14 C
Rīga
sestdien, maijs 28, 2022

Kā paaugstināt pašvērtējumu pusaudzim: 5 padomi vecākiem

 

Pusaudži, kuriem piemīt adekvāts pašvērtējums, spēj atbildēt par savu rīcību, mierīgi pārdzīvot neveiksmes un tiecas kļūt pēc iespējas labāki. Viņi ir pārliecināti par sevi, nepazemo vājākus, neizturas rupji pret apkārtējiem. Palīdzēt pusaudzim attīstīt sevī pozitīvu pašvērtējumu var tikai pieaugušie. Lūk, daži padomi, kā to izdarīt.

Nesalīdzini ar citiem

Pusaudzis, kuru pastāvīgi salīdzina ar veiksmīgākiem cilvēkiem, neprot novērtēt sevi. Tā vietā, lai meklētu un attīstītu savas stiprās puses, viņš ieciklējas uz mazākajām kļūdām. Rezultātā bērns zaudē jebkādu motivāciju kaut ko darīt. Jo apkārtējie, pēc vecāku vārdiem, vienmēr izrādās labāki par viņu.

Pieaugušajiem ir jāiemācās ievērot savos bērnos kaut ko labu un akcentēt to. Visi bērni ir atšķirīgi: vieni pelnīs labas atzīmes matemātikā, citi lieliski dejos. Pusaudzim ir ļoti svarīgi saskatīt un pieņemt savu personību, lai arī kāda tā būtu.

Slavē par panākumiem

Pusaudzi ir jāslavē tad, kad viņš patiesi ar sevi strādā. Tukša slavināšana tikai aizēno un padara mazsvarīgākas reālās pūles. Iemesli lepoties var būt gan materiāli, gan nemateriāli. Var slavēt gan par labu atzīmi skolā, gan par to, ka viņš palaida autobusā apsēsties vecāku cilvēku.

Cieni viņa viedokli un gaumi

Nekad nekritizē bērna gaumi. Pat, ja tev šķiet, ka viņš ir uzvilcis kaut ko galīgi ačgārnu, bet no viņa mūzikas izvēles tev gribas aiztaisīt ausis. Bērnam ir jājūt vecāku atbalsts un ieinteresētība. Atceries, mēs visi esam dažādi. Ļauj bērnam atrast sevi, iemācīties izvēlēties un aizstāvēt savu viedokli. Interesējies par to, ko viņš klausās un skatās, citādi tu riskē kļūt par īgņu un zaudēt ar viņu saikni.

Aizrauj pusaudzi ar sportu

Pusaudžu vecumā ķermenī daudz kas mainās. Daudzi bērni pieņemas svarā, kļūst neveikli, staigā līku muguru, cieš no pūtītēm, rodas liekais apmatojums. Ir grūti pie tādiem apstākļiem palikt apmierinātam ar savu ārieni. Pie tam, lielu daļu laika pusaudži pavadi sēžot: vai nu skolas solā, vai nu pie datora. Enerģija netiek novirzīta pareizajā virzienā, un bērni, nezinot, ko ar to darīt, kļūst agresīvi un kaprīzi.

Lai emocijas un pašvērtējumu sakārtotu, pusaudzim vajadzētu regulāri nodarboties ar sportu. Tas ne tikai stiprinās ķermeni un palielinās izturību, bet arī mazinās saspringumu un palīdzēs vairot pārliecību par sevi.

Tiec galā ar sevi

Izanalizē atmosfēru mājās: kā ģimenes locekļi izturas cits pret citu, ko runā, kā uzvedas konfliktsituācijās. Lai pusaudzim izveidotos adekvāts pašvērtējums, tam ir jāpiemīt arī vecākiem. Jebkuru audzināšanu ir jāsāk no sevis.

 

Autors: Dieviete.lv

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here