Ikdienas leksikā bieži pieminam veģetatīvo distoniju, taču vai par to esam pietiekamiinformēti un zinoši? Cik nopietna ir šī saslimšana un kāpēc aizvien biežākārsti nosaka šo diagnozi? Par to, kāpēc būtiski ikdienā atjaunot psiholoģisko līdzsvaru un samazināt stresa un citu traucējošo faktoru ietekmi, stāsta “Euroaptieka” farmaceite Ieva Zvagule.

“Diemžēl arvien biežāk stress, pārslodze, dažādi personīgie pārdzīvojumi un nepietiekamā atpūta radapaaugstinātu trauksmes līmeni un ar to saistītās veselības problēmas. Ir nopietni jāanalizē savs ķermenis un sajūtas –lai arī veģetatīvās distonijas pirmie simptomi ir gana izplatīti, tomēr vairākuto apvienojums var norādīt par nopietniem veģetatīvās sistēmas traucējumiem – nervu sistēmas saslimšanu,” norāda farmaceite Ieva Zvagule.

Kas ir veģetatīvā distonija?

Veģetatīvā distonija ir saistīta ar funkcionāliem organisma darbības traucējumiem –sindroms, kas ietver dažādas izcelsmes un izpausmes somatisko funkciju traucējumus. Galvas smadzeņu šūnu pārslodze automātiski pāriet uz muguras smadzenēm, bet no turienes pa veģetatīvajiem nerviem uz veģetatīvajiem mezgliem, kas izvietoti gar mugurkaulu. Veģetatīvo mezglu pārmērīga uzbudināšanās var izraisīt to darbības traucējumus. Veģetatīvās distonijas gadījumā tiek izmainīts muskuļu tonuss, un, tā kā veģetatīvā nervu sistēma regulē arī visus iekšējos orgānus, tajā tiek iesaistītas praktiski visas sistēmas un orgāni,neatkarīgi no mūsu gribas. Veģetatīvās distonijas gadījumā traucējumi var rasties vairākās sistēmās un orgānos vienlaicīgi, biežāk tieši sirds un asinsvadu sistēmas darbībā, bet patoloģiskas izmaiņas orgānos parasti netiek konstatētas.

Simptomi

Biežākie veģetatīvās distonijas simptomi ir galvassāpes, elpas trūkums, muguras sāpes, traucēta kuņģa un urīnpūšļa darbība, slikta dūša, reibonis, sievietēm – menstruālā cikla traucējumi. Fiziskās izjūtas nereti papildina panikas lēkmes – bailes nomirt vai sajukt prātā. Lai arī izjūtas ir ļoti reālas un nepatīkamas, šajā gadījumā simptomus rada nevis fiziska saslimšana, bet nervu sistēmas uzbudinājums.

Pacientiem mēdz novērot arī depresiju, nemieru, uzbudināmību, bieži ir arī seksuālas problēmas. Veģetatīvās distonijas pacienti jūtasnoguruši vai var ciest no bezmiega.
Vienlaicīgi nav novērojami visi uzskaitītie simptomi, bet gan parasti divi līdz trīs:

 • Spiedoša sajūta sirds apvidū, sirdsklauves;
 • Straujas asinsspiediena svārstības;
 • Drebuļi, svīšana;
 • Paaugstināta ķermeņa temperatūra;
 • Galvassāpes, reiboņi, slikta dūša;
 • Spiedošas sajūtas kuņģa rajonā;
 • Zarnu funkcionāli traucējumi;
 • Koncentrēšanās traucējumi, pastiprināta uzbudināmība;
 • Biežas garastāvokļa maiņas;
 • Muskuļu spriedze, krampji, roku un kāju trīcēšana;
 • Baiļu sajūta, bezmiegs;
 • Raudulība un aizkaitināmība;
 • Ātra nogurdināmība, vājums, fizisku un psihisku slodžu nepanesība.

Cēloņi

Ir pierādīts, ka veģetatīvo distoniju izsauc psiholoģiski faktori, un šī saslimšana tiek uzskatīta par garīgas veselības traucējumu.

Biežākie cēloņi mēdz būt:

 • Tuvinieka zaudējums, nāve;
 • Zema pašapziņa;
 • Spriedze vai pārslodze darbā, mājās, attiecībās, arī skolā
 • Trauksmaina attieksme pret dzīvi;
 • Pārspīlēta vēlme būt pirmajam, labākajam, censties visiem palīdzēt un izpatikt, arī kontrolēt;
 • Nepietiekošs laiks fiziskajai un garīgajai atpūtai – pārgurums.

Ārstēšana

Veģetatīvās distonijas diagnosticēšanas gadījumā ģimenes ārsts parasti izraksta nomierinošus līdzekļus un iesaka pacientam vērsties pēc palīdzības pie psihoterapeita vai psihologa.

