Cilvēka veselību var novērtēt vienīgi, izmeklējot viņu pašu no galvas līdz kājām, nevis pēc izrakstiem vai virtuālajiem attēliem. Patiesībā muguras sāpju iemesli ir ļoti daudz un visdažādākie, un, lielākoties, nav saistīti ar muguru,” stāsta manuālais terapeits Egils Eglītis.

Ārsts uzsver, ka ir jākliedē iesakņojies mīts par to, ka muguras sāpes jostasvietas lejasdaļā ir mugurkaula problēma. Realitātē 90% gadījumu sāpju iemesls ir iegurņa funkcionālā stāvokļa novirzes. “Ķermeņa stāvoklis, kad viena kāja garāka, otra īsāka ir mūsdienām ļoti raksturīga problēma. Cēlonis tai visbiežāk ir kakla skriemeļu funkcionālie traucējumi,” tā dr. Eglītis. 

Problēmas cēlonis ir augšējie kakla skriemeļi, uz kuriem balstās galva. Kam, savukārt, iemesls ir mehānisks, proti, notiekot paātrinājumam ar galvu, piemēram, ja cilvēks nokrīt, viņu pagrūž utml, rodas skriemeļu nobīdes. Klasiska situācija – cilvēks sabiedriskajam transportam strauji bremzējot ir satricināts, un paejot laikam, parādās sūdzības par sāpēm mugurā. 

Manuālā terapija nodarbojas ar muguras sāpju cēloņu izzināšanu un novēršanu.  Izzinot un novēršot muguras un lielo locītavu (plecu, elkoņu, gūžu, pēdu) sāpju cēloņus, terapeits palīdz cilvēkam izārstēt šķietami neārstējamas kaites.

“Manuālā terapija ir locītavu, balsta kustību aparāta savienojumu funkcionālo traucējumu ārstēšana, izdarot manipulācijas ar rokām, un tā orientējas tikai uz vienu kustību segmentu, piemēram, diviem skriemeļiem vai vienu locītavu. Es skatu visu cilvēka ķermeni kopumā, veicot korekcijas visur pēc nepieciešamības,” dr. Eglītis skaidro savas ārstēšanas pieejas atšķirības, uzsverot, ka svarīgi ir atrast cēloņus un saprast likumsakarības, kāpēc parādās sāpēs kādā ķermeņa daļā, un tās novērst, nelietojot pretsāpju līdzekļus.

Pēc speciālista pieredzes liela daļa iedzīvotāju nerūpējas, nekopj savu veselību, piemēram, neveic regulāru attārpošanos. Rezultātā – trauksme vēderā, parazitāra infekcija ir 30% Eiropas savienības iedzīvotāju.Lielam procentam tasir arī muguras sāpju iemesls, kad raksturīga parādība ir stīva mugura un muguras sāpes no rītiem.

Pieminot nākošo cēloni, dakteris Eglītis īpaši norāda uz sievietēm. “Mums pat var neienākt prātā, bet vēl viens raksturīgs muguras problēmu iemesls ir pīrsings nabā. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc var sāpēt mugura vai ceļu locītavas, pie kam sieviešu veselībai ir vēl viena blakusparādība – pīrsīngs nabā kaitē sievišķai veselībai,” tā Eglītis.

Speciālists norāda, ka bieži veselības iemels ir psihoemocionālā pārslodze. “Kad mums visapkārt viss ir slikti, cilvēks neviļus pats sāk justies slikti. Ja lielāko laiku dominē negatīvas emocijas, cilvēks nespēj funkcionēt, jo zūd enerģija. Esot ilgstoši stresā, paaugstinās holesterīna līmenis, parādās sāpes mugurā, plecos, ceļos, kājās. Rodas apburtais loks – stress rada sāpes un ilgstošas sāpes kļūst par domāšanas dominanti, kas vēl vairāk palielina stresu.

Stāstot par izmeklēšanas gaitu ārsts uzsver, ka vienmēr pirmkārt ir saruna ar pacientu, lai izzinātu, kādi ir sāpes provocējoši faktori, kas ir tas, kas padara ciešanas lielākas – miera stāvoklis vai kustība. “Ja diskomfortu rada kustība, tad noskaidroju, kāda kustība, ja miera stāvoklis, tad kādā pozīcijā – stāvus, sēdus, guļus. Iztaujāju, ar ko vēl cilvēks slimo, vai pa nakti mostas no sāpēm un cikos mostas. Tāpat pajautāju, vai ir bijušas ķirurģiskas iejaukšanās, traumas, jo ķermenis visu atceras,” stāsta dakteris.

Speciālists brīdina, ka traumu sekas var parādīties sāpju formā pat pēc 10 līdz 20 gadiem, jo ķermeņa pielāgošanās pēc traumas notiek visā cilvēka dzīves laikā, kas kādā brīdī var neizturēt.  “Izmeklējot es skatos, pirmkārt, vai ķermenis ir simetrisks, tāpat skatos, kāds izskatās vēders. Ir noteikti kritēriji, kādai ir jāizskatās katrai cilvēka ķermeņa daļai normālā pozīcijā,” tā dr. Eglītis.

Nākošais solis ir meklēt izskaidrojumu, kas sāpju reģionu provocējis. Dakteris uzsver, ka muskuļiem ir reflektoras sakarības, jo cilvēka ķermenis darbojas kā viens vesels. “Skatos, vai pastāv kādas funkcionālās sakarības. Piemēram, kad cilvēks iet, viņam rokas un kājas darbojas pa diagonāli – kreisā uz priekšu un labā uz priekšu. Tikko ir kādi traucējumi, piemēram, cilvēks iet un nekustina vispār rokas, vai arī ejot kustina vienlaicīgi kreiso kāju un kreiso roku. Tas nozīmē, ka ir nojukusi kārtība kādā ķermeņa muskuļu sistēmā,” noslēdz dakteris Egils Eglītis.

 

Autors: Public ID 17.01.2018

 
1 Comment
  1. Maija 2 gadi ago

    Paldies dr.Eglitim par noderoso komentaru.Veletos precizet kur Jus pienemat pacientus vizite?

Leave a reply

Dieviete.lv,  noteikumi, ētikas kodekss, info@dieviete.lv 2020

+371 66 66 00 22  Valguma iela 31a, Rīga.

or

Log in with your credentials

Forgot your details?