3.4 C
Rīga
svētdien, 22 decembris, 2024

Iesaka farmaceite: Kas ir jāiekļauj svētku sezonas aptieciņā

 
Attēls: Publicitātes

Aktīvajā pirmssvētku gatavošanās procesā, kad jāpagūst viss – jāsagatavo dāvanas, jāizrotā mājoklis, jāsagādā viss svētku galdam, nereti daudz biežāk rodas nelielas sadzīves traumas. Lai gada nogales skaistākos svētkus aizvadītu mierpilni un sevi pasargātu no nevēlamiem pārsteigumiem, noteikti noderēs neliela aptieciņa. Tā noderēs gan dodoties ciemos pie saviem tuvajiem, gan papildinās jau mājās esošos krājumus. Nepieciešamāko, kas ir jāiekļauj svētku aptieciņā un kas ļaus izbaudīt gada skaistākos svētkus no sirds, iesaka Apotheka sertificētā farmaceite Ivanda Krastiņa.

Pret apdegumiem

Gatavojoties svētku vakariņām, daudz vairāk laika nekā ikdienā tiek pavadīts pie plīts. Tāpat ar lieliem un maziem ģimenes locekļiem tiek rotāta māja, dedzinātas sveces un brīnumsvecītes. Tāpēc arī biežāk nekā parasti gadās apdedzināties – pieliekot roku pie karstas pannas, cepeškrāsns vai, piemēram, no karstiem sveces sveķiem, īpaši ja svinībās piedalās bērni. Pats pirmais, ko varam darīt šajā situācijā, ir atvēsināt apdedzināto vietu ar vēsu (ne ledaini aukstu) tekošu ūdeni 5-10 minūtes. Vēlāk jau ir jāskatās savainotā ķermeņa daļa – ja apdegums ir paliels (plaukstas lielumā), paši neko neliekam uz brūces, bet meklējam ārsta palīdzību. Ja tas ir virspusējs un neliels, tad mājas apstākļos noderēs pretapdeguma putas vai aerosols, kurš satur dekspantenolu. Šo līdzekli uzsmidzina uz ādas, tas atvēsinās ādu un paātrinās apdeguma sadzīšanu.

Pret pārēšanos

Lai svētku maltītes laikā, kas tiek baudīta vairākas dienas pēc kārtas un dažādās kompānijās, varētu nogaršot visu, ko vien sirds kāro un nesanāktu pārēsties, pirmkārt, vajadzētu padomāt par porciju lielumu. Ja tomēr ir sanācis apēst vairāk un treknāku ēdienu, var lietot gremošanas fermentu preparātus, kas apēsto maltīti palīdzēs ātrāk pārstrādāt. Ja pēc svinībām pārēšanās izraisītais diskomforts ir pārāk liels, rodas dedzināšanas sajūta vai spiediena sajūta pakrūtē, var iedzert aptiekā pieejamos bezrecepšu līdzekļus, kuru sastāvā ir antacīdi – vielas, kas ar sāļu kombināciju neitralizē kuņģa skābi.

Ādas aizsardzībai svaigā gaisā

Ja gaidot svētku uguņošanu Jaungada naktī ilgu laiku nākas atrasties ārā, īpaši mazākie svētku svinētāji pavisam viegli var apsaldēt rokas vai seju. Pirms došanās ārā noteikti   jāparūpējas par atbilstošu apģērbu un jālieto aukstuma aizsargkrēms sejai, kā arī rokām. Savukārt pēc atgriešanās siltumā, ādu ieteicams palutināt ar barojošu losjonu. Aptiekās pieejami līdzekļi īpaši aukstam laikam, kuri nodrošinās arī aizsardzību pret UV stariem, kas arī ziemas dienās var kaitēt ādai. Noteikti jāatceras, ka krēmi jālieto vismaz 15 minūtes pirms došanās ārā, lai tie iesūcas ādā.

Pirmā palīdzība

Svētku aptieciņā noteikti jāiekļauj lietas, kas noderēs nelielu sadzīves traumu gadījumā – dažāda izmēra plāksteri noderēs nelielam savainojumam, brūcēm vai noberzumiem. Ja gadījies nobrāzties vai savainoties – pirmais glābējs būs dezinfekcijas līdzeklis un marle, kas attīrīs ievainojumu un uzsūks asinis.

 

Autors: MM&A | Hill+Knowlton Strategies 21.12.2017

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.