5.6 C
Rīga
piektdien, 27 decembris, 2024

Čuguna trauki! Kop tos pareizi, saglabā tos saviem bērniem un mazbērniem

 

blinnica.-chugunnaya-skovoroda-blinnica.-v-roznicu-nedorogo-nalozhennym-platnzhom.-po-vsey-ukraine..--4246-1327824609316615-1-big

“Rīgas dzīvoklī man čuguna trauku nav, bet laukos joprojām izmantoju no tēva mantoto čuguna pīli. Esmu pārliecināta, ka gatavotais ēdiens tajā ir garšīgāks nekā parastajā pannā. Vai tā var būt? Kādi procesi gatavošanas laikā notiek?“ 
Laima

Daudziem tās ir bērnības atmiņas, ka čuguna katlā sutināta miežu putra garšoja daudz labāk nekā tā, kas tika vārīta katlā. Arī gaļas ēdieni, čuguna traukos gatavoti, ir aromātiskāki, un pati gaļa – mīkstāka.

Čuguna katlus un pīles nomainījuši modernāku materiālu izstrādājumi – teflona, titāna sakausējumu, nepiedegošu pārklājumu, dažādu keramisko materiālu katli. Vienu jauninājumu nomaina nākamais, bet čuguns – tā tomēr ir klasika, kas paliek nemainīga.

Liets čuguns, no kā gatavoti trauki, nav pakļauts deformācijai pat augstā temperatūrā, nenolietojas un ir izturīgs pret triecieniem. No seniem laikiem tiek uzskatīts, ka tas ir labākais materiāls trauku ražošanai. Tam nav ķīmisku piemaisījumu, tāpēc nekaitē cilvēku veselībai.

Kāpēc čuguns ir populārs


Latvijas Kardioloģijas centra Ambulatorās nodaļas vadīja Iveta Mintāle zina teikt, ka šajos traukos gatavotais ēdiens ir veselīgāks. Kardioloģes virtuvē ir čuguna panna grilēšanai (gaļai vai zivij) un čuguna pīle no “STAUB“, kas viņu ģimenei bijis sens sapnis. Tieši šī firma ir ar senām ražošanas tradīcijām un izcilu kvalitāti. Gatavošana traukos ir vienkārša – sākumā produktus apcep un tad liek cepeškrāsnī sautēties.

Restorāna “Elements“ šefpavāres Svetlanas Rižkovas privātajā virtuvē arī ir čuguna trauki. Viņa uzskata, ka ēdiens, kas gatavots šādos traukos, ir veselīgāks, jo pannas un katli uzkarst vienmērīgi, kā arī ilgāk saglabā siltumu, tie ir hermētiski, un ēdiens tiek gatavots savā sulā. Čuguna trauki piemēroti visu veidu pavardiem. Čuguna pannā strauji cepta gaļa un zivis iekšpusē ir sulīgas, bet no ārpuses ir brūna, kraukšķīga garoziņa. Uzkarsēta panna ļoti ilgi saglabā karstumu un turpina vienmērīgi cept produktu arī pēc tam, kad uguns ir nogriezta, līdz ar to ir arī enerģiju ekonomējoša. Svetlana Rižkova šajos traukos gatavo sautējumus, sacepumus.

Parastie čuguna katli ir ērti, gatavojot ēdienu uz ugunskura. Plovam, zupai līdzi nāk arī dūmu smarža.

Kā kopt


Iegādājoties čuguna traukus, jāzina, kā ar tiem pareizi rīkoties, jāievēro trauku sagatavošanas un lietošanas instrukcijas. Pirms sāk lietot čuguna pannu, rekomendē tajā vienu vai divas reizes uzcept kartupeļus ar lielāku daudzumu eļļas un sāls (kartupeļi gan pēc tam nebūs ēdami). Šī procedūra palīdzēs pannai iestrādāties, un turpmāk ēdiens tajā nepiedegs.

Ļoti svarīga ir čuguna trauku kopšana. Iveta Mintāle čuguna traukus mazgā ar karstu ūdeni (neizmantojot ķīmiskos mazgāšanas līdzekļus) un pēc tam iesmērē ar olīveļļu. Savukārt šefpavāre Svetlana Rižkova stāsta, ka čuguna traukus mazgā trauku mazgājamajā mašīnā un pēc tam arī iesmērē ar olīveļļu. Galvenais – čuguna trauki jāmazgā tūlīt pēc lietošanas. Ja katla vai pannas kopšana būs pavirša, veidosies rūsa. Trauku kopšanai neiesaka izmantot ķīmiskos mazgāšanas līdzekļus, jo tie attauko virsmu, bet tauki ir būtisks nosacījums, lai ēdiens nepiedegtu.

Viens no čuguna trauku mīnusiem ir to smagums. Svetlana Rižkova saka, ka viņai kā pavārei, kura pieradusi smagumus celt, tā nav problēma. Savukārt Iveta Mintāle teic, ka tas ir labs treniņš peļu vēderiņiem, bet vislabāk, ja virtuvē darbojas arī vīrietis!

Vēl viens mīnuss – čuguna trauki ir dārgi, taču tā ir laba investīcija virtuves inventāram, jo to mūžs ir ilgs (tas gan atkarīgs no kopšanas), tos var mantot no paaudzes paaudzē. Čuguna pannas maksā no 10 līdz pat 105 eiro, bet čuguna pīles no 60 līdz 110 eiro. Liels 18 l tilpuma čuguna katls vārīšanai virs ugunskura – ap 60 eiro. Mazie čuguna katliņi – ap 18 eiro. Izvēle ir plaša – gan lieli, gan mazi, gan melni, gan ar sarkanu un oranžu pārklājumu

Raksts tapis sadarbībā ar portālu LA.lv

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.