-2.5 C
Rīga
svētdien, 24 novembris, 2024

“Televīzijas maģija” jeb kā patiesībā filmē populārus seriālus?

Fox International Channels
 

Neskatoties uz interneta straujo attīstību un izplatību, televīzija joprojām ir viens no galvenajiem izklaides un informācijas avotiem miljoniem cilvēku visā pasaulē. Tā ir globāla industrija, kurā iesaistīti simtiem tūkstoši darbinieku, vēsta kanāli “FOX” un “Fox Life”.

Pirmo publisko televīzijas pārraidi 1926. gada 23. janvārī publikai demonstrēja skotu izgudrotājs Džons Logijs Bērds (1888–1946). Savukārt 1927. gadā 21 gadu vecs amerikānis vārdā Filo Teilors Farnsvorts (1906–1971) radīja pasaulē pirmo elektronisko televīziju. Farnsvorts izstrādāja televīzijas sistēmu komplektā ar uztvērēju un kameru, ko viņš ražoja komerciāli ar “Farnsworth Television and Radio Corporation” starpniecību no 1938. līdz 1951. gadam.

Par pirmo televīzijas drāmu tiek uzskatīta “Karalienes ziņnesis” (“The Queen’s Messenger”), kas piedzīvoja pirmizrādi 1928. gada 11. septembrī. Pasaulē pirmais komēdijseriāls “Pinraita progress”  (“Pinwright’s Progress”) tika pārraidīts Lielbritānijā no 1946. līdz 1947. gadam. 

Televīzijas loma īpaši pieauga pagājušā gadsimta vidū, savukārt kopš 1996. gada 21. novembra tiek atzīmēta Pasaules televīzijas diena, lai godinātu šā mediju kanāla nozīmi sabiedrībā.

Kanāli “FOX” un “Fox Life” sveic Pasaules televīzijas dienā un aicina iepazīties ar populāro seriālu filmēšanas aizkulisēm! 

“Grejas anatomijā” īsta medicīnas aparatūra 

Viens no skatītāju iemīļotākajiem seriāliem “Grejas anatomija” tiek filmēts jau kopš 2005. gada un pašlaik kanālā “Fox Life” tiek pārraidīta tā 19. sezona. Lielākā daļa ārskatu ir filmēti ambulatorās aprūpes centrā Kalifornijā. Vērīgākie skatītāji ir norādījuši, ka dažos kadros no slimnīcas iekšpuses pa logiem ir redzami Kalifornijas kalni, lai gan seriāla darbība risinās Sietlā. 

Jāpiebilst, ka arī seriāla “9-1-1: Vientuļā zvaigzne”, kura darbība risinās Teksasas štata galvaspilsētā Ostinā, filmēšana notiek pavisam citur, proti, Losandželosas studijā. 

Sākot ar 12. sezonu, “Grejas anatomijas” ārskatu filmēšanai izmanto arī Rietumlosandželosas koledžu, bet ainas, kas norisinās slimnīcas helikopteru nolaišanās laukumā, tiek filmētas uz televīzijas stacijas KOMO-TV jumta Sietlā.

Slimnīcas ainas, piemēram, operāciju zāles, gaiteņi un galvenā reģistratūra, tiek filmētas Losandželosā, “Los Feliz’s Prospect Studios” telpās, tiesa, daudzi rekvizīti, tostarp magnētiskās rezonanses aparāts ir funkcionējošs medicīnas aprīkojums. Lai ekrānā operācijas izskatītos reālistiski, tiek izmantoti govs orgāni, aitu smadzenes un “asinis”, kuru sastāvā ir vistas tauki un želatīns.

Lai pārliecinoši attēlotu ķirurgu, aktieris Īsaija Vašingtons, kas atveidoja dakteri Bērku, “ēnoja” īstus ārstus, dažkārt pavadot kopā ar viņiem pat 48 stundu dežūras. Starp citu, šis aktieris sākotnēji bija izvēlēts Dereka Šeparda lomai. 

