12 C
Rīga
trešdien, maijs 18, 2022

7 jautājumi, kurus obligāti uzdot savam farmaceitam

 

fd

Nav noslēpums, ka ikviena farmaceita pienākums ir aptiekas klientiem sniegt konsultācijas par medikamentu pareizu lietošanu un to glabāšanu. Taču atsaucīgi un laipni farmaceiti ar lielāko prieku sniegs ne tikai profesionālu padomu par veselības aprūpi, bet arī atbildēs uz visiem interesējošajiem jautājumiem. Ko pajautāt savam farmaceitam, ja viņš vaicā: “Kā vēl varu Jums palīdzēt?”, vai arī esi aizmirsis, kas bija teikts zāļu lietošanas instrukcijā, stāsta aptieku tīkla Apotheka sertificētā farmaceite Ivanda Krastiņa.

Kad jālieto šīs zāles?                                                                               

Laiks, kad tiek lietotas zāles, var ietekmēt, cik efektīgi tās darbojas uz organismu un kāda ir blakusparādību varbūtība. Vienas zāles jālieto tikai no rīta vai vakarā, bet citas – tukšā dūšā vai tikai pēc ēšanas. Tas pats attiecas arī uz zāļu tējām, vitamīniem un uztura bagātinātājiem. Tāpēc obligāti pajautā farmaceitam par vispiemērotāko lietošanas laiku un devām.

Vai zālēm ir būtiskas blakusparādības?

Blakusparādību spektrs var būt ļoti dažāds. Vairumā gaidījumos tām var būt viegla diskomforta raksturs, kas diezgan ātri pāriet, piemēram, gremošanas sistēmas traucējumi vai miegainība, taču mēdz būt arī ļoti komplicētas un pat dzīvībai bīstamas blakusparādības. Tādēļ, jautājot farmaceitam par iespējamajām zāļu blakusparādībām, noskaidro, cik liela ir varbūtība, ka lietošanas instrukcijā minētās situācijas var atgadīties personīgi ar tevi.

Vai ir citi medikamenti, no kuru lietošanas man vajag izvairīties?

Lai farmaceits varētu atbildēt uz šo jautājumu, pastāsti viņam par visiem recepšu un bezrecepšu medikamentiem, kurus šobrīd lieto. Un neaizmirsti informēt arī par tik ikdienišķu preparātu kā vitamīnu un pretsāpju zāļu lietošanu – zinot tavu “zāļu ēdienkarti” pēc iespējas precīzāk, farmaceits varēs piemeklēt tādas zāles, kuras savstarpēju mijiedarbību rezultātā neveicinās nevēlamas blakusparādības.

No kādiem pārtikas produktiem un dzērieniem jāizvairās?

Papildus zāļu saderībai noskaidro, vai tās var kaut kādā veidā mijiedarboties uz uzņemto pārtiku. Teju katrā otrajā zāļu lietošanas instrukcijā ir teikts, ka tās nevar kombinēt ar alkoholu, taču tā nav vienīgā lieta, ko vajadzētu izslēgt no savas ēdienkartes. Piemēram, dažas zāles var izraisīt blaknes, ja tās lieto kopā ar kofeīnu (kafiju, tēju, enerģijas dzērieniem), bet diurētiskie līdzekļi, kas veicina urīna veidošanos un izdalīšanos, var izraisīt problēmas tiem cilvēkiem, kuri ēd pārtiku ar augstu kālija saturu (aknas, kāposti, kartupeļi, lapu dārzeņi, pākšaugi, rieksti, rozīnes, āboli, banāni, sēnes, tomāti u.c.).

Ko darīt, ja izlaista deva?

Ieteikums, kā rīkoties šādā situācijā, ir atkarīgs no katra preparāta individuāli. Dažas zāles jālieto precīzi vienā un tajā pašā laikā, citādi to iedarbība mazinās. Bet citas jāuzņem tieši pirms vai pēc ēšanas. Pārrunājot ar farmaceitu šos gadījumus, samazināsi risku, ka aizmirstā deva traucēs ārstēšanās procesam.

Cik ilgi jālieto?

Dažas zāles ir jālieto ilgstoši, bet citas, piemēram, antibiotikas, tikai noteiktu laika periodu. Un neatkarīgi no to veida, neatbilstošs lietošanas ilgums – pārāk garš vai pārāk īss – var izraisīt nopietnas sekas. Piemēram, antibiotiku ātrākas lietošanas pārtraukšanas gadījumā vari izraisīt organisma rezistenci, kā rezultātā nākamreiz tās vairs nebūs iedarbīgas.

Kā uzglabāt?

Lielākā daļa zāļu ir jāuzglabā sausā un tumšā vietā istabas temperatūrā – vislabāk to darīt mājas aptieciņā, kamēr citas ir nepieciešams uzglabāt ledusskapī. Visbeidzot, aprunājies ar farmaceitu, kā uzglabāt zāles un kā pareizi atbrīvoties no neizmantotajām zālēm vai tām, kurām beidzies derīguma termiņš.

“Atceries, ka farmaceitu misija ir palīdzēt cilvēkiem būt veseliem un justies labi gan fiziski, gan emocionāli. Tādēļ, rūpējoties, lai katrs mūsu apmeklētājs saņemtu iespējami labāku servisu un būtu laimīgs, aicinām ik reizi droši uzdot mūsu aptieku darbiniekiem visus tevi interesējošos jautājumus. Bet gadījumā, ja kaut ko būsi aizmirsis pajautāt klātienē, vari to ērti izdarīt arī attālinātā veidā mūsu internetaptiekā”, stāsta I.Krastiņa.

 

 

Par Apotheka

Apotheka ir aptieku tīkla A Aptieka jaunais nosaukums un aptieku koncepts. Ar Apotheka zīmolu šobrīd darbojas 93 aptiekas visā Latvijā. Uzņēmums tika izveidots 2005. gadā, apvienojot vairākus mazus uzņēmumus, un šobrīd ir straujāk augošais aptieku tīkls. Apotheka ietilpst vienā no lielākajām Baltijas valstu farmācijas uzņēmumu grupām Magnum, kuras uzņēmumi darbojas Baltijas valstīs un Somijā. Apotheka Latvijā strādā vairāk nekā 390 darbinieki, no kuriem 300 ir farmaceiti, kuri sniedz profesionālu padomu kā par ārsta izrakstītu medikamentu lietošanu, tā arī par pastāvīgu veselības aprūpi un skaistuma un labsajūtas veicināšanu.

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here