0 C
Rīga
ceturtdien, 21 novembris, 2024

Džonijs Deps, Kianu Rīvss un citas slavenības, kuras lepojas ar saviem  senčiem – pamatiedzīvotājiem

National Geographic 25/05/2024 21:05
 

Pēc eksotiskajiem sejas vaibstiem var nojaust, ka vairāku pasaules slavenību dzīslās rit pamatiedzīvotāju asinis, viņi to arī neslēpj, gluži otrādi – velta senčiem tetovējumus un citādi godina savu izcelsmi, vēsta kanāls “National Geographic”.

Apvienoto Nāciju organizācijas dati liecina, ka 90 valstīs dzīvo vairāk nekā 476 miljoni pamatiedzīvotāju, kas veido 6,2 procentus no pasaules populācijas. Ir vairāk nekā 5000 atšķirīgu grupu, no kurām gandrīz katra runā pati savā mēlē. Lielākā daļa no 7000 pasaules valodu ir tieši pirmiedzīvotāju dialekti.

Vieni no pasaulē pazīstamākajiem pamatiedzīvotājiem ir indiāņi. Šobrīd Amerikas Savienotājās Valstīs (ASV) ir 574 to ciltis. Arī pēc teritorijas lielākajā ASV štatā – Aļaskā – 15 procentus no visiem štatā dzīvojošajiem veido pamatiedzīvotāji no vairāk nekā 200 ciltīm.

Mūsdienu Aļaskas pamatiedzīvotāji, tāpat kā viņu priekšteči, joprojām dodas vaļu un meža zvēru medībās, kā arī makšķerē, lai iegūtu iztiku. Viņi nodarbojas arī ar amatniecību un ir izslavēti ar saviem īpašajiem aušanas stiliem, unikālajām cilšu dejām un bungu spēlēšanu.

Raidījuma “Pirmie aļaskieši” trešās sezonas pirmizrāde piektdien, 24. maijā, plkst. 21.40, kanālā “National Geographic”!  Gaidot pirmizrādi, kanāls “National Geographic” piedāvā uzzināt, kuras pasaules slavenības lepojas ar savām pirmiedzīvotāju saknēm!

“Troņu spēles” zvaigznes dvēsele ir Havaju salās

Supervaroņa Akvamena un Khala Drogo lomas atveidotāja fantastikas seriālā “Troņu spēle” Džeisona Momoa dzīslās rit Havaju salu pamatiedzīvotāju asinis. Viņa pilnais vārds ir Džozefs Džeisons Namakaeha Momoa.

Aktieris ne reizi vien intervijās ir teicis, ka ļoti lepojas ar savu izcelsmi. Viņa tēvs nāk no havajiešu pamatiedzīvotāju cilts, savukārt aktiera mātei ir īru, vācu un indiāņu “Pawnee” cilts izcelsme.

Aktieris cenšas pēc iespējas biežāk viesoties dzimtajās Havaju salas, jo tas nākot par labu viņa dvēselei. “Manai dvēselei ir jābūt tur,” uzskata Momoa. Aktierim ir arī haizivs tetovējums par godu saviem senčiem.

Viņš arī vairākkārt, apmeklējot publiskus pasākumus, bija izvēlējies havajiešu tradicionālos tērpus un reiz pirmizrādē arī dejoja tradicionālo deju. Piemēram, televīzijas šovā “Jimmy Kimmel Live” viņš bija redzams “malo”. Tas ir gurnu apsējs, ko Havaju salu vīrieši valkā svinīgos gadījumos.

Momoa arī rūp Havaju salās notiekošais, piemēram, viņš ir piedalījies protestos pret to  augstākā kalna – Maunakea – blakus teritoriju apbūves plāniem.

Kianu Rīvss un viņa unikālais havajiešu vārds

Arī “Matriksa” un citu filmu zvaigznes, aktiera Kianu Rīvsa dzīslās rit Havaju salu pamatiedzīvotāju asinis. Viņa tēvam ir havajiešu, ķīniešu, angļu, īru un portugāļu izcelsme. Rīvsa māte ir angliete.

Kianu vārds tulkojumā no havajiešu valodas nozīmē “svaigs vējš kalnu virsotnēs”. Tas ir atvasinājums no Kianu radinieka vārda – Keaweaheulu. Kad Rīvss tikko sāka karjeru šovbiznesā, aģents ieteica nomainīt vārdu, jo to esot pārāk grūti izrunāt.