Taču Elena Pompeo, kura jau bija apstiprināta Mereditas Grejas lomai, uzstāja, lai šai lomai tiktu izvēlēts kāds cits, jo  viņas tēls būtu pārāk tuvs īstenībai. Iemesls viņas prasībai bija tas, ka reālajā dzīvē Pompeo bija romantiskas attiecības ar afroamerikāņu vīrieti, kas nu jau daudzus gadus ir viņas vīrs. Pārējais, kā saka, jau ir vēsture, jo Dereka loma tika Patrikam Dempsijam, kuru nule ietekmīgais žurnāls “People” pasludināja par 2023. gada seksīgāko vīrieti. 

Lai gan skatītājiem dažreiz var šķist, ka “Grejas anatomijā” redzētais ir tikai scenāristu izdomāts, daudzas slimības un operācijas ir reāli gadījumi, kas bija aprakstīti medicīnas žurnālos. 

Vēl viens skatītāju iemīļots seriāls par mediķiem “Rezidents”, kura sestā sezona pašlaik ir skatāma kanālā “Fox Life”, savulaik tika atzīts par reālistiskāko ASV medicīnas seriālu. Interesanti, ka seriālā redzamās slimnīcas “Chastain Park” futūristiskās ēkas ārskatu un arī dažu iekšskatu filmēšanai patiesībā izmantoja Atlantas modernās mākslas muzeja ēku. Starp citu, šī 1983. gadā atklātā ēka ir redzama arī citos seriālos un mākslas filmās. Piemēram, muzejā 1986. gadā tika uzņemta filma “Manhunter”. Tā ir parādījusies arī jaunāko laiku grāvējos, tostarp “Melnā pantera” un “Piekūns un Ziemas kareivis”.

“Noziedzīgie prāti”: no Kalifornijas līdz Kanādai

Lai nofilmētu apmēram vienu stundu garu seriāla “Noziedzīgie prāti” epizodi ir nepieciešamas astoņas līdz 12 dienas. Jāpiebilst, ka pirms tam vajadzīga vēl aptuveni nedēļa sagatavošanās darbiem un vēl apmēram divas nedēļas uzfilmētā materiāla apstrādei. Vispirms  tiek pilnībā uzfilmētas un samontētas apmēram trīs televīzijas seriāla epizodes, pēc tam darbs pie atlikušajām notiek paralēli. 

Nav noslēpums, ka daudzas lietas, kuras izmeklē “Noziedzīgo prātu” komanda, ir balstītas uz īstām sērijveida slepkavībām, nolaupīšanas gadījumiem un citiem šaušalīgiem noziegumiem. Pavadot 10–12 stundas dienā filmēšanas laukumā, aktieriem dažkārt ir emocionāli grūti nošķirt aktiermākslu no realitātes un “atslēgties” no notiekošā. Palīgā nāk melnais humors. Piemēram, aktieri savās ekrāna sanāksmēs, runājot par upuriem, bieži izmanto īstos filmēšanas grupas darbinieku vārdus. Seriāla filmēšanas laukumā ir pat teiciens par to, ka “tu neesi dzīvojis, ja neesi nomiris “Noziedzīgajos prātos””.

Seriāla darbība risinās Virdžīnijas štatā, kur atrodas arī īstā Federālā Izmeklēšanas biroja (FIB) galvenā mītne. Taču filmēšana galvenokārt norisinājās saulainajā Kalifornijā, savukārt, kad bija nepieciešams uzfilmēt skarbāku apkārtējo vidi, piemēram, mežus un sniegu, komanda devās uz Vankūveru Kanādā.

Jāatzīmē, ka arī cita populāra kanāla “FOX” seriāla “Bezgalīgās debesis” pirmā sezona ir filmēta Vankūverā, lai gan darbība risinās Amerikas Savienoto Valstu (ASV) Montānas štatā. Pašlaik svētdienās ir skatāma trešā šī aizraujošā seriāla sezona, kura ir filmēta ASV Ņūmeksikas štatā. 

