Vairāki pasaulē pazīstami aktieri un aktrises jaunībā studēja medicīnu, taču kļuva slaveni ar citiem saviem talantiem, turklāt daudzi no viņiem joprojām izmanto studiju laikā iegūtās zināšanas, vēsta kanāli FX un “FX Life”.
Taču ir arī aktieri, kas apgūst medicīnas pamatus filmēšanas laukumā. Kā, piemēram, seriāla “Grejas anatomija” titullomas atveidotāja Elena Pompeo. Cik labi viņa zina ārstu instrumentu nosaukumus, nolēma pārbaudīt populārais televīzijas raidījumu vadītājs Džimijs Kimels.
Viņš sāka ar vienkāršo, plaši pazīstamo stetoskopu, kuru aktrise uzreiz arī atpazina. Toties Pompeo nevarēja atpazīt knaibles, jo tās nekad netika izmantotas seriālā, taču varēja identificēt ribu paplašinātāju, skalpeli un otoskopu. Dažus instrumentus viņa pazina pēc to lietojuma, bet nevarēja nosaukt vārdā. Kimels secināja, ka aktrisei veicās diezgan labi, tomēr ārkārtas situācijā uz viņas palīdzību viņš necerētu.
Tikmēr Latvijā jūnija trešajā svētdienā savus profesionālos svētkus svin mediķi. Latvijā Medicīnas darbinieku diena oficiāli kalendārā tika iekļauta 2011. gadā.
Godinot Latvijas Medicīnas darbinieku dienu, kanāli FX un “FX Life” piedāvā uzzināt, kuras slavenības pirms karjeras šovbiznesā studēja medicīnu un varēja kļūt par ārstiem!
Aktrise ar Hārvarda universitātes diplomu
Populārā Holivudas aktrise Natālija Portmane, kura pasaules slavu ieguva jau tīņu vecumā, spēlējot Līka Besona filmā “Leons” (“Léon: The Professional”), izlēma par labu kvalitatīvai izglītībai un iestājās Hārvarda universitātē. Tur viņa ieguva bakalaura grādu psiholoģijā.
Rakstot zinātnisko darbu par bērnu attīstību, aktrise sadarbojās ar izciliem pētniekiem. To viņa parakstīja ar savu īsto vārdu – Natālija Heršlaga. Aktrise atzīstas, ka joprojām izmanto savu psiholoģijas studiju pieredzi, piemēram, lasot scenārijus un gatavojoties lomām. Viņa arī vairākas reizes spēlēja ārsti, piemēram, 2011. gada filmā “Nekādu saistību” (“No Strings Attached”).
Dveins “Klints” Džonsons 1995. gadā absolvēja Maiami Universitāti, iegūstot bakalaura grādu kriminoloģijā un fizioloģijā. Viņš studēja, kā ķermenis darbojas, reaģē un pielāgojas dažādiem apstākļiem. Varbūt tieši šīs zināšanas palīdzēja viņam kļūt par profesionālu cīkstoni un vēlāk arī par pieprasītu aktieri.
“Draugu” zvaigzne pētīja galvassāpes, “Bīstamo mājsaimnieču” aktrise – cilvēku kustības
Seriāla “Draugi” (“Friends”) zvaigzne Liza Kudrova koledžā studēja bioloģiju, kā arī dažus gadus strādāja kopā ar savu tēvu, kurš bija ārsts. Viņa bija tēva asistente, veicot pētījumus par smadzeņu puslodes dominējošo stāvokli un galvassāpju veidiem.
Studējot koledžā, Liza nolēma izmēģināt spēkus aktiermākslā, taču šī karjera viņai nešķita pietiekami nopietna. Tomēr viņas vecākais brālis Deivids pamudināja māsu īstenot savu sapni un kļūt par aktrisi. Pārējais, kā saka, jau ir vēsture. Starp citu, vienā no “Draugu” sērijām Kudrovas atveidotā varone Fēbija piepelnījās, atveidojot medicīnas māsu!