Kianu pat bija gatavs pieņemt pseidonīmu un saukt sevi par Čaku, taču tas nebija vajadzīgs. Pēc tam, kad uz ekrāniem iznāca “Mazais Buda”, “Lūzuma punkts” un “Ātrums”, viņa unikālo vārdu uzzināja visā pasaulē!

Uz “Red Hot Chili Peppers” solista pleciem – indiāņu cilšu vadoņu portreti 

Mūsu platuma grādos ir plaši zināms, ka vienas no populārākajām amerikāņu grupām “Red Hot Chili Peppers” solistam Entonijam Kīdisam ir lietuviešu izcelsme. Par to liecina arī mūziķa oriģinālais vārds un uzvārds, proti, Antanas Kiedis. Viņa vectēva ģimene 1900. gadu sākumā emigrēja no Lietuvas.

Taču viņa vecmāmiņa no mātes puses nāk no mohikāņu cilts. Godinot savu izcelsmi, Kīdisam jaunībā bija ļoti gari melni mati – līdz pat astes kaulam. Tā ir Amerikas pamatiedzīvotāju vīriešu kārtas pārstāvju tradīcija.

Viņam uz muguras ir arī liels piekūna tetovējums. Kīdisa kreiso plecu rotā slavena indiāņu cilts vadoņa un brīvības cīnītāja Džozefa, īstajā vārdā Hin-mah-too-yah-lat-kekt, attēls. Savukārt labo plecu – cits cilts vadītājs ar iesauku Sēdošais Bullis, kurš pretojās ASV valdības īstenotājai politikai.

2007. gadā intervijā izdevumam “People” Kīdiss stāstīja, ka senču mantojums iedvesmoja viņa meitas vārda izvēli – viņu nosauca par Everliju Bēru (Everly Bear), kas aptuvenā tulkojumā nozīmē Mūžīgā Lācene.


Džoniju Depu uzņem indiāņu ciltī

Viens no populārākajiem Holivudas aktieriem Džonijs Deps ne reizi vien ir publiski stāstījis, ka starp viņa senčiem ir Amerikas indiāņi – Čeroki un Krī cilts pārstāvji. Taču jāatzīmē, ka dokumentālu pierādījumu tam gan pagaidām nav.

Tomēr tas netraucē aktierim lepoties ar saviem senčiem un to, ka savu pirmo tetovējumu viņš uztaisīja par godu vecvecmāmiņai. Depa plecu rotā Čeroki cilts pārstāvja profils, tērpts tradicionālajā galvassegā.

2013. gada vesternā “Vientuļais reindžers” Deps tik izcili atveidoja indiāni vārdā Tonto, ka tika oficiāli uzņemts Komanču indiāņu ciltī kā tās goda loceklis. Aktierim arī tika dots indiāņu vārds Mah-woo-may, kas tulkojumā nozīmē “vilkacis”.

Ja par Depa indiāņu saknēm kādam ir šaubas, tad par Lilijas Gledstonas izcelsmi jautājumu nav. Viņa uzauga indiāņu rezervātā Montānas štatā. Viņas tēvs un citi radi nāk no “Siksikaitsitapi” un “NiMíiPuu” ciltīm. 

Aktrise, kura bijusi redzama vairākās slavenās filmās un seriālos, šogad kļuva par pirmo Amerikas pamatiedzīvotāju, kura saņēmusi “Zelta globusu”, un bija izvirzīta “Oskara” balvai kā “Gada labākā aktrise” par lomu Mārtina Skorsēzes vesternā “Ziedu mēness slepkavas”.

Filma ir balstīta uz patiesiem notikumiem. 1920. gados indiāņiem piederošajās teritorijās Oklahomas štatā atklāja naftu un sākās asiņains konflikts, kurā gāja bojā daudzi Amerikas pamatiedzīvotāji.

Hitlera lomas atveidotājs no maori cilts

Pasaulslavenais Jaunzēlandes režisors, producents, scenārists, aktieris un komiķis Taika Vaititi par nopelniem savā profesionālajā karjerā ir ieguvis Amerikas Kinoakadēmijas balvu, BAFTA kino balvu, “Grammy” balvu, kā arī  divas “Emmy” balvas nominācijas. Viņa slavenākā filma ir melnā humora komēdija “Trusis Džodžo”, kurā pats atveidoja Ādolfa Hitlera lomu.