Kā palīdzēt sev pašam?

“Euroaptieka” farmaceite Ieva Zvagule norāda: “Ja simptomi nav pārāk izteikti un traucējoši, var mēģināt nomierināties, novērst domas un atpūsties– atslābināties. Te var palīdzēt garas pastaigas svaigā gaisā un regulāras fiziskās aktivitātes, tomēr, ja simptomi pastiprinās vai atkārtojas, noteikti ir jādodas pie ārsta. Ja simptomi ir izteikti, ārsts visbiežāk izrakstīs nomierinošus līdzekļus, taču svarīgākais būtu atjaunot psiholoģisko līdzsvaru un, ja nepieciešams, meklēt psihoterapeita vai psihologa palīdzību.”

 

Autors: Euroaptieka 21.02.2018

 
Komentāri: 10
 1. Liene 2 gadi ago

  Ne psihologs, ne psihoterapeits sheit nepaliidzes… Un saku no pieredzes, nevis no “tantinja teica”, viena no manrem kaiteem ir aarii vegjitatiivaa distonija jau apm 25gadus

 2. pončiks 2 gadi ago

  ta ir ļoti nopietna un smaga slimība .tikai nezinātājiem ta liekas kaut kas izdomāts .pati cīnos jau 16 gadus tas ir smags darbs ar sevi

 3. Mīlestība 2 gadi ago

  Es arīmocos ar šo slimību jau 20 gadus.tās ir šausmas nevienam to nenovēlu.šādās situācijas vienīgi Dievs var palīdzēt,sāku no pieredzes,jo ārsti uzrakstīja zāles,un man palika vēl sliktāk.Tagad esmu paļāvusies uz Dievu,un nu jau sen vairs nav tādas problēmas.

 4. Arsi 2 gadi ago

  Satikos ar distoniju jau savos 27 gados, “izbaudīju” to uz savas ādas pēc pilnas programmas- no A līdz Z !!! Nevienam nenovēlētu to nepārtraukto paniku, bailes un nedrošību.. brrr… šogad man būs 29 un jūtos kā vēl nekad! 🙂 no šīs elles mani izvilka smilšu terapijas kurss vesela gada garumā un nekad nebūtu domājusi, ka šodien es savai distonijai teikšu paldies 🙂 ar citu skatu un citām vērtībām tagad skatos, pirmkārt, uz SEVIS un citu attieksmi pret dzīvi! Šķiet, ka distonija piemeklēja mani tajā momentā, kad man pašai nepieleca, ka nevar turpināt tādu dzīvesveidu un aizmirst galīgi par sevi..

 5. Svetlana 2 gadi ago

  Man palīdzēja terapeite I.Repule. Viņas mājas lapā ir daudz info par šo stāvokli http://sevisapzinasanaskola.lv/lv/biblioteka/195/

  • Tatjana 2 gadi ago

   Tad kad tu nonāc šajā sutuācijā,sajūtas kā ellē,pamata zem kājām nav.Pati ciešu jau 6 gadus.Ceturto dienu turpinās paniskās mokas manā organismā.Nespēju neko darīt,me fiziski ne morāli.Nezinu kā parvarēt šo drańkīgo slimību.sajuta ka sajukšu prātā.

   • Tatjana 2 gadi ago

    Esmu lasijusi tik daudz visàdas informacijas,ka paša spēkiem tikt galā,bet nesanāk.Kā gribās dzīvot pilnvèrtīgi.Vd vispar ir reti kontrolējama,šad tad man sanāca paiet vińai apkārt,lielāko tiesu arkārtes situācijas,kad laiks aizmirs par savu problemu,bet tas nav ilgstoši.

 6. Sk 2 gadi ago

  Protams ka palidzet var vienigi Dievs ,un neviens cits. Dakteri un psihologi…esiet talu no tiem . Ir pasam jaizanalize viss kas ,kadel . Saku no savas pieredzes pec pardzivojumiem nedaudz lietoju zales ko dakteri iesaka ,bet sapratu ka nedrikst to darit ,tad bus jalieto visa dzive. Velreiz saku meklejiet Dieva tuvumu ,un
  palaujaties uz Vinu tikai un vienigi .

 7. Anonīms 2 gadi ago

  es reizēm nesaprotu kas notiek pirmajā brīdī. kad saprotu ir ok. rīkojos.

 8. inga 2 gadi ago

  ka ju s veicat to smilsu terapijas kursu ludzu uzrastiet busu loti pateiciga

Atstāt komentāru

Dieviete.lv,  noteikumi, ētikas kodekss, info@dieviete.lv 2020

+371 66 66 00 22  Valguma iela 31a, Rīga.

or

Log in with your credentials

Forgot your details?