rokass

Iemesls šai parādībai visbiežāk ir perifērās asinsrites traucējumi.

Spazmas sīkajos 
asinsvados


Problēma. “Ja regulāri salst rokas un kājas, pirmām kārtām uzmanība jāpievērš perifērajai asinsritei, kas nodrošina apasiņošanu tām ķermeņa daļām, kuras atrodas tālāk no sirds, – rokām, kājām, degunam. Ja sīkie asinsvadi sašaurinājušies, siltās asinis vairs nepieplūst un rokas un kājas kļūst arvien vēsākas,” skaidro medicīnas sabiedrības “ARS” terapeite Lāsma Četverga. “Tas liecina, ka sīkos asinsvadus skārušas aterosklerotiskas izmaiņas.”

Rokas var salt arī no ilgstošas, nekustīgas sēdēšanas vienā pozā, kad saspringst plecu un kakla daļas muskuļi, nospiežot asinsvadus.

No perifēro asinsvadu spazmām (sašaurināšanās) mēdz ciest arī cilvēki ar ļoti jutīgu veģetatīvo nervu sistēmu, kad ilgstošu emocionālo pārdzīvojumu, garīgas pārslodzes vai stresa ietekmē attīstās tā saucamā veģetatīvā distonija. Tās biežākās izpausmes ir mainīgs asinsspiediens, paātrināta sirdsdarbība, aukstas un mitras plaukstas, svīšana, trauksme un bālums.

Risinājums. Lai uzlabotu asinsriti attālākajās ķermeņa daļās, katru dienu ieteicams veikt 30 – 60 min garas pastaigas, atteikties no smēķēšanas un ēst veselīgi. “Tas padara lēnāku aterosklerozes procesu arī kāju asinsvados un pasargā no gangrēnas,” uzsver ārste.

Perifēro asinsriti uzlabo ūdens kontrasta procedūras, kas trenē un nostiprina asinsvadu sieniņas, jo karstumā asinsvadi izplešas, bet aukstumā saraujas. Piemēram, rokas un kājas pārmaiņus uz dažām sekundēm var likt traukā ar karstu un aukstu ūdenī, beidzot procedūru ar karsto peldi. No rītiem ieteicams iet kontrastdušā, kas ne tikai palīdz sagatavoties darba dienai, bet arī uzlabo asinsriti, ceļ imunitāti un palielina ādas tonusu. Asinsvadu norūdīšanu sāk ar 3 min ilgu karsta ūdens strūklu, ko nomaina ar vēsa ūdens šalti, kas sākumā ir tikai dažas sekundes, bet vēlāk līdz pat minūtei ilga. Procedūru atkārto dažas reizes, vēlāk to veic jau 3 – 5 minūtes, vienmēr sākot ar silto un beidzot ar auksto ūdeni un virzot ūdens strūklu no kāju pēdām uz augšu. Vispirms ūdens temperatūras starpībai jābūt nelielai, lai organisms pierastu, pēc tam to pakāpeniski palielina.

Kursu veidā – divus trīs mēnešus – var lietot divdaivu ginka preparātus, kam piemīt spēja uzlabot asinsriti ķermeņa daļās, kas atrodas tālāk no sirds – pēdās un plauk­stās –, un mazināt salšanas sajūtu. Perifērās asinsrites traucējumu profilaksei iesaka lietot arī zivju eļļu. No tautas medicīnas līdzekļiem asinsrites uzlabošanai ieteicams divšķautņu asinszāles vai vilkābeles ziedu un augļu uzlējums.

Pazemināts 
asinsspiediens


Problēma. Salšanas iemesls var būt pazemināts asinsspiediens, kas bieži vien nav slimības izraisīts, bet iedzimta īpatnība. Šādos gadījumos ir arī palēnināta asinsrite, tādēļ var būt aukstuma sajūta visā ķermenī, var arī salt kājas un rokas.

Risinājums. Pašsajūtu uzlabo regulāras fiziskas aktivitātes, vismaz 30 – 40 min trīs četras reizes nedēļā, arī kontrastduša, dažādi stimulējoši līdzekļi, piemēram, žeņšeņa un eleuterokoka preparāti, zeltsaknes saknes, citronliānas ogas, arī kafija un tēja.

Dažādas slimības 


Problēma. Roku salšanas iemesls var būt Rei­no sindroms – iedzimta slimība, kad roku audos nav pietiekami daudz sīko asinsvadu, tādēļ nav iespējams piegādāt asinis pietiekamā daudzumā un rokas vienmēr ir aukstas, bet to āda apsārtusi vai pat violeta. Ar to biežāk slimo sievietes.

Kājas var salt arī cukura diabēta slimniekiem, jo ilgstoši paaugstināts cukura līmenis bojā sīko asinsvadu sieniņas. Slimībai progresējot, ar laiku rodas arī polineiropātija un pacients šo aukstumu vairs nejūt.

Asins cirkulāciju kājās var pasliktināt arī vēnu varikoze, kurai raksturīga smaguma sajūta un krampjveida sāpes kāju ikros. Aukstuma sajūta visā ķermenī var liecināt ne tikai par veģetatīvās nervu sistēmas traucējumiem, bet arī par dzelzs trūkumu organismā, hipotireozi jeb palēninātu vairogdziedzera darbību, kad lēnāka kļūst arī sirdsdarbība un vielmaiņa.

Risinājums. Nepamatota salīguma iemeslu vajag noskaidrot, it īpaši tad, ja tas sācies pēkšņi. “Ja roku vai kāju āda pēkšņi sākusi mainīties – kļuvusi auksta, mikla, nejutīga, mainījusi krāsu, piemēram, kļuvusi zilgana, ja salst, bet temperatūra nav paaugstināta, noteikti jākonsultējas ar ārstu un jāveic nepieciešamie izmeklējumi,” saka terapeite.

Ārstējot pamatslimību, piemēram, lietojot medikamentus cukura līmeņa normalizēšanai vai vairogdziedzera hormonus, uzlabosies perifērā asinsrite un izzudīs arī salšanas sajūta. Reino sindroma mazināšanai lieto gan medikamentus, gan izmanto citus terapijas veidus – homeopātiju, akupunktūru, vingrinājumus un masāžu mugurkaula kakla daļai, kas var uzlabot asinsriti rokās un pirkstos.

 

AVOTS

 
0 Comments

Leave a reply

Dieviete.lv,  noteikumi, ētikas kodekss, [email protected] 2019

+371 66 66 00 22  Valguma iela 31a, Rīga.

or

Log in with your credentials

Forgot your details?