Režisora dzimšanas apliecībā līdzās viņa vārdam ir ierakstīts mātes uzvārds – Taika Deivids Koēns, tomēr jau pēc pirmās īsfilmas panākumiem viņš sāka izmantot tēva uzvārdu – Vaititi. Viņš sevi identificē kā ateistu, kuram tuvi Jaunzēlandes pamatiedzīvotāju uzskati.

Vaititi tēvs nāk no Jaunzēlandes “Te Whānau-ā-Apanui” maori cilts, bet mātei ir ebreju izcelsme. Vaititi sevi sauc par “Polinēzijas ebreju”, jo tika audzināts vairāk pēc maori nekā jūdaisma tradīcijām.

Režisors ir nosaukts vectēva vārdā, kurš Otrajā pasaules karā devās pāri okeānam, lai cīnītos pret nacistiem. Vaititi rakstīja, ka viņa vectēvs Eiropā “cīnījās arī par maori identitāti”.

Arī slavenajam cīkstonim un aktierim Dveinam Džonsonam ar iesauku “The Rock” jeb Klints ir polinēziešu saknes. Proti, viņa māte Mataniufeagaimaleata jeb Ata nāk no Samoa salām, savukārt Džonsona tēvs ir afroamerikānis no Kanādas, kurš arī profesionāli nodarbojās ar sportu.

Citi pazīstami pamatiedzīvotāji

Cilvēki ar pamatiedzīvotāju saknēm ir pazīstami ne tikai šovbiznesā, bet arī sportā un citās jomās. Piemēram, 2002. gadā Džons Heringtons kļuva par pirmo indiāņu cilts pārstāvi, kas bijis kosmosā. Godinot savu izcelsmi, uz Starptautisko kosmosa staciju viņš ņēma līdzi sešas ērgļa spalvas, zāles pinumu, divus bultu uzgaļus un “Chickasaw” cilts karogu.

Savukārt Amerikas lielākā štata pamatiedzīvotāju ikdiena un senču tradīcijas būs skatāmas raidījumā “Pirmie aļaskieši”, kura dalībnieki nu jau ir pazīstami visā pasaulē. Viens no spilgtākajiem personāžiem ir  Džodija Potsa-Džozefa.

Viņai ir vairāki tradicionālie tetovējumi, pamanāmākais no tiem ir līnijas uz zoda. Sieviete ir no Aļaskas “Han Gwich’in” cilts. Džodijai ļoti rūp daba un satrauc klimata pārmaiņas. Viņa dzīvo nelielā ciematā, kur gādā pārtiku ar tradicionālajām metodēm, dodoties medībās un makšķerējot netālu esošajā Jukonas upē.  

Jāatzīmē, ka tradicionāli inuītu tetovējumus sievietes taisīja viena otrai. Pirmā uz zoda tetovētā līnija apzīmēja sievietes pilngadības sasniegšanu. Tetovējumus tradicionāli veica, ievadot tinti ar adatu zem ādas vai iemērcējot adatu tintē un pārdurot ādu noteiktā leņķī, lai ievilktu līnijas un punktiņus. 

Ar šiem ķermeņa gleznojumiem Aļaskas pamatiedzīvotāji atzīmēja katru sievietes dzīves nozīmīgo sasniegumu vai notikumu, piemēram, laulības vai bērna piedzimšanu. Jo vecāka sieviete un jo vairāk viņai sasniegumu, jo vairāk tetovējumu klāj viņas ķermeni.  

Vēl viens raidījuma dalībnieks ir “Athabascan” cilts loceklis Stīvens Strasburgs. Viņš dzīvo Allakaketas ciemā un kopā ar partneri Luīzi audzina septiņus bērnus, vecākajam no viņiem ir 16 gadi, bet jaunākajam – trīs. Stīvens cenšas nodot atvasēm zināšanas par izdzīvošanu, pārtikas sagādāšanu, kā arī māca ievērot pamatiedzīvotāju tradīcijas.

Raidījuma “Pirmie aļaskieši” trešās sezonas pirmizrāde piektdien, 24. maijā, plkst. 21.40, kanālā “National Geographic”!

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.