Sagaidot pavasari, vēl 32 pirmsskolas un sākumskolas pedagogi kļuvuši par Džimbas aģentiem – izgājuši īpašu apmācību, lai savās mācību iestādēs izglītotu bērnus par personiskās drošības jautājumiem, tādējādi preventīvi novēršot seksuālās un cita veida vardarbības riskus pret bērniem.

Ikdienā vecāki un skolotāji ne vienmēr var būt bērniem līdzās un viņus pasargāt, tādēļ ir svarīgi, lai bērni jau kopš mazotnes mācītos atpazīt nedrošas situācijas un zinātu, kā tādās rīkoties.  “Centrs Dardedze” izstrādātā “Džimbas 9 soļu drošības programma”bērniem vecumā no četriem līdz deviņiem gadiemsaistošā veidā māca personiskās drošības iemaņas saskarsmē ar citiem cilvēkiem – pazīstamiem, svešiem, vienaudžiem un pieaugušajiem.

Programmas mērķis ir veicināt bērnu spējas atpazīt iespējamos draudus attiecībās ar citiem cilvēkiem un mudināt bērnus domāt, kā pareizi rīkoties, lai mazinātu apdraudējumu sev un citiem. Nodarbību laikā bērniem interaktīvā veidā ar mūzikas, rotaļu, filmiņu un lomu spēļu palīdzību tiek skaidroti dažādi personiskās drošības riski. Bērni mācās, kā atpazīt bīstamas situācijas un kā tajās rīkoties, kā atšķirt labus pieskārienus no sliktiem, nošķirt labus un sliktus noslēpumus, uzzina, kā vērsties pēc palīdzības, un tādējādi mācās par sevi pastāvēt.

Džimbas drošības programmas ietvaros tiek apmācīti ne tikai bērni, bet arī pedagogi, sociālie darbinieki un citi speciālisti, kuri apgūst “9 soļu programmu”. Viņi kļūst par Džimbas aģentiem un māca par drošību attiecībās bērniem pārstāvētajās pirmsskolas un sākumskolas izglītības iestādēs. Šobrīd Latvijā darbojas jau 584 Džimbas aģenti, kuri pilda ļoti nozīmīgu lomu vardarbības pret bērnu mazināšanā,

Sākotnēji nodarbības bērniem tika organizētas Rīgā, īpaši radīta tēla – Drošuļa Džimbas vadībā, taču nu jau vairākus gadus notiek pedagogu apmācība, lai drošības tēmas sasniegtu bērnus visā Latvijā.

Kā atzīst pedagogi, kuri vada drošības nodarbības mācību iestādēs, ar bērniem var runāt par jebkurām tēmām, ja vien runājam viņiem saprotamā valodā. Ir ļoti nozīmīgi sākt runāt ar bērniem par personisko drošību pēc iespējas agrāk, jo vardarbības riski diemžēl pastāv arī agrīnā vecumā. Visbiežāk bērni piedzīvo vardarbību nevis no svešiniekiem, bet no pazīstamiem cilvēkiem – ģimenes locekļiem, draugiem, tāpēc ir tik būtiski, lai bērns spētu atšķirt pieļaujamu rīcību no ļaunprātīgas. Tāpat bērnus nepieciešams iedrošināt par piedzīvotu vardarbību neklusēt, bet gan vienmēr vērsties pēc palīdzības. Bērnībā ieliktie drošības pamati palīdzēs bērnam pasargāt sevi arī turpmāk. Tāpēc aicinām gan vecākus, gan pedagogus ikdienā runāt ar bērniem ne tikai par tādiem drošības riskiem kā uguns vai elektrība, bet arī par riskiem attiecībās ar cilvēkiem.  

Autors: Centrs Dardedze

 
Nav komentāru

Atstāt komentāru

Dieviete.lv,  noteikumi, ētikas kodekss, info@dieviete.lv 2020

+371 66 66 00 22  Valguma iela 31a, Rīga.

or

Log in with your credentials

Forgot your details?