3.4 C
Rīga
svētdien, 22 decembris, 2024

Vēlies novecot lēnāk? Piekop apzinātības meditāciju – soli pa solim!

 

Vajadzīgas iemaņas? Nē! Sāc tieši te un tagad.

Lai praktizētu apzinātību, īpaša sagatavotība nav nepieciešama, pietiek ar patiesu interesi un vēlēšanos sevi iepazīt tuvāk. Tāpat kā jebkura cita prasme, tā tiek apgūta procesā, ar laiku – papildināta un pilnveidota. Sākumā vēlams apzinātību praktizēt drošā un klusā vietā, kur netraucētu ikdienas trokšņi un telefona zvani, piemēram, mājās vienatnē. Ar laiku, kad jau izdodas uzmanību noturēt ilgāk, ar to nodarboties var praktiski jebkur: mājās, darbā, skolā, sabiedriskajā transportā, pat uz ielas, galvenais – šajā mirklī būt klātesošam.

Apzinātības stāvokli raksturo:

  • apzināta darbība;
  • nevērtēšana-pieņemšana;
  • nereaģēšana;
  • pieredzes uztvere;
  • vērošana.

Apzinātība ir uzmanības vēršana noteiktā virzienā, bez vērtēšanas. Nereti uzmanība tiek pievērsta tieši elpošanai, kas palīdz apstādināt domu plūsmu, līdz ar to bezjēdzīgu ceļošanu pagātnē un nākotnē. Izcilais franču matemātiķis un filosofs Paskāls reiz ir teicis, ka visu mūsu problēmu cēlonis ir nespēja vienatnē izbaudīt klusumu.

Apzināta elpošana:

  • apsēdies ērti un stabili;
  • aizver acis;
  • pievērs uzmanību savai elpai;
  • seko līdzi ieelpai un izelpai, vienlaikus vērojot sajūtas savā ķermenī;
  • brīdī, kad pamani kādu galvā iezagušos domu, saudzīgi un bez steigas novirzi savu uzmanību atpakaļ uz elpošanu.

Praktiskie ieteikumi – soli pa solim

Vēlies uzlabot savu dzīves kvalitāti un ikdienu? Sāc apzinātības praktizēšanu ar:
• pārmaiņu apzināšanos un pieņemšanu; izpratni, ka dzīve ir mainīga notikumu plūsma, kur viss ir nemitīgā kustībā. Lai arī vilinājums reizēm ir visai liels, tomēr nav iespējams kontrolēt visas iespējamās situācijas un notikumus (ietekmējot un pakļaujot arī apkārt esošos cilvēkus);
• nepieķeršanos cilvēkiem, priekšmetiem, situācijām – bez pretenzijām pieņemot pašreizējo mirkli. Pieņemot esošo, tiek izbeigta vērtēšana, tādējādi rodas iespēja izvairīties no konfliktiem un jaunām sāpēm. Paturēsim prātā, ka iekšējā pretestība mūs nošķir no citiem cilvēkiem, no sevis un pasaules mums apkārt;
• prāta kontrolēšanu; ik mirkli mums galvā mēdz „iešauties” desmitiem domu, kas lielākoties viegli uzplaiksnī un dodas prom, taču reizēm mēdz „grauzt” arī dienām ilgi, atņemot milzum daudz spēka un enerģijas; reizēm tās ir jaukas un prieka pilnas atmiņas, bet citkārt – drūmas un graujošas domas. Apzināta domu vērošana palīdz tās atpazīt, tādā veidā no viņām tiekot vaļā, atbrīvojot vietu apziņā;
• ieklausīšanos klusumā un plašajā telpā, kas ieskauj visas ikdienas skaņas un troksni. Kad sākam apzināties tukšo telpu ap sevi, mēs apzināmies arī telpu aiz prāta – tīro apziņu.

Meditācija prāta nomierināšanai

Psiholoģe Kristīne Šterna uzsver, ka apzinātības prakse, tāpat kā visas citas prasmes, nav apgūstama lasot, klausoties vai gudri diskutējot. To iespējams apgūt tikai – praktizējot! Tāpēc – aiziet!

Apsēdies ērti, taču neatbalsties pret krēsla atzveltni. Muguru turi taisnu, tas tev palīdzēs palikt modram un klātesošam. Piever acis un atbrīvo savu ķermeni. Dziļi ievelc elpu vairākas reizes. Izjūti katru elpas vilcienu savā ķermenī – kā tavs krūšu kurvis izplešas un saraujas. Atļauj sev būt… Izbaudi mirkli, pievērs uzmanību skaņām sev apkārt un sadzirdi tās, vēro, taču necenties atpazīt un izprast, tikai vēro, ļauj tām būt.

Ieklausies savās domās. Pievērs uzmanību visiem domu modeļiem, kas atkārtojas (iespējams, jau gadiem ilgi). Ieklausies domās, taču nevērtē tās. Klausies bez tiesāšanas un nosodījuma. Esi klāt un tikai vēro notiekošo. Kad domas apklust, ievēro pārsteidzošo klusumu un mieru sevī. Sākumā šie mirkļi starp domām var ilgt tikai pāris sekundes, taču ar laiku tie kļūs ilgāki un noturīgāki.

Pievērs uzmanību telpai sev apkārt. Ieklausies klusumā, kas ieskauj visas apkārt esošās skaņas. Sadzirdi, bet koncentrējies uz klusumu. Uzmanības pievēršana ārējam klusumam ļaus tev sadzirdēt iekšējo klusumu, nomierināt prātu un būt klātesošam.

 

 

TAVS KOMENTĀRS

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.