“Staigājošie miroņi”: fona aktieri absolvēja “Zombiju skolu”

Mūsdienu tehnoloģijas ir tik ļoti attīstītas, ka “FOX” kulta seriāla “Staigājošie miroņi” veidotāji bez īpašas piepūles varētu izveidot reālistiskus zombijus ar datorprogrammas palīdzību. Taču seriālā šīs briesmīgās un asinskārās radības atveidoja īsti cilvēki. Proti, aptuveni 200 dzīvu cilvēku katru sezonu “spēlēja” zombijus. 

Filmēšana parasti ir 12–16 stundu gara, tāpēc grimam ir jābūt īpaši izturīgam. Lai pārvērstu fona aktieri par zombiju, parasti bija nepieciešamas no vienas līdz trīs stundām, atkarībā no tā, cik tuvu kamerai konkrētais “nedzīvais” atradīsies. Proti, tie fona aktieri, kas bija vistālāk, tika apģērbti netīrās drēbēs un viņiem nebija īpaša grima. Savukārt tiem, kas bija vistuvāk kadram, vajadzēja  vairāk laika pavadīt grimētāju vagoniņā, un viņu sejas tika pārvērstas līdz nepazīšanai.

Taču arī tas vēl nebija viss. Visiem fona aktieriem vajadzēja iziet “Zombiju skolu” jeb iemācīties pārvietoties, kā dzīvajiem miroņiem pieklājas. Šo iemaņu apguvei tika atvēlētas vairākas dienas, un “klasē” vienlaikus mācījās 20-30 cilvēku, kas pretendēja uz zombiju lomām.

Ir zināms, ka cilvēks vidēji mirkšķina acis 15–20 reizes minūtē, bet “īstie” zombiji acis nemirkšķina nemaz. Lai to panāktu, visiem aktieriem, kas tos atveidoja, mirkšķināšanu “noņēma” pēcapstrādē, jo tas bija ātrāk un lētāk. Arī zombijiem raksturīgas skaņas pievienoja, jau montējot gatavus kadrus. Viens “staigājošais mironis” par darba dienu saņēma no 64 līdz 96 ASV dolāriem (apmēram no 58 līdz 88 eiro).

Jāpiebilst, ka vienas “Staigājošo miroņu” sērijas izveidei bija atvēlēts aptuveni trīs miljonu ASV dolāru (2,7 miljoni eiro) liels budžets. Taču tas nav īpaši daudz, salīdzinot, piemēram, ar cita kulta seriāla “Draugi” pēdējo sezonu epizožu izmaksām. Proti, vienas “Draugu” sērijas uzņemšanai bija iedalīti 10 miljoni dolāru (vairāk nekā deviņi miljoni eiro). Līdzīgi arī seriāla “Troņu spēle” viena sērija vidēji maksāja ap 10 miljoniem eiro.

Tiesa gan, budžets bija tik liels sešu galveno lomu atveidotāju honorāru dēļ, jo katrs no “draugiem” saņēma vienu miljonu dolāru (914 000 eiro) par aptuveni 20 minūšu garu epizodi, kas 2000. gadu sākumā padarīja viņus par vislabāk apmaksātajiem televīzijas aktieriem. Arī “Staigājošo miroņu” zvaigzne Normans Rīduss par piedalīšanos pēdējās sezonās saņēma miljonu par epizodi. Jāpiebilst, ka seriāla uzņemšanas sākumā viņa honorārs bija nieka 8 500 ASV dolāru (aptuveni 7800 eiro) par sēriju.

Kanāli “FOX” un “Fox Life” sveic Pasaules televīzijas dienā un aicina pavadīt laiku kopā ar iemīļoto seriālu varoņiem!

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.