9.7 C
Rīga
ceturtdien, marts 23, 2023

Valentīna diena: Kas notiek ar tavām smadzenēm, kad tu iemīlies?

Dieviete.lv
 

Tava sirds pukst straujāk, vēderā lido taureņi un tu nevari beigt pārbaudīt savu telefonu… Kad esi iemīlējusies tavas smadzenes un ķermenis tiek pārpludināti ar ķimikālijām, kas rada labu pašsajūtu, aizvedot tevi emocionālos amerikāņu kalniņos.

Mīlestība ir viena no spēcīgākajām cilvēku vēlmēm, uzskata doktors Arturs Ārons , pasaulslavenais sociālais psihologs un “Stony Book” universitātes profesors, kurš mīlestību pēta kopš 1968. gada.

“Mīlestība ir vēlme, motivācija, dzinulis. Tas ir tikpat primitīvi kā ēst. Tā ir intensīva vēlme būt kopā ar savu simpātiju,” komentē Arturs Ārons.

Profesore Lūsija Brauna skaidro, ka iemīlēšanās mehānismi ir gandrīz kā reflekss, kas līdzinās elpošanai. Tas ar mums notiek neapzināti un ir ārpus mūsu kontroles!

Ja tev liekas, ka esi atkarīga no mīļotā, tam ir iemesls. Tas sākas ar dopamīnu, ķīmisko vielu, kas kontrolē tavu smadzeņu labsajūtu, šo sajūtu varētu pielīdzināt narkotiskajām vielām. Brauna un Ārons veikuši visai interesantu pētījumu, vairākiem cilvēkiem tika iedota mīļotā cilvēka fotogrāfija un simpātijai līdzīgas personas foto.

Aplūkojot līdzīgās personas foto ar īpašu ierīču palīdzību tika secināts, ka smadzenēs nenotiek nekādi satraucoši procesi. Kad līdzīgās personas fotogrāfija tika nomainīta uz simpātijas foto, tad smadzenēs tika novērots serotonīns jeb laimes hormons, kas regulē mūsu garastāvokli un padara to priecīgāku. Šo hormonu var aktivizēt ne tikai iemīloties, bet arī sportojot un saņemot saules starus.

Interesanti, ka cieņpilnas un mīlošas attiecības spēj mazināt sirds un asinsvadu slimību risku, veicināt ātrāku brūču sadzīšanu. Iemīlēšanās veicina mazāku apetīti, mazāku vēlēšanos nodoties kaitīgiem ieradumiem un ievērojami mazina stresu, depresiju.

Pastāv arī tāda mīlestība, kura spēj eksistēt mūžīgi, tas nav tikai periods jeb posms. Tu vari būt attiecībās 20 gadus un justies lieliski, ja kāds pārbaudītu tavu smadzeņu darbību, tad pastāv liela varbūtība, ka tavas smadzenes parādītu tādu pašu ainu, kā tikko iemīloties.

“Mēs nerunājam par intensīvu, jaunu mīlestību ar daudziem fiziskiem un seksuāliem aspektiem. Dažu pāru smadzenes izskatījās tā, it kā viņi tikko būtu iemīlējušies,” sacīja Ārons.

Mīlestībai ir dažādi termiņi, bet šie pētījumi pierāda vienu – īsta mīlestība ir atrodama un patiešām pastāv!

 

1 KOMENTĀRS

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here