Savukārt cita populāra seriāla – “Bīstamās mājsaimnieces” (“Desperate Housewives”) – zvaigzne Eva Longorija ir absolvējusi Teksasas Universitāti un ieguvusi bakalaura grādu kinezioloģijā, speciālizējoties cilvēka ķermeņa kustību pētījumos.
Studiju laikā viņa interesējās par šovbiznesu un izmēģināja spēkus kā modele. Lai gan viņa nekļuva par ārsti, aktrise ikdienā izmanto iegūtās zināšanas. “Es neievēroju nekādas diētas, jo es zinu, uz ko mans ķermenis reaģē. Es vienkārši dzīvoju veselīgu dzīvesveidu un neko nedaru,” saka Longorija.
No medicīnas studenta par aktieri
Aktieris Kens Džongs dzimis Detroitā, Mičiganas štatā, un drīz vien ar ģimeni pārcēlās uz Ziemeļkarolīnu, kur viņa tēvs strādāja par pasniedzēju universitātē. Pēc Djūka universitātes apmeklēšanas Džongs ieguva MD (medicīnas doktora) grādu Ziemeļkarolīnas Universitātē.
Tieši rezidentūras laikā Ņūorleānas slimnīcā Džongs pirmo reizi izmēģināja spēkus stāvkomēdijas žanrā. Ar savu humoru viņš spēja piesaistīt ne tikai skatītāju, bet arī vairāku nozares profesionāļu uzmanību, kuri mudināja viņu pārcelties uz Losandželosu.
Džongs paklausīja padomam un aizbrauca uz Eņģeļu pilsētu, kur drīz ieguva vairākas lomas, tostarp arī kulta seriālos “Ofiss” (“The Office”) un “Sabiedrība” (“Community”). Tomēr, pat pieaugot slavai, viņš joprojām izmantoja savu medicīnas grādu un strādāja vietējā slimnīcā, lai pelnītu iztiku.
Tikai pēc filmas “Stāvoklī” (“Knocked Up”) panākumiem viņš nolēma pamest medicīnu pavisam, lai kļūtu par pilnas slodzes aktieri. Jāpiebilst, ka viņam joprojām ir aktīva licence un atļauja praktizēt medicīnu Kalifornijā.
Divas sezonas viņš spēlēja ārstu seriālā “Dakteris Kens” (“Dr. Ken”), viņš bija arī seriāla producents un scenārija autors. Aktieris atzina, ka praktiski atveidoja pats sevi, jo gan viņš pats, gan viņa sieva, gan draugi ir dakteri.
Zinātniece atveido zinātnieci
Situāciju komēdijseriāla “Lielā sprādziena teorija” (“The Big Bang Theory”) aktrisei Maimai Biālikai, tāpat kā viņas varonei Eimijai Farai Faulerei, ir medicīnas grāds, tikai nevis neirobioloģijā, bet gan neirozinātnē. Viņa pat uzrakstīja grāmatu par hormoniem, kas atbild par vecāku un bērnu saikni.
Aktrise ir dzimusi Kalifornijā un sāka filmēties, vēl mācoties vidusskolā. Viņa ir piedalījusies vairākās filmās un televīzijas seriālos, tostarp piecas sezonas spēlēja galveno varoni komēdijseriālā “Ziediņš” (“Blossom”).
Pēc filmēšanas beigām aktrise nolēma tiekties pēc akadēmiskākiem mērķiem. Neskatoties uz to, ka viņa ieguva iespējas studēt gan Hārvarda, gan Jēlas universitātē, viņa nolēma palikt tuvu savai ģimenei un apmeklēja Kalifornijas Universitāti, iegūstot bakalaura grādu neirozinātnē.
Biālika nolēma, ka neiroķirurģes dzīve nav savienojama ar normālu ģimenes dzīvi, un atkal iesaistījās šovbiznesā. Pirms viņa kļuva par doktores Eimijas Faras Fauleres lomas atveidotāju “Lielā sprādziena teorijā”, viņas kontā bija vairākas nelielas lomas citos seriālos.
Kanāli FX un “FX Life” sveic Medicīnas darbinieku dienā un aicina pie ekrāniem visus “Grejas anatomijas” un citu medicīnas seriālu fanus!