15.6 C
Rīga
sestdien, septembris 23, 2023

Kāpēc ātrie kredīti tik bieži sagādā problēmas?

 

Ātrie kredīti jeb nebanku sektora īstermiņa aizdevumi ir ļoti noderīgi pakalpojumi, kas ļauj ātri, ērti un vienkārši iegūt papildus finansējumu, brīžos, kad tas patiešām nepieciešams. Diemžēl Latvijā ātrajiem kredītiem ir izveidojusies slikta slava, jo tie nereti sagādā cilvēkiem problēmas. Kredītņēmēji ļoti bieži nespēj atmaksāt savu aizdevumu un pēc tam tiek piemērotas dažādas soda sankcijas, kas sabojā aizņēmēja finansiālo situāciju uz ilgu laiku. Piemēram, ātrais kredīts Somijā jeb luotto nopeasti Suomessa, tiek vērtēts pozitīvāk, jo tur situācija ir citādāka. Tad nu rodas jautājums, kāpēc tā notiek?

Kredīti ir viegli pieejami

Sāksim ar to, ka Latvijā ātrie kredīti ir salīdzinoši viegli pieejami un kreditori nereti bez maz vai pamudina cilvēkus ņemt aizdevumus, vienalga vai tas vajadzīgs vai nē. Vienīgais, kas tiek izvērtēts pirms ātrā kredīta piešķiršanas ir maksātspēja un kredītvēsture, turklāt maksātspēju nav pat jāpierāda ar attiecīgām izziņām. Tā kā kredītu pieteikumu izvērtēšana nereti notiek mazāk kā 10 minūšu laikā, rodas pamatotas aizdomas, ka kreditori bieži vien gana rūpīgi neizvērtē pat šos faktorus. Arī kredītu izsniedzēju aktīvā reklamēšanās dažādos plašsaziņas līdzekļos reizēm pamudina cilvēkus aizņemtais bezatbildīgi. Tomēr, par spīti tam visam, kreditoru atbildība pie radušās situācijas ir daudz mazāka nekā pašu kredītņēmēju atbildīga.

Kredītņēmēji neizvērtē savu maksātspēju

Tas, ka kreditori šos aizdevumus izsniedz, vēl nenozīmē, ka tie obligāti jāizmanto. Savas maksātspējas izvērtēšana ir katra potenciālā kredītņēmēja paša pienākums. Diemžēl, vairums to nedara, vai arī dara ļoti pavirši. Pirms kredīta ņemšanas ir ļoti rūpīgi jāapdomā, vai būsiet spējīgs atmaksāt kredītu noteiktajā termiņā. To darot, ir jāņem vērā ne tikai tas, kādi ir jūsu ienākumi, bet arī to, kādi ir izdevumi un cik stabila ir jūsu finansiālā situācija. Pat tad, ja ienākumi ir augsti un tīri teorētiski naudas kredīta atmaksai jums pietiktu, ir jāapsver, vai spēsiet ietaupīt gana lielu daļu no šiem ienākumiem. Ja jums nav uzkrājumu un parasti iztērējat visu savu naudu, būs grūti vienā mirklī mainīt savus paradumus un panākt, ka nauda paliek pāri. Tāpat, jāpadomā par to, vai jūsu ienākumi ir garantēti un skaidri zināt, ka jums būs nauda, ko atmaksāt.

Kredītņēmēji neizvērtē nepieciešamību pēc aizdevuma

Tāpat, bieži netiek izvērtēta arī vajadzība pēc paša aizdevuma. Kā jau tika minēts, ātrie kredīti pamatā ir domāti tam, lai varētu aizņemties naudu brīžos, kad tas tiešām ir nepieciešams un citu variantu nav. Kredītus nevajadzētu ņemt, piemēram, izklaidēm, plānotu, lielu pirkumu veikšanai, plānotiem remontdarbiem utt. Šādām lietām naudu ir jākrāj, neviz jāaizņemas, taču daudzi kredītņēmēji uzskata, ka ātrie kredīti ir paredzēti tieši tam, lai visu vajadzīgo iegūtu uzreiz un nebūtu jāapgrūtina sevi ar naudas krāšanu. Tieši tad arī sākas problēmas, jo kredīti tiek ņemti viens pēc otra, lai nodrošinātu sev augstāku dzīves līmeni, taču kredīti ir dārgi un riskanti. Tā rezultātā regulāri nākas pārmaksāt, turklāt, cilvēks, kurš never šādām lietām naudu iekrāt, nevervēs atmaksāt arī aizdevumus.

Kredītņēmēji neveic kredītu salīdzināšanu

Kā pēdējo no būtiskākajiem iemesliem var minēt ātro kredītu nesalīdzināšanu. Nereti aizdevēji vienkārši paņem pirmo kredītu, ko pamana, taču tas nav pareizi. Kaut arī nebanku kreditoru sniegtie pakalpojumi ir visai līdzīgi, tie tomēr nav pilnīgi vienādi. Dažādas nianses atšķiras un sev piemērotākā kreditora izvēle var būtiski ietekmēt to, kā veiksies ar kredīta atmaksu. Piemēram ļoti būtiski ir salīdzināt to, kādas ir kredīta atmaksas termiņa pagarināšanas iespējas, jo, ja rodas problēmas ar kredīta atmaksu, ir ļoti svarīga iespēja, atlikt maksājumus, lai nekrātos soda procenti. Tāpat, svarīgi ir izvērtēt kredītu procentu likmes, jo tas nosaka, cik šis pakalpojums jums izmaksās. Daudzi kreditori jaunajiem klientiem piedāvā pat bezprocentu (koroton) kredītus, kamēr citi pieprasa maksāt pat vairāk kā 10% mēnesī. Jo mazāk būs jāmaksā, jo lielāka iespēja, ka varēsiet to izdarīt noteiktajā termiņā.

Ātrie kredīti paši par sevi nav slikti. Tie var palīdzēt atrisināt dažādas finanšu problēmas, taču tikai tad, ja tiek izmantoti pareizi. Lai nerastos problēmas ar kredītu atmaksu, pašiem kredītņēmējiem ir jāizturas atbildīgi pret šo pakalpojumu un jāsaprot, kam tieši tas ir paredzēts. Ja tas tiks darīts, tad ātrais kredīts būs lielisks palīgs, nevis traucēklis savu finanšu mērķu sasniegšanā.

 

 

1 KOMENTĀRS

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here