējuši, ka kontracepcija veicina aptaukošanos. Jūs tāpat ne reizi vien esat dzirdējuši, ka tā nav taisnība. Kā tad īsti ir patiesībā? Lai noskaidrotu reālo situāciju, lūdzām ārstam – ginekologam Dacei Matulei izskaidrot biežāk dzirdētos mītus par kontracepciju un tās pielietojumu. 

Mīts: Orālie kontracepcijas līdzekļi palielina ķermeņa svaru

Daces Matules skaidrojums: Šādam apgalvojumam nav nekāda pamata. Orāli kombinētie kontracepcijas līdzekļi, īpaši vecās paaudzes augstas devas estrogēna tabletes, dažām sievietēm nedaudz var palielināt ķermeņa svaru. Tomēr ātrākam vai lēnākam svara pieaugumam ir virkne absolūti atšķirīgu iemeslu. 

Mīts: Orālā kontracepcija samazina auglību

Daces Matules skaidrojums: Mīti rodas no zināšanu trūkuma par sievietes cikla fizioloģiju. Piemēram, pēc hormonālās kontracepcijas pārtraukšanas menstruācijas var nesākties laikā, tas ir, pēc viena mēneša. Vai, lietojot hormonālās kontraceptīvās tabletes, cikls var būt regulārs, bet, pārtraucot tablešu lietošanu, kļūt neregulārs un sievietei neiestājas grūtniecība. Vēl vairāk, sievietēm, kas vecākas par 30-40 gadiem, grūtniecības iespēja ir mazāka, jo auglība ar gadiem samazinās dabiskā ceļā. Tas viss tiek interpretēts kā auglības samazināšanās, bet tā nav taisnība.

Mīts: Kontracepcijas lietošanas laikā organisms pierod izmantot sintētiskos hormonus un pēc tam, kad kontraceptīvās tabletes vairs netiek lietotas, nespēj sintezēt hormonus dabiskā ceļā

Daces Matules skaidrojums: Dažām sievietēm pēc kontraceptīvo tablešu lietošanas pārtraukšanas īsāku vai garāku laiku nav dabisku menstruāciju. Tas var būt viens no šāda mīta cēloņiem. Bez tam, izskaidrojot hormonālās kontracepcijas darbības mehānismu, tiek lietoti apzīmējumi “olnīcu aktivitātes nomākšana un ovulācijas nomākšana”, kas kļūdaini var tikt interpretēta kā pilnīga olnīcu “izslēgšana”, kas nozīmē mūžīgu to darbības apstāšanos. Šāds uzskats ir ļoti cieši saistīts ar bailēm par auglības samazināšanos. 

Mīts: Kontracepcija veicina pinnes un pārmērīgu apmatojumu

Daces Matules skaidrojums: Pirmo kontraceptīvo tablešu sastāvā esošajam progestīnam raksturīgas ne tikai progesterona īpašības, bet arī vīriešu dzimumhormonu – androgēnu – īpašības. Bez tam tabletes saturēja augstas hormonu devas. Tāpēc sievietēm, kas tās lietoja, patiesi novēroja pastiprinātu apmatojuma augšanu, piņņu veidošanos un taukainu ādu. Tomēr, laikam, ejot, kontraceptīvo tablešu sastāvs ir mainījies. Vairāk » 

Mīts: Lietojot hormonālo kontracepciju ilgstoši, nepieciešams pārtraukums

Daces Matules skaidrojums: Visticamāk, ka šādas rekomendācijas mērķis bija drošības dēļ dot iespēju organismam “attīrīties” no hormoniem un “atjaunoties”. Šis mīts ļoti cieši saistīts ar citu nepareizu uzskatu, ka cilvēka organisms pierod pie sintētiskajiem hormoniem un tāpēc pārstāj sintezēt dabiskos hormonus. Šāds mīts radies pirms vairākiem gadu desmitiem, kad sievietes lietoja augstas devas kontracepcijas līdzekļus. Pēc šādu tablešu pārtraukšanas sievietei ilgāku laiku bija jāgaida, kamēr atjaunojas dabiskais menstruālais cikls. Tāpēc popularitāti ieguva viedoklis par vēlamu pārtraukumu, kura laikā sākās dabiskas menstruācijas un radās pārliecība, ka viss ir vislabākajā kārtībā. Šādu pieeju var izskaidrot vienīgi ar psiholoģisko drošību.

Mīts: Kontracepcijai ir negatīva ietekme uz sievietes libido (dzimumtieksmi)

Daces Matules skaidrojums: Libido atkarīgs no daudziem sociāliem, psiholoģiskiem un fiziskiem faktoriem. Kontracepcijas līdzeklis parasti ir viens no konkrētākajiem un vieglāk identificējamiem faktoriem, tāpēc tā iedarbība bieži tiek pārspīlēta. Mīts: Kontracepcija nav laba pusaudzēm un sievietēm, kas vecākas par 30 gadiem. To var lietot tikai ierobežotu laiku.Daces Matules skaidrojums: Nepareizs uzskats, ka kontracepcijas lietošana negatīvi ietekmē auglību nākotnē un veselību ir viens no šāda mīta cēloņiem. Tomēr nevēlamas grūtniecības negatīvā ietekme uz pusaudzes organismu ir daudz lielāka. Tāpēc pusaudži jāaicina atturēties no agrīnām un gadījuma rakstura seksuālajām attiecībām un, uzsākot regulāras seksuālās attiecības, lietot kontraceptīvās tabletes, kas nodrošina drošu aizsardzību no nevēlamas grūtniecības. Sievietes, kas vecākas par 35 gadiem un dienā izsmēķē vairāk par 20 cigaretēm, ir pakļautas augstākam miokarda infarkta un insulta riskam. Šā iemesla dēļ viņām nav ieteicams lietot kontraceptīvās tabletes, kas satur estrogēnus. Tomēr galvenais riska faktors nav kontracepcija, bet smēķēšana, tāpēc svarīgāk ir atmest smēķēšanu, nevis drošu kontracepcijas metodi. 

Mīts: Plākstera vai vaginālā riņķa lietošana ir saudzīgāka pret kuņģi

Daces Matules skaidrojums: Tas ir salīdzinoši jauns mīts. To veicinājis nepareizs priekšstats par to, kā kontraceptīvā plākstera vai vaginālā riņķa lietošana palīdz “apiet aknas”. Vairāk » 

Mīts: Kontraceptīvās tabletes jālieto katru dienu vienā un tai pašā laikā

Daces Matules skaidrojums: Tablešu lietošana vienā un tai pašā laikā palīdz tās lietot regulāri. Tas ir tas pats, kas piecelties no rīta. Ja celšanās notiek vienā un tai pašā laikā, tas nesagādā grūtības. Šāda rīcība neprasa papildus pūles. Nav pareizi domāt, ka šī prasība ir ļoti strikta un tai ir kāds sakars ar kontracepcijas efektivitāti. 

Mīts: Kontraceptīvās tabletes var izraisīt vēzi

Daces Matules skaidrojums: Vēzis līdz pat mūsdienām ir viena no biedējošākajām slimībām. Masu mēdiji pastāvīgi ziņo par vēža gadījumu skaita palielināšanos un sliktas ziņas izplatās daudz ātrāk nekā ziņas par jaunām zālēm un modernām tehnoloģijām agrīnai vēža diagnostikai un ārstēšanai, kas palīdz pacientam pilnībā atveseļoties, kā arī par regulārām veselības pārbaudēm, kas var palīdzēt izvairīties no daudziem hroniska vēža gadījumiem pat tad, ja rezultāti un prognozes ir ļoti sliktas. Tas pats notiek ar informāciju par kontraceptīvo tablešu ietekmi uz vēzi. Sievietēm ir grūti noticēt, ka kontraceptīvās tabletes var palīdzēt izvairīties no olnīcu un dzemdes vēža. 

Mīts: Kontraceptīvais plāksteris ir drošāks par kontraceptīvajām tabletēm

Daces Matules skaidrojums: Kamēr tiek lietots transdermālais plāksteris, iekšķīgi nav jālieto nekas. Tāpēc sieviete var domāt, ka šāda kontracepcijas metode ir drošāka. Tomēr nav pareizi domāt, ka ādas plāksteris nesatur hormonus un tā aktīvā viela nenonāk aknās un nebojā tās. Sieviešu fantāzijai nav robežu. Dažas no viņām domā, ka plāksteris maģiskā veidā spēj no attāluma ietekmēt dzimumorgānus, novēršot grūtniecību. Bez tam, vairums zāļu tiek lietotas iekšķīgi, tāpēc arī kontraceptīvās tabletes tiek uzskatītas par zālēm. Neviens neliek zāles uz ādas. Tāpēc plāksteris nav zāles. Tas ir ļoti primitīvs skaidrojums un iespējams tikai informācijas trūkuma dēļ. Šādi uzskati raksturīgi sievietēm, kurām trūkst elementāru zināšanu par kontracepcijas darbības principiem. 

Mīts: Kontraceptīvās tabletes var izraisīt iedzimtas kroplības

Daces Matules skaidrojums: Bailes par savu pēcnācēju veselību ir ļoti dabiska parādība. Kāpēc veseliem vecākiem dažreiz piedzimst bērni ar iedzimtām kroplībām? Kas nosaka vienas vai otras kroplības attīstību? Kad šis faktors sāk darboties – pirms grūtniecības vai tās laikā? Kā izvairīties no iedzimtu kroplību rašanās? Uz visiem šiem jautājumiem diemžēl šodien neviens nevar dot skaidru un viennozīmīgu atbildi. Iedzimtu kroplību attīstību var veicināt smēķēšana, pārmērīga alkohola lietošana, nepareizas ēšanas paradumi, bērna ieņemšana brieduma gados vai visi šie faktori kopā. Neviens nevar sniegt specifisku informāciju par to. 

Mīts: Kontraceptīvajām tabletēm ir izteiktas blakusparādības

Daces Matules skaidrojums: Sievietes mēdz dalīties savā pieredzē par kontracepcijas līdzekļu lietošanu ar draudzenēm un darba kolēģēm. Visbiežāk diskusijas notiek par to, kas izraisa vislielākās problēmas – par blakusparādībām, īpaši par tām, kas pēc kontracepcijas līdzekļa lietošanas uzsākšanas ir visnegaidītākās. Šādā veidā tiek kultivēti mīti. Detalizēta informācija par zālēm, kas atrodama katrā iepakojumā, arī var radīt zināmu ietekmi, jo lietošanas instrukcijā norādītas visas detaļas par blakusparādībām un to biežumu sievietēm, kuras lieto līdzīgus medikamentus. Tomēr vienmēr nevar noteikt, vai sūdzības par vienu vai otru blakusparādību ir saistītas ar kontracepcijas līdzekļu lietošanu. Tāpēc sievietes pēc lietošanas instrukcijas izlasīšanas ātri “pieraksta” sev visas tur minētās blakusparādības. Nav pareizi domāt, ka visas lietošanas instrukcijā pieminētās blakusparādības obligāti piemeklēs visas zāļu lietotājas.

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.